přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. října 2008, 20:45

Špotákovou předstihla jen Isinbajevová

Excelentní sezónu české oštěpařské hvězdy ocenila atletická veřejnost. V anketě Evropské atletické asociace pro rok 2008 předstihla Barboru Špotákovou pouze další světová rekordmanka Jelena Isinbajevová.

Snový atletický rok završila světovým rekordem ve Stuttgartu, což komentovala slovy "to už je snad moc". Z patnácti závodů (šestnáct, počítáme-li olympijskou kvalifikaci) jen ve třech neodešla vítězně a dva z nich spadají do obtížném období po OH. Šestkrát hodila za hranici svého loňského českého rekordu, v nejdůležitějším závodě kariéry to byl rekord evropský. Po zásluze ji média, veřejnost a rodina EAA zařadily na druhé místo v ženské části ankety Evropksého atleta roku pouze za staronovou světovou rekordmanku Jelenu Isinbajevovou. Češka naopak předčila Tiu Hellebautovou, která triumfovala v hale v sedmiboji a na OH ve výšce a rozesmutnila tak kolegyni Blanku Vlašićovou, která letos kralovala v sektoru 21krát. Třetí světová rekordmanka Gulnara Samitova-Galkinovová je dokonce až pátá. Pojďme si prohlédnout životní sezónu Čtvrté sestry jako jakýsi maratonský závod s časem.

Ostrý start
Budoucí rekordmanka planety zahájila Memoriálem Ludvíka Daňka, v Turnově 20. května vyhrála výkonem 64.98 a ostrý start naznačoval velmi dobrý začátek "trati". To se potvrdilo hned v závodě číslo dvě, ve španělské Zaragoze přes déšť a chlad vyspravuje poslední květnový den vlastní české maximum o dva metry na 69.15. Kapky vody byly osudové i pro finiš, v podstatě se dá říci, že rámují celé osudové čtyři měsíce. Ale zpět "do akce". Na svém tréninkovém stadionu na Julisce předvádí na extralize družstev "tréninkový" hod 65.08. Úspěšný rozjezd jakoby se malinko přibrzdil na domácí Zlaté tretře, kde Barbora moc chtěla uspět. Hází v očích mnohých "pouze" 66.91 (před rokem touto dobou by to byl český rekord) a prohrává s Christine Obergföllovou. Je to ovšem její jediná porážka do pekingských Her.

Šedý střed s úchvatnou tečkou
Prostředek závodu je nejtěžší, což potvrzuje vývoj sezóny české oštěpařky. Na druhém velkém mítinku na domácí půdě, na Odložilově memoriálu, se BŠ vzepne nezvykle až v druhé polovině soutěže k parádnímu výkonu a 68.81 metru, tedy druhý hod kariéry, jí vrací malinko pošramocené sebevědomí. Střed trati můžeme charakterizovat také jako skvěle rozjetou část, nutně však musela přijít mírná stagnace, od Odložila po olympiádu nepřehodila 65 metrů. To ovšem neznamená, že by bylo třeba zatratit její výkony - vždyť v každém závodě zvítězila.
V Evropském poháru vydatně přispívá Česku k postupu do nově se utvářejícího ME družstev, 63.79 metru v Leiře je nejdelší změřený pokus z téměř padesátky oštěpařek. V oblíbeném Španělsku, tentokrát v Jerezu, zůstává jen centimetr od 65 m, jako exkluzivní host pomáhá na Kladně o 3 dny později USK Praha znovu k zisku plného počtu bodů do domácí oddílové soutěže družstev. V zápise z mistrovství ČR ze 4. července v Táboře stojí jasně 64.47, ale nejen ti, kdo byli v jižních Čechách vědí, že jen deseticentimetrový přešlap tehdy ještě odvrátil zápis Špotákové do společnosti 70metrových.


foto: E. Erben

Předolympijské snažení završila svým tradičním aténským mítinkem - 63.70 (13. července), a trochu utajeným startem na Bílinském polytanu 5. srpna. V měsíční pauze především čerpala sílu, ale jistě se věnovala naplno i tréninku. Výkon 59.83 na severu Čech, jediný závod, v němž nepřekonala 60 metrů by asi většinu i profesionálních sportovců významně rozhodil. Ne však Barboru Špotákovou. Není asi dobré, když se generálka příliš vydaří, ale tohle zdá se příliš. Malířům čerta na zeď posílá česká rekordmanka vzkaz v podobě "kvalifikačních" 67.69. 21. srpen by možná mohl být po čtyřiceti letech přejmenován na Den Čtvrté sestry. Ta dává soupeřkám, především Rusce Marii Abakumovové, "šestým tahem mat" a zapisuje se nejen "do tabulky rekordů" (evropských) - 71.42, ale také do dějin olymijských her a hlavně srdcí všech fandů české atletiky.

Správný předklon v cíli
Maraton je dlouhá trať a na každého přijde krize. Poslední kroky se dají udělat i silou vůle a naopak žádné velké přemýšlení může přinést i nečekané ovoce. Špotáková po olympiádě maličko tápe. Výkon 62.24 v Lausanne není tragédie, byť proti olymijskému výkonu vypadá chudě a je to i nejhorší umístění v sezóně - čtvrté. Domů do Jablonce přijaly pozvání všechny velké soupeřky, z výhry by se mohla radovat Abakumovová, jenže se kaboní pomalu víc jak v Pekingu, zatímco Špotáková, která je v pohodě, stejně jako ostatní oštěpařky, je spokojena s druhou příčkou i se 64.69 metry.


foto: graf.cz

Mat ne šestým, ale šestnáctým tahem, tak by se dal parafrázovat maratonský výkon Barbory Špotákové, korunovaný světovým rekordem 72.28 metru na Světovém atletickém finále. Přes déšť a chlad. Tentokrát prvním hodem. Sbohem, Stuttgarte!*

Kompletní pořadí ankety najdete zde.

*Stuttgartský stadion bude od nynějška patřit již jen fotbalistům. Nepomohly ani petice.

Michal Procházka

Vytisknout