Staněk kraloval v Madridu

čtvrtek 8. února 2018
Čtyři čeští reprezentanti se představili na dalším mítinku World Indoor Tour v Madridu. Největší radost ze svého vystoupení měl koulař Tomáš Staněk, který opět dokázal zvítězit.

Druhé vítězství v řadě v rámci letošní World Indoor Tour si připsal koulař Tomáš Staněk, jenž ve španělské metropoli ve čtvrtek navázal na své úterní prvenství z Düsseldorfu. Tentokrát jeho nejdelší pokus měřil 21.69 a závodu silných mužů jasně dominoval. Druhému Polákovi Michalu Haratykovi (20.96) nadělil téměř tři čtvrtě metru. Třetí byl Chorvat Stipe Žunič (20.94). „Dnešní závod byl velký blázinec. Pořadatelé absolutně nezvládali. Po prvních pokusech jsme museli čekat minimálně patnáct minut, tudíž jsem byl rád, že jsem dokázal takhle skvěle zajistit a zmrazit soupeře. Bohužel jsem se nedokázal trefit do koule tak, jak jsem potřeboval, ale díky tomu jsem se ujistil, že i dnes jsem měl bez problémů na dvaadvacet metrů, což mě velmi těší,“ nechal se slyšet.

Pavel Maslák má za sebou letošní první čtvrtku. V Madridu svůj závod rozběhl odvážně, když po prvním kole figuroval na prvním místě. V závěru se před něj ovšem dostali domácí Oscar Husillos (45.86) a Slovinec Luka Janežič (46.08). Maslák tak doběhl třetí za 46.14, čímž si zajistil účast na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. „Běželo se mi docela dobře. Doufal jsem tedy, že zde bude o něco lepší publikum. Řekl jsem si, že nebudu taktizovat a zkusím běžet na dobrý čas, takže jsem to chtěl rozběhnout. Kluci mě sice v závěru předběhli, ale s časem jsem celkem spokojený a věřím, že forma bude stoupat směrem nahoru,“ dodal.

V běhu na 1500 metrů startovala Simona Vrzalová. Ta již splnila nominační požadavek na HMS na dvojnásobné trati, ale jak se nechala slyšet, raději by na HMS startovala na patnáctce. Jejím cílem bylo tedy pokoření nominačního standardu. Požadavek Českého atletického svazu sice časem 4:13.07 splnila, ovšem za entry standardem IAAF zaostala o více než dvě vteřiny. V závodě obsadila devátou příčku. Další suverénní vítězství si připsala etiopská světová rekordmanka Genzebe Dibabaová, když proběhla cílem za 4:02.43. Druhá byla Němka Konstanze Klosterhalfenová v čase 4:04.72.

Nepříliš povedený závod prožila v Madridu výškařka Michaela Hrubá, když se ji tentokrát podařilo zdolat pouze hodnotu 180 centimetrů, což je výkon, se kterým rozhodně nebude spokojena. Svou vítěznou šňůru prodloužila ruská suverénka této disciplíny Maria Lasickeneová, která skočila rovné dva metry. Druhá Kubánka Yorgelis Rodriguezová i třetí Němka Marie Laurence Jungfleischová zvládly shodně 185 centimetrů.

Mužská patnáctka byla tentokrát bez české účasti. S tratí si nejlépe poradil Ayanleh Souleiman z Džibutska, který zvládl sedm a půl okruhu za 3:38.47. Na druhém místě finišoval Sadik Mikhou z Bahrajnu (3:39.40) a třetí doběhl Keňan Vincent Kibet (3:39.69).

Na půlce prodal své bohaté zkušenosti Polák Adam Kszczot, jenž opět prokázal taktickou vyzrálost, když se v úvodu závodu nikam necpal, ale v závěru měl jednoznačně nejvíce sil a triumfoval v čase 1:46.53. Pod 1:47 stlačil svůj čas i druhý Maročan Mustafa Smaili (1:46.72). Nejlepší Španěl Alvaro de Arriba doběhl třetí za 1:47.29.

Velmi těsný doběh měl nejkratší sprint na 60 metrů mužů. Jediná setina rozhodla ve prospěch Američana Mika Rodgerse (6.63) před Britem Richardem Kiltym (6.64). O další setinu zpět se předkláněl třetí Turek Emre Zafer Barnes (6.65). Vůbec nejlepšího času z celého startovního pole dosáhl již v rozběhu Španěl Younier Perez (6.58). Do finále ovšem už kvůli zranění nenastoupil.

Nejdelší běžeckou disciplínou byla trojka žen. Zde si mohutným finišem doběhla pro vítězství etiopská rodačka ve švédských barvách Meraf Bahtaová (8:42.46), která v závěrečných metrech přespurtovala Etiopanku Fantu Workuovou (8:42.69).

Leader světových tabulek se měnil v trojskoku mužů, kde se radoval Brazilec Almir dos Santos, který doskákal na 17.35 a v těsném souboji porazil Portugalce Nelsona Evoru (17.30). Sedmnáctimetrovou hranici pokořil o jediný centimetr i třetí Pedro Pablo Pichardo. Mezi ženami zvítězila  Ruska Viktoria Prokopenková za 14.31.

V tyčkařském sektoru kraloval Řek Konstatninos Filippidis, jenž se přenesl přes laťku ve výšce 585 centimetrů. Za ním následovala dvojice Poláků. Cenné body za druhé místo bral Piotr Lisek (580) a třetí byl jeho reprezentační kolega Pawel Wojciechowski (565).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben