přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. července 2011, 17:54

Stašek a Prášil těsně pod stupni vítězů, Helcelet v poločase třetí

Koulařští zástupci uspěli ve finále čtvrtým a pátým místem, v němž padl zásluhou Storla rekord ME. Ze čtveřici bojující v kvalifikacích za o poznání chladnějších podmínek se nikomu nepodařilo probojovat dál.

Hned první ukončená disciplína přinesla rekord šampionátu. Postaral se o něj podle očekávání koulař David Storl. Německý reprezentant k němu ale neměl vydlážděnou cestu, nejprve se zachraňoval v soutěži, když po dvou křížcích předvedl 19.79 metru. I tento pokus by mu sice stačil na zlato, Storl se však vybičoval v páté sérii k 20.45, čímž dosavadní nejlepší výkon Bělorusa Lyžina z ME v Bydhošti 2003 vylepšil o 2 cm. O zbylé medaile hráli i naši koulaři, nakonec je brali Ukrajinec Savickij díky metrovému zlepšení na 19.18 a Chorvat Premeru (18.83).

Lepší z české dvojičky byl čtvrtý Martin Stašek, jenž zůstal s 18.43 bohužel trochu za svým osobním maximem a tím pádem také o čtyři decimetry od stupňů vítězů. "Jsem šťastný i zklamaný zároveň, měl jsem na to porazit Chorvata a mohla být medaile. Před čtyřmi týdny jsem si zranil prst na ruce a dnes jsem se navíc pral s technikou," hledal důvody konečného výsledku. To Ladislav Prášil se mohl radovat osobáku, překonal jej v soutěži hned třikrát, a na pátém místě skončil 2 cm za kolegou Staškem. "Jsem hodně spokojený, nečekal jsem to," říkal Prášil, který dnešního úspěchu dosáhl i přes dlouhodobé potíže s levým kolenem.

Druhá medailová sada se dnes rozdělovala na mužské desítce. Stupňovaným tempem si v ní zlato zasloužil Nor Sondre Nordstad Moen, jenž nakonec dokončil v čase 28:41.66. O pět vteřin zpět si rovněž díky osobnímu rekordu vybojoval stříbro Ital El Mazoury, do 29 minut se vešel i bronzový Němec Roba-Kinkal.

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet zakončil první den s 4213 body, tedy s výsledkem o 7 bodíků lepším, než s jakým se prezentoval při vítězném republikovém šampionátu v květnu. "Stovka byla výborná, v dálce jsem čekal víc, kouli jsem zkazil. Ve výšce jsem předvedl, co umím, ale chtěl jsem víc. Čtvrtku bohužel negativně ovlivnila první dráha," zhodnotil svých pět dílčích výsledků svěřenec Tomáše Dvořáka, který odpoledne zůstal ve výšce i čtvrtce jen těsně za svými osobními rekordy (podrobněji viz níže).

"Druhý den mívám většinou o něco horší než první, ale věřím, že to zítra nezkazím. Klíčové budou překážky, hranice osmi tisíc je ale stále reálná," dodal Helcelet. Na své soupeře mírně ztrácí, Bělorus Michon a Srba Dudaš jsou před ním těsně srovnání o 37, resp. 36 bodů. Jen o bodíky zpět za Helceletem jsou ještě Belgičan Van Der Plaetsen a Němec Kazimierek. Druhý český zástupce Michal Štefek dnes sečetl 3936, což ho v poločase řadí na dvanáctou příčku.

V kvalifikacích bez postupu

Jedna z domácích medailových nadějí, oštěpař Jakub Vadlejch, skončila bohužel již v kvalifikaci. Po třech nepodařených, krátkých hodech zůstal bez měřeného pokusu, přitom na elitní dvanáctku stačilo poslat 800gramové náčiní za 71 metrů. "Cítil jsem se uvnitř nabuzený, ale navenek to tak nevypadalo. Nedokázal jsem se vyburcovat, a hlavně jsem byl technicky "marný". Mezi pokusy jsem to konzultoval s trenérem, ale nepomohlo to," litoval svěřenec Jana Železného. Kvalifikačních 76 m zvládla polovina finalistů, vůbec nejdále pak hodil Němec Röhler (78.08).

Těžkou pozici měl Václav Zich, po zrušení jednoho kola se ze třech rozběhů postupovalo tvrdým klíčem 2 přímo plus 2 s časem. Ani do jedné skupiny se Zich nevešel, když zaběhl 10.71 (-1.1), v individuální startu tak sice obsadil 15. místo, ještě jej ale čeká s kolegy štafeta. Z vyrovnaných časů žádný nevčníval, nejlepšího dosáhl těsně Ital Tumi (10.48).

V kvalifikační sítu zůstala i oštěpařská zástupkyně Nikol Ogrodníková. Sice se v sérii zlepšovala, ale ani 48.04 z třetí série na nejlepší dvanáctku zdaleka nestačilo, v konečném pořadí bude 22. Kvalifikační linii (54 m) překonala osmička vrhaček, vůbec nejdále se pak dostala Finka Sormunenová (58.72).

Pro Jana Kubistu, jenž se pokoušel překonat zranění, skončil bohužel závod po zhruba 250 metrech, když se mu již v této brzké fázi závodu začali soupeři vzdalovat. Nejrychlejšího času (1:47.43) dosáhl právě v jeho běhu Španěl López, podle očekávání bude ve finále také hlavní favorit Polák Kszczot, který zvládl takticky bez problémů svůj rozběh.

Desetiboj po disciplíně

Výška: Pouhý centimetr pod osobním maximem - 204 cm - skončil Helcelet, který se díky tomu vyšvihl do čela průběžného pořadí. Lepší byl v sektoru pouze o jednu postupnou výšku Belgičan Van Der Plaetsen (207), jenž se posunul těsně za Helceleta, mezi ně poklesl po výšce Bělorus Michon (195), vedoucí po kouli. Stejnou výšku si zapsal i Štefek, čímž se posunul na 14. místo.
400 m: Helcelet po čtvrtce přišel o pozici lídra, za čas 48.82, 16 setin od osobního rekordu se však rozhodně nemusí stydět. Vynikajících 46.75 zaběhl Němec Kazmierek, čímž se posunul na páté místo. Druhý nejrychlejší byl s 47.47 o čelní pozice bojující Srb Dudaš, solidně zvládl čtvrtku také Michon (48.02). Štefek si v soutěži vyrovnal už druhý osobní rekord (49.44).

Výsledky

Michal Procházka

Vytisknout