Štefko vyhrál Domažlický půlmaraton už jako atlet České republiky

sobota 24. dubna 2004
Mistrovství České republiky v půlmaratonu se poprvé v historii zúčastnil Róbert Štefko.

Bývalý slovenský reprezentant na poslední chvíli získal české občanství a na 11. ročníku Domažlického půlmaratonu mohl startovat i v rámci domácího šampionátu. "Zaregistrovali jsme ho včera odpoledne," upřesnil ředitel Českého atletického svazu František Fojt termín, od kterého se Štefko řadí mezi atlety ČR. „Róbert si v pátek zajistil nezbytné formality na ministerstvu vnitra a ihned pospíchal na atletický svaz,“ doplnil Fojt. Závodů v západočeském městečku se pětatřicetiletý vytrvalec zúčastnil vůbec poprvé v kariéře. "Teprve včera odpoledne jsem vyřídil potřebné záležitosti a utíkal na svaz. Včera jsem se naběhal snad víc než dneska," žertoval po závodě atlet, který při svém debutu na mistrovství České republiky hned získal zlatou medaili.

Štefko od prvního ze šesti okruhů o délce 3520 m běžel sólo závod a v mírném větru bojoval pouze s časem. Šestý muž evropských historických tabulek vstupoval do závodu s taktikou urazit každý kilometr za 3 minuty. V polovině trati zaznamenal čas 32:32, cílem 21.1 km dlouhé distance proběhl v čase 1:05:43. Druhého v pořadí Jana Bláhu porazil Štefko o bezmála 3 minuty. „Neběhalo mi to,“ vysoukal ze sebe Róbert Štefko po zisku premiérového českého titulu, „scházel tomu rytmus, nevyhovovaly mi podmínky. Vítr vždycky ubírá hodně sil, zvlášť když člověk běží úplně sám. Boj s větrem je prostě marný.“ Před měsícem Štefko absolvoval Pražský půlmaraton, kde skončil čtvrtý za 1:03:01. „Rozhodně není dobré, když jsem na začátku přípravy měl čas o poznání lepší než teď,“ zklamaně prohodil.

Cílem čerstvého občana ČR je splnit limit pro olympijské hry v Aténách na maratonské trati. Případný start na srpnové olympiádě je však podmíněn svolením slovenského svazu, aby Štefko mohl startovat v dresu jiného státu už rok od posledního vystoupení v dresu Slovenska. „Uvidíme, jak to dopadne, ale teď myslím jen na to, abych se dobře připravil na Pražský mezinárodní maraton a tam uspěl,“ řekl Štefko. „Se slovenskou stranou jsem už dnes ráno otázku Štefkových startů za Českou republiku telefonicky projednal, teď už je na nich, aby se vyjádřili,“ uvedl k problému František Fojt. Pokud slovenský svaz rozhodne kladně, může být Štefko kvalitní posilou českého národního týmu i pro soutěž Evropského poháru.

Vicemistrem České republiky se v Domažlicích stal českobudějovický Jan Bláha. Úřadující šampion v maratonu doběhl v čase 1:08:24 a stříbro uhájil o 18 vteřin před Mulugetou Serbessou z pražského Olympu. „Se závody i výsledkem jsem spokojen,“ netajil se Bláha, „byly to pěkně uspořádané závody. Chci pogratulovat Róbertovi k titulu, je škoda, že tu chyběl nemocný Pavel Faschingbauer. Tohle umístění je pro mě takové pozlacené stříbro.“

V soutěži žen na Domažlickém půlmaratonu se překvapivě prosadila Zdena Holišová z Rožnova pod Radhoštěm, která zvítězila za 1:21:25. Protože ale nestartovala v rámci mistrovství ČR, republikový titul si odváží loňská stříbrná medailistka Radka Churáňová. Závodnice Single Teamu Praha protnula cílovou pásku v čase 1:21:40.

Podrobné informace k Domažlickému půlmaratonu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...