Štefko i Sekyrová obhájili tituly

sobota 28. dubna 2007
Loňští vítězové M ČR v půlmaratonu dokázali zvítězit i letos v Poděbradech. Sekyrová zářila štěstí, Štefko byl překvapen.

Čtrnáctý ročník národního šampionátu v půlmaratonu se uskutečnil v sobotu 28. dubna na lázeňské kolonádě v Poděbradech. Do závodu bylo přihlášeno na 80 zájemců včetně veřejného běhu. Deset více než dvoukilometrových okruhů zvládl nejrychleji zkušený vytrvalec a loňský vítěz Róbert Štefko v čase 1:10:15. Na druhém místě doběhl Pavel Brýdl se ztrátou 23 sekund, třetí místo patří slávistickému Janu Havlíčkovi za čas 1:11:11. Někteří z favoritů odstoupili, mezi nimi Jan Bláha a Daniel Fekl. Bláhu podle vlastních slov udolalo vedru, Brýdl měl po odstoupení na nohou obrovské puchýře.

Štefko se od začátku držel se skupinou kroměřížských běžců ve vedoucí skupině, ale závod de facto "udělali Jan Havlíček a Pavel Brýdl. Štefko však předvedl zkušenost a do cíle doběhl první. Obhájil své loňské prvenství a získal třetí zlatou z půlmaratonu, čímž se v historických vyrovnal Janu Bláhovi a Pavlu Faschingbauerovi. V cíli však působil spíše překvapeným dojmem: "Mám bolavou nohu, bylo vedro, takže jsem rád, že jsem vůbec doběhl. Neměl jsem žádnou taktiku, neběžel jsem na konkrétní čas, soupeře jsem si nehlídal. Byl to doslova můj soukromý závod a jsem rád, že jsem ho zvládl."

Druhý byl v cíli Pavel Brýdl a třetí Jan Havlíček. Oba několik kol udávali tempo. "Mistrovství ČR se neběhá na čas, ale na umístění. Byla tam taktika a jsem spokojený, důsledně jsem se na dnešek připravoval," řekl stříbrný Brýdl. Zatímco Brýdl byl spokojený, Havlíček měl k sobě samému výhrady: "Umístění, tedy bronz, je paráda. Ale čas mám pomalý," svěřil se v cíli. "Poslední dobou mě bolí koleno, nemám tolik naběháno. A Pavel šel lépe takticky."

Ivaně Sekyrové se splnilo přání dnešní mistrovský závod vyhrát. Od začátku se držela v čele a zvítězila de facto stylem start - cíl v čase 1:19:48. V první polovině se jí držela Táňa Metelková a s odstupem padesátimetrů běžela reprezentantka v běhu do vrchu Pavla Matyášová. Metelkové však odcházely síly, naopak Matyášová se začala Sekyrové nebezpečně přibližovat. "Věděla jsem o ní," řekla vítězná Sekyrová v cíli. "Musela jsem kvůli ní přidat na tempu, což bylo náročné. Bylo opravdu velké horko a já neumím během závodů pít, což mi dost komplikovalo situaci. Ale nebrala jsem to tragicky, stříbrná medaile by se mi taky líbila."

Drobná a sympatická Pavla Matyášová ztratila na vítězku něco přes půl minuty. "V závěru mi chyběly síly. Ale jsem maximálně spokojená." Matyášová má k radosti důvod, neboť se jedná o její vůbec první absolvovaný půlmaraton v životě. "To je pravda," přitakala s úsměvem po skončení závodu. "Ale zůstanu u běhů do vrchu a letního biatlonu, tam se přece jen cítím jistější."

Pro třetí Táňu Metelkovou byl především závěr závodu bojem s posledními zbytky sil, ač se ze začátku zdálo, že bude Sekyrové zdatnou soupeřkou: "Byl to příšerný závod, navíc můj třetí půlmaraton v posledním měsíci," svěřila se vytrvalkyně. "Bojovala jsem sama se sebou a s umístěním i s časem jsem vzhledem k podmínkám spokojená."

Závody se konaly ve 14 hodin za bezmračného počasí, rtuť teploměru hlásila 24 stupňů Celsia. Součástí závodního dne byl také veřejný běh a atletické závody pro děti od 6 do 12 let, jejichž patronem byl trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák. O dobrou atmosféru se starala country kapela a mažoretky.