Sprinter Fredericks se rozloučil s kariérou čtvrtým místem

středa 23. listopadu 2011
Namibijský sprinter Frank Fredericks završil ve čtvrtek v Aténách svoji dlouholetou kariéru.
Brzy mu bude 37 let, přesto se rozloučil nečekaným čtvrtým místem ve finále olympijské dvoustovky a při absolutním americkém triumfu se vlastně stal králem zbytku světa.

Při představování aktérů závodu byl jedním z mála, koho nevraživé řecké publikum nevypískalo. Byl to také on, komu se alespoň částečně podařilo zklidnit diváky nespokojené s absencí diskvalifikovaného Kostase Kenterise.

Pak už jen běžel, co to šlo, třicet metrů před cílem mu bylo jasné, že medaili mít nebude, ale bojoval až do konce a svým typickým předklonem vyrval alespoň čtvrté místo ze spárů stříbrného medailisty ze stovky Francise Obikwela. Zaběhl si nejlepší čas sezony 20,14 sekundy, ve svých nejlepších letech však uměl i 19.68.

"Trošku dojatý, trošku mrzutý," popsal své pocity Fredericks. "Samozřejmě jsem se chtěl rozloučit medailí, ale nezbývá mi než být šťastný za čtvrté místo," dodal při svém posledním kolečku rozhovorů v mixzóně majitel stříbrných olympijských kovů z Barcelony a Atlanty.

Na obou olympiádách byl druhý na stovce i dvoustovce, v Atlantě jej soupeři porazili jen díky světovým rekordům - na 100 metrů Donovan Bailey, na delší trati Michael Johnson. Jediné velké zlato získal Fredericks na MS ve Stuttgartu 1993, stříbro bral o dva roky dřív a pak i v letech 1995 a 1997.

Fredericks, označovaný za jednoho z největších gentlemanů mezi atlety, se v den svého posledního závodu dočkal zvolení do komise sportovců MOV. Získal ze všech adeptů nejvíc hlasů. Úctu mu složili i jeho přemožitelé, pro které byl svého času vzorem.

"Bylo mi ctí s ním závodit," řekl mistr světa ze stovky a bronzový z dvojnásobné trati Justin Gatlin. "Je to skvělý kluk a pro sport toho strašně moc udělal," přidal se i šampion z dvoustovky Shawn Crawford a pozadu nezůstal ani stříbrný medailista Bernard Williams. "Musel jsem ho obejmout a poděkovat mu za všechno," řekl.