přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. prosince 2011, 15:18

Statistici AI sestavili žebříčky 2011, na stovce Bolt před Blakem

Ranking připravilo sedm renomovaných odborníků, kteří seřadili v disciplíně vždy elitní desítku. V jedenácti případech se na čelo dostal někdo jiný než úřadující mistr světa.

Na sestavení žebříčků Athletics International (AI), které vydává Athletics Weekly, se podíleli Peter Matthews, Mel Watman, Stan Greenberg, Mirko Jalava, Alfons Juck, Anders Lennart Julin a Ed Gordon. V osmi mužských a třech ženských disciplínách zvolil sedmičlenný panel na první místo někoho jiného, než šampiona z Tegu.

Kritéria volby byla pochopitelně širší, vedle umístění při letošním vrcholu hrála roli kvalita osobních výkonů roku, ale i stabilita výkonnosti či bilance atletů se soupeři. V potaz naopak nebyly brány výsledky z halové části sezony a vyloučeni byli i ti, kteří byli letos potrestáni zákazem startů pro dopink.

Osm mistrů světa z 22 není #1

 Namísto šampiona z hladké stovky Jamajčana Blaka se na čele objevil jeho krajan Bolt a ve velmi podobné situaci se na překážkové stodesítce umístil Američan Richardson za Kubáncem Roblesem. Druzí skončili také mistři světa ve skoku o tyči Polák Wojciechowski, v kladivu Japonec Murofoši a v oštěpu Němec De Zordo, jmenovitě za Francouzem Lavilleniem, Maďarem Parsem a Norem Thorkildsenem.

Amerického dálkaře Phillipse přeskočili Američan Watt a Zimbabwan Makusha, německého koulaře Storla zámořské trio Armstrong, Hoffa, Cantwell. Vůbec nejníže v pořadí – sedmý – se umístil maratonský šampion z Keni Kirui, když žebříčku vládne světový rekordman a jeho krajan Makau. Ve zbylých čtrnácti vyhodnocovaných disciplínách najdou předplatitelé Athletics Weekly na čele vítěze z Tegu.

Tři mistryně světa z 21 nejsou #1

Mezi ženami je toto číslo vyšší, přesně 18, neboť pouze ve třech případech statistici neurčili na první místo žebříčku šampionku z MS Koreji. Čtvrtou pozici přisoudili šťastné vítězce dramatického závodu na 1500 metrů Američance Simpsonové, kterou podle mínění AI předstihla kolegyně z reprezentace USA Ucenyová následovaná bahrajnskou Džámálovou a Britkou Englandovou. Před maratonskou mistryní světa Kiplagatovou z Keni najdeme Rusku Šobuchovovou i další Keňanku Keitanyovou. Světová rekordmanka v kladivu, Němka Heidlerová, pak v očích hodnotitelů předčila Rusku Lysenkovou.

Kompletní žebříček je ke stažení zde, se svými se žebříčky ještě „nevytasil“ magazín Track and Field News, zveřejnit je má na Nový rok.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout