přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Sprinterský mistr Břeň byl při šampionátu pozitivní na efedrin

Český mistr v běhu na 100 metrů Martin Břeň měl při domácím šampionátu v Plzni pozitivní test na doping.

V těle šestadvacetiletého vítkovického sprintera bylo zjištěno nadměrné množství efedrinu. Pokud nález potvrdí i test B, hrozí mu až dvouletý distanc, v nejlepším případě ale jen napomenutí a dodatečná diskvalifikace ze závodu. Český atletický svaz už svěřenci trenéra Aleše Paciorka do vyřešení případu zastavil činnost.

    "Informovali jsme i mezinárodní federaci IAAF, podle nových
pravidel provede slyšení v případu vyšetřovací komise českého
antidopingového výboru, která to pak podstoupí naší disciplinárce,"
řekl ČTK ředitel Českého atletického svazu František Fojt. Efedrin je zakázaný stimulant a za doping se považuje jeho koncentrace vyšší než 10 mikrogramů v mililitru moči. O výši trestu podle Fojta rozhodne způsob, jak případ bude posouzen. Mírné překročení limitu, případně důvěryhodné vysvětlení může znamenat jen veřejné napomenutí, nebo sníženou jednoletou sazbu, v opačném případě dvouletý trest.

    Břeň na červnovém šampionátu v Plzni vyhrál finálový závod za 10,46 sekundy před Rostislavem Šulcem a Romanem Zubkem. Je i halovým mistrem z pražské Stromovky a čas 6,71 jej pasoval do role kandidáta na divokou kartu pro halový světový šampionát v Budapešti, kde nakonec nebyl. V aktuálních tabulkách je Břeň tuzemskou dvojkou časem 10,35 - jen olympionik Jiří Vojtík zaběhl letos o setinu rychlejší čas. Od startu na olympiádě dělilo Břeně sedm setin sekundy.
   
                                                                                             ČTK