přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2010, 12:07

Start extraligy: pro obhájce test před PMEZ

Zítra se v Ostravě rozběhne první díl extraligy, v němž loňské šampiony – ženy USK Praha a muže AK Kroměříž poprvé vyzve k souboji devět dalších týmů. Po tříkolové základní části následuje podzimní finále – mistrovství republiky družstev.

Drama se odehrálo loni v Jablonci v mužské kategorii. Premiéroví šampioni z Kroměříže z předešlého ročníku sváděli ostrý boj z dlouholetými vládci z pražské Dukly. Nakonec rozhodl pouhý bod, jenž převážil radost na stranu obhajobu jihomoravského klubu. „Dukla má stále silný tým,“ je si vědom Ota Šedý z AK Kroměříž. Do bojů o nejvyšší příčky budou nepochybně chtít zasáhnout také pražská Slavie, loni překvapivý vítěz právě prvního kola, nebo další klub z hlavního města, Olymp.


Kroměříž po zisku prvního titulu v roce 2008 - foto: www.graf.cz

„Potřebujeme vyzkoušet naše závodníky před pohárem, zatím bylo špatné počasí a nedalo se moc závodit. První kolo bude především testem,“ popsal Šedý rozpoložení šampionů před začátkem nového ročníku. Celkově ale kroměřížští nemyslí na nic jiného než na obhajobu. „Z těch prostředků, které na to máme, je to v podstatě automatické. Posil máme víc, v každém kole jich může nastoupit jen šest, takže se budou střídat,“ vysvětlil. Z českých hostujících závodníků tak uvidíme v Ostravě koulaře Žalského, Slováky Mentela s Janečkem a africké běžce, Uganďana Ayeka s Tanzáncem Sarwattem.

„Není nám jedno, kolikátí skončíme, chceme dobře závodit, i kvůli jménu, které Dukla má,“ přibližuje šéf armádního týmu Radomil Skoumal. „Naším záměrem je také dostat co nejvíce lidí do Barcelony, kam jsou vcelku příznivé limity. První kolo není rozhodující, vše se ukáže až na podzim. A je to první razantnější vstup do sezony pro ty, kteří nejsou v Diamantové lize,“ uvedl Skoumal.

Ovšem právě druhý díl prestižního seriálu v Šanghaji odebere hned tři významná jména: oštěpaře Veselého s Frydrychem a výškaře Bábu. Pro nachlazení bude Skoumal postrádat běžce Holušu s Beladou, fit není ani kladivář Melich, absentovat by měl také dnešní maturant – sprinter Zich. Naopak jeho kolega ze stříbrné juniorské štafety 4x100 metrů Maslák chybět nebude, podobně jako další talentovaní mladíci, výškař Šutera, oštěpař Vadlejch, mílař Živec, půlkař Burian. Čtyřboj by měl absolvovat Roman Šebrle – překážky, dálka, disk, koule (ta bude mimo bodování).

Ženská soutěž má jasného favorita v obhájci v pražském Univerzitním sportovním klubu. Ten při loňském finále své soupeře doslova převálcoval a jasným favoritem je i pro letošní ročník. „Cílem je samozřejmě obhajoba, ale je mi jasné, že by se soupeři z pražského i brněnského Olympu  rádi viděli na našem místě. Rozhodne se v září, bude záležet na momentální formě a také na zraněních,“ uvedla vedoucí Jana Moberly k celkovým ambicím svého „strahovského“ týmu i hlavní soupeřky, které by jejím cílům měly stát v cestě.

„V prvním kole bychom měli startovat v podstatě kompletní, byť ne všichni ve svých hlavních disciplínách. Chybět bude z těch hlavních akorát Lucie Škrobáková. Oproti loňsku je největší posilou Denisa Rosolová, zejména pro Pohár máme domluvené dvě vrhačky z východní Evropy,“ vypočítala Moberly. „Co se týče PMEZ, tak kvalita rok od roku stoupá a určitě je to soutěž, která má smysl. Naše ambice je umístit se v první šestce, Moskva s Valencií jsou neporazitelné, o zbylém pořadí rozhoduje vždy jen pár bodů.“

První kolo startuje na Městském stadionu ve Vítkovicích ve dvě hodiny odpoledne, vítězové prvního kola by měli být známi po sedmé hodině večer. Pořadí z třech základních kole určí sedm finalistů, z nichž při MČR vzejde šampion – ze součtu celkového výsledku extraligy a finále.

Michal Procházka

Vytisknout