přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. září 2004, 16:02

Štefko zaútočí na třetí titul na silnici

Hlavní pozornost v závodě mužů při 108. ročníku Česká spořitelna Běchovice–Praha, který se uskuteční v neděli 26. září také jako mistrovství ČR v silničním běhu, bude věnována účastníkovi olympijského maratonu v Aténách Róbertu Štefkovi.


Foto: J. Čech
Bývalý slovenský reprezentant od letošního dubna obléká dres českého národního týmu. Vedle startu na olympijských hrách šestatřicetiletý vytrvalec dokázal v krátké době získat titul mistra ČR v půlmaratonu a v maratonu, na dráze v Plzni se radoval ze zlaté medaile na 10 km. K úvahám o zlatém „hattricku“ ze silnice však Štefko přistupuje zdrženlivě: „Rozhodně nebude jednoduché zvítězit, silných soupeřů bude dost,“ poznamenal a raději se věnoval skládání poklony populárnímu závodu: „Je to pěkný závod. Mám rád závody, které se běží odněkud někam a netočí se pořád na místě. Běchovice navíc mají tradici.“ Róbert Štefko ale na „Běchovicích“ jiné umístění než prvenství nezná.Pětkrát startoval a pokaždé si doběhl pro vítězství. Poslední zářijovou neděli tak bude atakovat čelo tabulky historicky nejúspěšnějších účastníků. Na něm se zatím drží Lubomír Tesáček s pěti zlatými a dvěma stříbrnými medailemi.

Obhajobu mistrovského titulu Davidovi Gerychovi komplikuje nejen start vynikajícího Štefka, ale především zdravotní problémy. „Mám čerstvě natržený sval nad kotníkem. Stalo se mi to v sobotu při závodě v Kopřivnici,“ přiblížil své zranění při půlmaratonu s názvem Běh rodným krajem Emila Zátopka, ve kterém zvítězil. „Pokud na Běchovicích nastoupím, chci alespoň obhájit loňské umístění, to znamená druhé místo,“ věří Gerych, který v roce 2003 podlehl jen Štefkovi, závodícímu tehdy ve slovenských barvách. David Gerych absolvoval závod dosud dvakrát, před dvěma lety doběhl šestý. Přesně opačné pořadí v letech 2002 a 2003 zaznamenal Pavel Faschingbauer, v roce 2002 získal titul a konečnou druhou pozici v závodě, loni skončil na šestém místě. „Pavel je určitě v dobré formě,“ komentoval dalšího favorita letošních „Běchovic“ Gerych. Domažlický rodák Faschingbauer po zdravotních problémech začal závodit ve druhé polovině této sezony, stihl zvítězit na pětikilometrové trati v posledním extraligovém kole na Julisce a na 3000 metrů na mistrovství ČR v Pardubicích.

Mezi ženami bude usilovat o prodloužení unikátní bilance Petra Kamínková. Od roku 1999 nezná listina vítězů „Běchovic“ jinou vítězku, vedle svých pěti prvenství a zároveň titulů mistryně ČR má jednatřicetiletá závodnice na svém kontě jedno stříbro. Tuto neděli se Kamínková blýskla solidním výsledkem na Mattoni Grand Prix v Praze, kde skončila čtvrtá na pětikilometrové trati, tedy o polovinu kratší, než na jaké se závodí z Běchovic na Žižkov. Jediný den po svém startu na mistrovství ČR v silničním běhu odlétá závodnice AK Olomouc do indického Dillí na světový šampionát v půlmaratonu. „Běchovický závod bude dobrý test týden před půlmaratonem,“ uznal trenér Kamínkové Bohdan Müller. „Pokud se nestane něco mimořádného, měla by Petra Běchovice vyhrát. Už pošesté za sebou,“ připomněl Müller. Zřejmě největší konkurentku na této trati by Kamínková měla mít v úřadující mistryni Evropy v běhu do vrchu a olympioničce Anně Pichrtové, ta se však v současné době věnuje zahraničním závodům v běhu do vrchu. O víkendu závodila v Itálii a ještě tento týden odlétá do Malajsie, kde v místním „vrchařském“ závodě obhajuje prvenství. „Kdyby Pichrtová běžela, určitě by byla velice vážnou konkurentkou pro Petru,“ podotkl Müller, sama Kamínková vidí hlavní soupeřku v Janě Klimešové, vítězce z let 1997 a 1998: „Nejvážnější soupeřkou bude určitě Jana, i když teď má za sebou náročný Zátopkův běh v Kopřivnici. V dobré formě je také Irena Petříková, která zase ve středu před Běchovicemi startuje na mezistátku v Polsku.“ Irena Petříková ve svých 21 letech získala na mistrovství ČR v Plzni v závodě na 10000 metrů stříbrnou medaili, když skončila právě za Kamínkovou. „Do kvarteta, které se popere o medaile, bych zařadila ještě Radku Churáňovou, uvedla Kamínková úřadující mistryni republiky v půlmaratonu a maratonu. Na startu v Běchovicích v neděli 26. září v 11.30 pravděpodobně bude chybět pro zranění obhájkyně druhé pozice Jana Biolková.

Více informací ke 108. ročníku Česká spořitelna Běchovice–Praha v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout