přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. června 2011, 17:09

Sprinterské legendy už běhají jen s míčem

V druhé polovině 90. let vládli sprintu, oba drželi světové rekordy, oba vyhráli olympiádu i MS. 36letý Američan Maurice Greene a 43letý jamajský rodák Donovan Bailey, jenž přinesl slávu Kanadě, byli hosty 50. Zlaté tretry.

Vystřídali se na trůnu
Můžeme říct, že nadvládu nad světovou stovkou převzali jeden od druhého. Donovan Bailey jako sedmadvacetiletý zvítězil na mistrovství světa v Göteborgu 1995, o rok později ovládl olympijské hry v Atlantě ve světovém rekordu 9.84. V Aténách 1997 však Kanaďana připravil o žezlo o šest a půl roku mladší Maurice Greene a pokud jde o vrcholné akce, nepoznal přemožitele na třech následujících vrcholných podnicích v řadě. Mezi MS v Seville 1999 a Edmontonu 2001 „vložil“ ještě titul olympijského šampiona v Sydney 2000.


Bailey vzpomíná na start na Tretře - všechna foto v článku: www.graf.cz

Zatímco pro Baileyho 1999 označuje rok, kdy nastal ústup ze slávy – předtím dokázal pět let v řadě zaběhnout pod deset vteřin – můžeme v případě Greena bez potíží mluvit o životní sezoně. K triumfu na stovce v Seville přidal Američan při stejném šampionátu i prvenství na dvojnásobné trati a zlato si přivezl už předtím i z halového MS v japonském Maebaši. Mezitím stačil na mítinku v Aténách překonat světový rekord. K času 9.79 se poté přiblížil při ziscích světových titulů v Seville (na setinu) i Edmontonu (0.03), v Sydney mu „stačilo“ i 9.87.


Mladší Greene tu byl mnohem dříve

Greenova šňůra pod 10 vteřin trvala úctyhodných osm sezon, v té poslední 2004 získal svou poslední – a vlastně jedinou jinou než zlatou – medaili, když v Aténách doběhl třetí. Jeho světový rekord sice překonal v roce 2002 krajan Montgomery, ale jeho časy byly později kvůli prokázanému dopingu vymazány. O rekord tak Greene přišel doopravdy až tři rok poté, kdy začala a ještě neskončila éra Jamajčanů zosobněná Asafou Powellem a posléze Usainem Boltem.

Trenér Greene i podnikatel Bailey obdivují Bolta

Pro někoho byl Maurice Greene možná svým vystupováním tím „přehnaně sebevědomým Američanem“. Pravdou ale je, že jeho koncentrace byla obdivuhodná a přinášela cenné úspěchy. Mnozí si možná vybaví, jak při šampionátu v Seville, kde panovalo velmi horké počasí, svlékal na startu stovky jednu vrstvu za druhou, jako kdyby pomalu mrzlo. Teď  může být – a je – v klidu. „Nemusím se teď tak soustředit, posedím si, relaxuju,“ usmíval se Greene, který se v Kalifornii věnuje tréninku dětí na střední škole a také je ambasadorem IAAF, takže zcela jistě bude přihlížet letošnímu vrcholu sezony v Tegu.


Oba jsou teď v pohodě

To Donovan Bailey má zdánlivě usedlejší povolání, podniká v realitách, v odvětví se pohybuje od svých dvaceti let, takže už má zkušeností víc než dost. Sportu se nevyhýbá, i když se s Greenem shodují, že běhání už provozovat nehodlají. Oba si však zajdou do posilovny nebo zahrát basketbal a kromě dalších sportů sledují i atletiku. Jako bývalé jedničky se netají obdivem k Usainu Boltovi, v Ostravě s ním prý absolvovali dlouhou rozmluvu. „Může běžet 9.4 a na dvoustovce může být prvním člověkem, který se dostane pod 19 sekund. Je úžasný,“ nešetřil chválou Bailey, sám rodák z Jamajky, z níž odešel, když mu bylo třináct let.


Společně obdivují Bolta

V čem je Boltova výhoda nad soupeři podle Greena? „Stačí, aby si stoupl na dráhu. Dokázal běžet rychleji než kdokoli jiný, to je výhoda sama o sobě,“ povídal sprinter přezdívaný „dělová koule z Kansasu“ a hned dodal, v čem jsou Jamajčané lepší než Američané. „Brali to mnohem víc vážně a tvrdě na sobě pracovali. My, a to myslím i sebe, jsme byli příliš dlouho na vrcholu a měli jsme to vlastně jednoduché. Teď nás to ale dostihlo,“ tvrdí Greene, který žádného následovníka v dresu USA momentálně nevidí, kromě Tysona Gaye, i jemu ale letos bude už 29. „Bude to mít hodně těžké vyhrát na mistrovství světa,“ myslí si Greene.

Bailey, Greene a Tretra

A jak oba sprinteři vzpomínají na své starty při Zlaté tretře? „Byl to můj první start v Evropě,“ vybavil si Greene, který tu závodil v roce 1995. „A můj zase poslední,“ přidal se Bailey, který v Ostravě běžel právě před deseti lety. Nohy je prý při sledování atletiky nesvrbí, ale nervozitu prý pořád cítí. Legendy sprintu 90. let, Donovan Bailey (profil) a Maurice Greene (profil).

Michal Procházka

Vytisknout