Štefko a Kamínková vyhráli popáté závod Běchovice–Praha

neděle 28. září 2003
Krásné slunečné počasí napomohlo Slováku Robertu Štefkovi a olomoucké závodnici Petře Kamínkové k pátému triumfu v „nikdy nepřerušeném“ běžeckém závodě.

Pětkrát se „Běchovice“ podařilo vyhrát pouze Lubomíru Tesáčkovi a z žen Ludmile Melicherové. Oba dnešní vítězové tak vyrovnali historickou bilanci svých předchůdců, přičemž závodnice AK Olomouc může mít radost dvojnásobnou, neboť si dnes vítězství odváží již popáté v řadě za sebou. To se zatím v běchovickém závodě žádné z žen nepodařilo, takto úspěšný byl pouze již zmiňovaný Lubomír Tesáček.

Olomoucká závodnice Petra Kamínková tak potvrdila roli favoritky a časem 34:34zároveň obhájila titul mistryně republiky v silničním běhu. Druhé místo v ženské kategorii běchovického závodu obsadila Jana Biolková z SSK Vítkovice časem 35:15 a odváží si zároveň stříbrnou medaili z mistrovské soutěže. „Spolu s Janou jsme běžely hned od začátku, věděla jsem, že to pro mě bude těžká soupeřka, měla super formu“ rozprávěla v cíli udýchaná Kamínková, která se ale nakonec stala jasnou vítězkou. „Jsem šťastná, že jsem dokázala vyhrát, podmínky byly vynikající, teplo a vítr do zad. Na Běchovicích se vždycky sejdou všechny kvalitní české závodnice, proto si vítězství velmi cením. Navíc nejsem ještě stoprocentně zdravá…,“ uvedla Kamínková a zároveň dnešní závod označila za nejtěžší, který na běchovické trati absolvovala. Třetí skončila závodnice PSK Olymp Praha Vendula Frintová v čase 35:45.

Celkový vítěz mužské kategorie Robert Štefko ze Slovenska doběhl do cíle v čase 29:34. „Obhajovat vítězství je rok od roku těžší, chlapci nasadili hned na začátku dobré tempo, “ uvedl Štefko, který spolu se svými soupeři vytvořili několikačlennou skupinku, ze které ale postupně závodníci odpadávali. „Za nejhorší úsek trati nepovažuji hrdlořezský kopec, ale problémy mi dělalo spíš to mírné stoupání posledních 1500 metrů k cíli,“ předestřel Slovák a vyzdvihl výkon druhého v závodě a zároveň mistra České republiky v silničním běhu Davida Gerycha. „Očekával jsem, že poběží dobře.“ Závodník SSK Vítkovice doběhl do cíle v čase 30:00 a zaostal tak za celkovým vítězem Robertem Štefkem (29:34) o 26 sekund. Gerych získal mistrovský titul poprvé ve své běžecké kariéře a vytvořil si zároveň osobní rekord na této trati. „Čekal jsem, že doběhnu tak mezi prvními třemi Čechy, ale že budu první, na to jsem nepomyslel. Je to příjemné překvapení, můj premiérový titul republiky v seniorské kategorii vůbec.“Závodu Běchovice – Praha se zúčastnil teprve podruhé. „Počasí bylo ideální, nebylo příliš horko a zároveň foukal příjemný větřík,“ uvedl k podmínkám závodu a svěřil se také se svými dalšími plány: „Budu ještě startovat na běžeckém poháru a hlavně se těším na mistrovství republiky v krosu. Chtěl bych se pokusit vyhrát a dostat se tak na „Evropu“. Je to velká výzva….“

Třetí doběhl do cíle Libijec Alizaidi Mabrud v čase 30:08, stříbrnou medaili si z mistrovské soutěže odvezl Michal Šmíd z SKP Pardubice za 30:27 a bronz Tomáš Krutský ze Slovanu Liberec, který byl o osm sekund pomalejší.

Výsledky:

Muži: 1. Štefko Robert (Slovensko) 29:34, 2. Gerych David (SSK Vítkovice) 30:00, 3. Alizaidi Mabrug (Libia) 30:08, 4. Šmíd Michal (AFK SKP Pardubice) 30:27, 5. Krutský Tomáš (AC Slovan Liberec) 30:35, 6. Nejedlý Michael (AC Tepo Kladno) 30:51

Muži – Mistrovství ČR: 1. Gerych David (SSK Vítkovice) 30:00, 2. Šmíd Michal (AFK SKP Pardubice) 30:27, 3.Krutský Tomáš (AC Slovan Liberec) 30:35. 4. Nejedlý Michael (AC Tepo Kladno) 30:51, 5. Faschingbauer Pavel (USK Praha) 30:55, 6. Havlíček Jan (ASK Slavia Praha) 31:03

Ženy: 1. Kamínková Petra (AK Olomouc) 34:34, 2. Biolková Jana (SSK Vítkovice) 35:15, 3. Frintová Vendula (PSK Olymp Praha) 35:45, 4. Šádková Irena (AC Pardubice) 35:50, 5. Kuncová Barbora (AC Slovan Liberec) 36:28, 6. Havlová Pavla (PSK Olymp Praha) 37:06

Ženy – Mistrovství ČR: 1. Kamínková Petra (AK Olomouc) 34:34, 2. Biolková Jana (SSK Vítkovice) 35:15, 3. Frintová Vendula (PSK Olymp Praha) 35:45, 4. Šádková Irena (AC Pardubice) 35:50, 5. Kuncová Barbora (AC Slovan Liberec) 36:28, 6. Havlová Pavla (PSK Olymp Praha) 37:06