Stalo se v prvním čtvrtletí

pátek 27. prosince 2013
Jako další připomenutí uplynulého roku nabízíme přehledy událostí, které předtím vyšly v časopise Atletika.

LEDEN / Milan Kocourek se podílel na triumfu týmu evropských běžců nad soupeři z USA a Velké Británie na krosu v Edinburghu. Mezi muži obsadil individuálně 20. příčku, zvítězil Američan Mack. Ženskou kategorii s přehledem ovládla evropská šampionka Brittonová z Irska. * Ve věku pouhých 12 let překonala Anna Kerbachová ze Spartaku Praha 4 při Olymp Cupu v hale Otakara Jandery ve Stromovce žákovský halový rekord na 300 m. Trať zaběhla za 40,19 s. * Polská tyčkařka Pyreková ohlásila ve svých 32 letech konec kariéry. Mnohonásobná medailistka ze světových i evropských soutěží byla v posledních letech z formy a nyní navíc čeká miminko. * Moravskou výškařskou Tour ovládli Katařan Barshim a Italka Trostová. Jejích 200 cm z Beskydské laťky zůstalo jediným dvoumetrovým skokem letošní halové sezony. * Při autonehodě u Rabatu zahynul 19.1. přední marocký maratonec Gumrí. * Čeští vícebojaři obsadili na halovém pětiutkání ve Valencii v součtu obou kategorií třetí příčku za Francií a Nizozemskem. Individuálně byli z českého pohledu nejlepší mezi sedmibojaři druhý Adam Sebastian Helcelet (5859) a čtvrtá z klání pětibojařek Eliška Klučinová (4081).*

ÚNOR / 18letá belgická vícebojařka Thiamová složila na závodech v Gentu 4558 b v pětiboji, tedy o 23 bodů více než před 11 lety legendární Švédka Klüftová při světovém juniorském rekordu. Čelo dlouhodobých tabulek se však nejspíš měnit nebude, neboť po výkonu Thiamové byla provedena požadovaná dopingová zkouška s větším zpožděním, než je dovoleno. * Premiérový ročník mezinárodního mítinku Zlatá tyčka vyhráli v Pardubicích Kubánka Silvaová (471) a Němec Otto (583).* Halovými mistry republiky ve vícebojích se stali favorizovaní Eliška Klučinová (4256) a Adam Sebastian Helcelet, který výkonem 6040 b poprvé v kariéře překonal v sedmiboji šestitisícovou hranici.Národní rekord v žákovském pětiboji posunula na 3703 b Jana Novotná. * Sprinter Pavel Maslák vytvořil v Gentu národní rekord na 300 m. Jeho 32,58 je na této trati druhým nejlepším časem evropské historie, 11 setin za rekordem Francouze Djhona.* Půlmaraton v Ústí nad Labem získal stříbrnou známku IAAF pro hodnocení silničních běhů. Pro seriál RunCzech.com jde již o třetí stříbro a pátou plaketu celkově. * Celkovým vítězem seriálu výškařského seriálu Czech High Jump Grand Prix, který zahrnuje specializované skokanské mítinky v Ostravě, Brně a Praze (Novinářská laťka), vyhrál Jaroslav Bába. * Mistrovství republiky mužů a žen v hale ozdobila sprinterka Kateřina Čechová národním maximem na 60 m 7,23, rekordy šampionátu přidali v kouli Martin Stašek (20,73) a ve skoku o tyči (577) Jan Kudlička. Ten posléze, spolu se Švédkou Berglundovou, opanoval posléze i tradiční Zimní pražskou tyčku. * Junior Marek Bakalár a dorostenka Veronika Paličková překonali na mládežnickém HMČR časy 6,74 a 7,46 národní rekordy svých kategorií na hladké šedesátce. * Bývalý výškař Tomáš Janků se stal výkonným ředitelem HME, které se uskuteční v březnu roku 2015 v Praze. * Ve švédském Göteborgu začal předsunutou kvalifikací koulařů XXXII. HME v historii.

BŘEZEN / Do bojů na HME zasáhlo celkem dvacet českých atletů, kteří dokázali získat celkem pět medailí, když z titulu se radoval čtvrtkař Pavel Maslák a bronzy přidali koulař Ladislav Prášil, výškař Jaroslav Bába a obě čtvrtkařské štafety. V dalších pěti případech dosáhli čeští závodníci na finálová umístění a výsledkem byl druhý nejvyšší bodový zisk v historii samostatného státu. Šampionát ovládli jako v poslední době již tradičně Rusové, velký vzmach zaznamenali pořádající Švédové. * Na republikovém žákovském šampionátu v Jablonci nad Nisou byla nejvíce vidět Jana Novotná z JAC Brno, která vylepšila maxima soutěže na překážkách (8,77) a v dálce (571).* Belgická výškařka Hellebautová po HME, kde skončila mimo medailové příčky, ukončila potřetí a prý již definitivně svoji kariéru.* Mistry republiky v běhu na 100 km se v Plzni stali favorizovaní Daniel Orálek (7:23:15) a Michaela Dimitriadu (8:49:57).* Anežka Drahotová zašla na závodech v Luganu druhou nejrychlejší dvacítku české historie – 1:30:54. Spolu s Lucií Pelantovou se nominovala na MS.* České závodnice obsadily pátou příčku na Zimním evropském poháru vrhačů, Irena Šedivá a Jitka Kubelová využily kvalitní konkurence k limitu na ME do 22 let. Soutěž ovládly Rusky, mezi muži pak Němci.* Ve věku 60 let zemřel bývalý rekordman a olympijský vítěz z Moskvy na dvoustovce Pietro Mennea z Itálie.* Mistrem České republiky v chůzi na 50 km se ve slovenských Dudincích stal obhájce loňského titulu Lukáš Gdula, který závod dokončil v čase 4:12:55 na celkově třináctém místě mezi muži. V americkém rekordu 3:41:09 vyhrál Barrondo z Guatemaly. * Mistrovství světa v krosu dominovali dle očekávání zástupci Keni a Etiopie, kteří získali 11 z 12 individuálních medailí a 19 z 24 celkem. V hlavních kategoriích slavili prvenství Keňané Korir a Chebetová, jediný český zástupce, Kocourek, byl mezi muži 53. * Po dvanáctileté odmlce vyšel na Slovensku atletický časopis, na jehož vydávání se spolupodílí tamní svaz, koncipován je jako volně stažitelný občasník. * Hlavní kategorie MČR v krosu, které znovu hostil areálu Skalnice nedaleko Horažďovic, ovládli (pošesté) Milan Kocourek a (potřetí) Lucie Sekanová. * Chodecký mítink evropského okruhu v Olomouci patřil polským chodcům Buziakové a Tomalovi.

Michal Procházka, foto: graf.cz