přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. března 2009, 23:10

Straková a Sposób zvítězili v Čejkovicích

Aktuální česká výškařská jednička Iva Straková tentokrát nezopakovala loňský osobní rekord. Mužskou soutěž vyhrál díky lepšímu zápisu Grzegorz Sposób, loučící se Tomáš Janků byl třetí.

Mezi muži se na Čejkovické laťce prosadili zahraniční skokané. Grzegorz Sposób i Martijn Nuyens zdolali 222 cm, o výhře prvně jmenovaného rozhodla právě poslední výška. Polský reprezentant ji zdolal na druhý pokus, zatímco Nizozemec napotřetí. Podle ředitele závodu Petra Damborského pak jen lehce shazovali další postupnou výšku 225. Třetí příčku obsadil Tomáš Janků, jenž v předposledním závodě kariéry předvedl svůj letošní standard 215. Další čtyři skokané pak zdolali 211 cm. Vyhlášený vtipálek Janků pak při své čejkovické derniéře zopakoval svůj loňský kousek, když na závěr přeskočil cimbálovou muziku. „Byl tu naposledy, tak prý proč by to neudělal znovu,“ usmíval se Damborský.


Janků po svém životním úspěchu na stupních vítězů spolu se zlatým Silnovem a bronzovým Holmem při mistrovství Evropy v Göteborgu 2006 - foto: graf.cz

Bohatou bilanci Tomáše Janků rámují dva nejvýraznější úspěchy, titul vicemistra Evropy z Göteborgu 2006 a bronz na halovém ME ve Valencii. Kromě toho má na kontě účast ve finále na všech dalších třech hlavních podnicích a na všech pěti startoval třikrát a více. Z loňské olympiády má sedmé místo, na venkovním mistrovství světa byl nejlépe pátý předloni v Ósace, z halového MS má dvě šestá místa z Maebaši (1999) a Birminghamu (2003). V roce 2007 se tamtéž konalo halové ME a Janků na něm byl čtvrtý, když pro zranění nemohl pokračovat v soutěži. Ve výčtu vysokých finálových umístění by nemělo chybět páté místo z ME v Mnichově a šesté z HME ve Vídni, v obou případech v roce 2002. Jako junior získal bronz v roce 1993 na ME v San Sebastianu. Osobní rekord má hodnotu 234 centimetrů, které překonal v hale i venku. V osmi sezonách dokázal překonat 230 cm a výše. Stabilně pomáhal v mnoha ročnících evropského poháru, loni výrazně podpořil postup České republiky do nově se tvořícího ME družstev.

Iva Straková si vloni na jižní Moravě vytvořila dosud platný absolutní osobní rekord 198 cm. Letos brala výhru za výkon podstatně nižší, 190 centimetrů, jež překonala na třetí pokus. Druhé místo obsadila Barbara Szabóová za 184, pro nedávno 19letou Maďarku je to podle údajů na IAAF osobní rekord. Na třetí místo se dostala hned trojice výškařek, jež překonaly 180. Kromě Oldřišky Marešové to byly také dvě Polky, obě Karoliny, Gronauová a Blazejová.

Michal Procházka

Vytisknout