Špotákové v Lausanne těsně unikl triumf

čtvrtek 25. srpna 2016
Jen pět dní po ukončení olympijských atletických soutěží pokračoval seriál Diamantové ligy, která se přesunula do Lausanne. Mezi startujícími byla i oštěpařka Barbora Špotáková a o diamantové body usiloval i Pavel Maslák.

Bronzová medailistka z Ria se dokonce v páté sérii dostala do čela závodu, když poslala svůj oštěp do vzdálenosti 64.48 a vedení držela až téměř do závěru. Posledním možným pokusem v soutěži se před ni dostala Lotyška Madara Palameiková, jejíž vítězný hod měřil 65.29. Čtyři body za třetí místo si odnesla Běloruska Taťána Khaladovičová (64.15). "Lausanne jako vždy nezklamalo. Úžasné publikum a atmosféra. Jsem ráda, že jsem jako jediná z olympijských medailistek prokázala stabilitu. Samozřejmě mě mrzí, ze Palameiková mi 6. pokusem sebrala vítezství, ale na druhou stranu ona šla za vítezstvím na DL a vzhledem k neúspěchu na OH na ni nebyl žádný tlak. Cítila jsem se unavená po cestě, a tak technika nebyla dobrá. Věřím, že v Bruselu to bude lepší," uvedla Špotáková.

Druhý českým zástupcem byl čtvrtkař Pavel Maslák. Ten si ze Švýcarska odveze tři diamantové body za čtvrté místo a čas 45.35. Vítězem se stal favorizovaný Američan LaShawn Merritt, jenž za sebou nechal všechny své soupeře v čase 44.50. Před Masláka se dostali ještě druhý Bahaman Steven Gardiner (44.75) a třetí Nizozemec Liemarvin Bonevacia (45.26).

Nejlepší světové maximum, rekord Diamantové ligy, rekord mítinku i národní historické maximum Džibutska, to je bilance Ayanleha Souleimana ze závodu na 1000 metrů, když tuto trať v Lausanne ovládl za 2:13.49. Následovala ho trojice Keňanů. Nejlepší z nich byl na druhé příčce Robert Biwott (2:13.89), za ním finišoval Jonathan Kitilit v osobním rekordu 2:13.95 a osobák si vylepšil i čtvrtý Asbel Kiprop (2:14.23). Dokonce národní rekord zaběhl pátý Polák Marcin Lewandowski (2:14.30). Šestý skončil olympijský šampion z patnáctistovky Matt Centrowitz (2:16.67).

Rekord mítinku padl též na trati 3000 metrů a nyní je v držení Etiopanky Genzebe Dibabaové. Ta svým soupeřkám nastoupila při náběhu do závěrečného okruhu a vyhrála v čase 8:31.84. Jejímu finiši neodolala ani nakonec v cíli druhá Keňanka Hellen Obiriová (8:33.96). O další půl vteřiny zpět zůstala její reprezentační kolegyně Mercy Cheronová (8:34.49).

Další zklamání prožil v tyči Francouz Renaud Lavillenie, který dnes dělil druhé místo s Polákem Piotrem Lisekem, když oba borci zdolali 572 centimetrů. Tyčkařský sektor opanoval Američan Sam Kendricks v novém rekordu mítinku 592 centimetrů.

Čtvrtka překážek žen se musela obejít bez českých závodnic. Ve velmi silně obsazeném závodě se radovala z prvenství favorizovaná Američanka Dalilah Muhammadová za 53.78. První místo v seriálu podpořila druhým místem Britka Eilidh Doyleová (54.45) a třetí skončila Dánka Sara Petersenová (54.98).

Američanka Kendra Harrisonová na olympijských hrách chyběla, ale v Lausanne nenechala nikoho na pochybách, kde je letošní suverénkou na stovce překážek. V závodě jasně dominovala v čase 12.42. Na stupně vítězů ji doprovodily další zástupkyně Spojených států, a to druhá Dawn Harper-Nelsonová (12.71) a třetí Jasmin Stowersová (12.75).

Velmi těsný doběh byl k vidění na stodesítce překážek. Španěl Orlando Ortega (13.11) uhajil své vítězství o setinu před Jamajčanem Omarem McLeodem (13.12). Jako třetí proťal cílovou pásku nejlepší z Francouzů Dmitri Bascou (13.25).

Naprosto s přehledem si dosprintovala pro primát na stovce Jamajčanka Elaine Thompsonová. Dvojnásobná olympijská vítězka z Ria ovládla závod v čase 10.78. Za ní následovaly Američanky Jenna Pradiniová (11.11) a Morolake Akinosunová (11.16).

Již letošní páté vítězství v Diamantové lize si připsala kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová, která v Lausanne doskákala na 14.76. Šest bodů za druhé místo získala Olga Rypakovová z Kazachstánu (14.53) a výkon 14.18 vynesl třetí pozici Řekyni Paraskevi Papachristouové.

Na čtvrtce překážek proběhl cílem jako první Estonec Rasmus Mägi v čase 48.59. Výkon sezóny si vylepšil druhý v pořadí a loňský mistr světa Nicolas Bett (48.68) a alespoň částečně si tak spravil chuť po nepodařeném vystoupení v Riu. Třetí byl Španěl Sergie Fernandez (49.22).

V dálce se radovala z plného bodového zisku Srbka Ivana Španovičová, která dolétla na 683 centimetrů. Druhá byla Britka Lorraine Ugenová (671) a třetí příčku brala Darya Klišinová (650).

Svou šestadevadesátou stovku pod 10 vteřin zaběhl Jamajčan Asafa Powell, když prolétl rovinku za 9.96. Druhý Ben Youssef Meite z Pobřeží slonoviny se již těsně tuto hranici nedostal (10.01). Třetí byl Brit Joel Fearon (10.05).

Ve výšce vládl Katařan Mutaz Essa Barshim, který jako jediný překonal laťku ve výšce 235 centimetrů a v celkovém pořadí se výrazně přiblížil dnes čtvrtému Ukrajinci Bohdanu Bondarenkovi (232). Mezi tyto dva výškaře se ještě vklínili druhý Brit Robbie Grabarz (232) a třetí Američan Erik Kynard (232).

Na půlce měla nejrychlejší finiš Francine Niyonsabaová a triumfovala v čase 1:57.71. Setiny pak rozhodovaly v souboji o druhé místo ve prospěch Keňanky Eunice Sumové (1:58.41) před Britkou Lynsey Sharpovou (1:58.52).

Mužský stýpl byl soubojem keňských mladíků. Pro své premiérové vítězství na Diamantové lize si doběhl Abraham Kibiwott, když zvládl trať za 8:09.58 a v poslední stovce setřásl druhého Nicholase Betta, který však nemusel smutnit, protože čas 8:10.07 je jeho novým osobákem. Třetí skončil o něco zkušenější Abel Kiprop Mutai (8:17.88).

V diskařském sektoru se tentokrát nejlépe dařilo Philipu Milanovovi, který závod ovládl výkonem 65.61. Trochu překvapivé druhé místo si vyházel Rakušan Lukas Weisshaidinger (64.84) a na pomyslné stupně vítězů se vešel ještě zkušený Maďar Zoltán Kovago (64.52).

V kouli si dnešním vítězstvím pojistila vedení v seriálu Novozélanďanka Valerie Adamsová, která vrhla 19.94 a vrátila olympijskou porážku Američance Michelle Carterová, která byla dnes druhá za 19.49. Třetí příčku obsadila Němka Christina Schwanitzová (19.33).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík