přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2011, 10:52

Stávající ženské rekordy v silničních bězích zůstávají v platnosti

Od příštího roku se však budou moci historické tabulky posouvat jen v čistě ženských závodech.

Pravidlo o tom, že rekordy budou uznány výhradně ze závodů, kde se závodnice nemohly ani hypoteticky spolehnout na podporu mužů, kteří běželi s nimi, bylo přijato na kongresu IAAF přin světovém šampionátu v Tegu. Nikdo však tehdy napevno neřekl, zda bude uplatňováno i zpětně, a zda je tedy v ohrožení například stávající maratonský rekord Pauly Radcliffové 2:15:25 z Londýna 2003. Ten se měl stát podle některých výkladů pouze nejlepším historickým časem a na rekord měl „povýšit“ její o dva roky mladší a o 2:17 min. horší čas z téže tratě, kterou však Britka běžela v čistě ženské konkurenci.  

Taková interpretace, propíraná hlavně kolem posledního startu Radcliffové koncem září,  vyvolala relativně bouřlivý ohlas a mnozí statistikové se již začali děsit, jakým způsobem by analogicky revidovali národní tabulky. Nyní však již mohou být v klidu. Rada IAAF totiž vyslyšela názor soutěžní komise a rozhodla, že pravidlo se zpětně uplatňovat nebude. V platnost však vstoupí, a tak se běžkyně, které mají v plánu rekord pokořit, budou napříště muset vyhýbat smíšeným závodům.

Co ještě se na Radě IAAF v Monte Carlu rozhodlo? Například to, že vítězové Diamantové ligy budou mít automaticky nárok na start na světovém šampionátu v příštím roce. Podobně jako úřadující šampioni dostanou divokou kartu. Obdobně budou zvýhodněni vítězové vícebojařské Challenge, kteří budou automaticky zváni na halové mistrovství světa (v případě, že na pozvánku budou mít nárok beztak, posune se toto právo na další borce v pořadí). První tři vícebojaři stejně jako první trojice chodeckého seriálu navíc budou považováni, jako by měli splněný A-limit pro mistrovství světa, i kdyby jejich maximum daného roku jeho hodnotě neodpovídal. 

Adam Pražák

Vytisknout