přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. listopadu 2011, 19:03

Sto let mezinárodní atletické asociace a divoké karty pro „svět“

Jak se IAAF připravuje na své výročí či kdo další dostane divokou kartu pro start na MS. I o tom byla minulý týden Rada světové asociace v Monte Carlu.

V roce 1912 byl založen Mezinárodní amatérský atletický federace (International Amateur Athletic Federation) jako zastřešující organizace pro národní svazy. Pod jiným názvem – Mezinárodní asociace atletických federací (International Association of Athletics Federations), jenž platí od 2001 – ale stejnou zkratkou IAAF tak završí v příštím roce století své existence.

V rámci oslav připavuje asociace speciální logo pro rok 2012, vydání knihy o historii IAAF či výstavu v Barceloně (ve zdejším olympijském muzeu, od 20. 6. do 20. 7. a od 30. 10. do 30. 11.). V dějišti červencového MS juniorů také mimořádně proběhne světové atletické gala (24. listopadu), jindy pořádané v sídle IAAF Monaku.


Pro rok 2012 chystá IAAF výroční logo, zatím nebylo představeno

Dosud měli obhájci titulu start na mistrovství světa zajištěn bez ohledu na to, zda v daném roce splní požadovaná výkonnostní kritéria. Teď k nim přibudou i ti, kteří v roce předcházejícím MS zvítězí v Diamantové lize. Konkrétně si na příštím šampionátu v Moskvě 2013 mohou zajistit start premianti prestižního seriálu 2012.

Má to však své ale: neznamená to totiž, že se navyšuje počet závodníků z jedné země nad čtyři. Pokud tedy například v příštím roce zvítězí v DL na stovce Bolt, Jamajčané si budou muset vybrat, zda případnou divokou kartu pro Moskvu udělí jemu nebo Blakeovi. Úleva čeká také elitní vytrvalostní běžce: pokud skončí na MS v krosu do 15. místa, bude to bráno jako splněný A limit IAAF.

S využitím EME News a webu IAAF

Michal Procházka

Vytisknout