přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. října 2011, 17:11

Špotákové končí relax a začíná s tréninkem

Měsíční pauza, v níž dávala odpočinout vyčerpanému tělu i duši, skončila pro stříbrnou oštěpařku z Tegu právě dnes. O uplynulých týdnech, ale i o těch následujících vyprávěla při zakončení Corny Středoškolského atletického poháru.

Naposledy oštěpařka Barbora Špotáková předstoupila před novináře těsně po ukončení závodění na mezinárodním poli začátkem září. Poté ji čekal již pouze start na mistrovství republiky družstev na domovském stadionu Juliska. Následoval více než měsíční relax, při němž zavítala mimo jiné na portugalském ostrově Madeira v Atlantiku a nechyběly ani oblíbené „termály“. „Je to pro mě vždycky šok. V Maďarsku jsem totiž inkognito, nikdo mě tam nezná. A najednou jsem tady, před kamerami, světly a vámi,“ komentovala sál Cafe Savoy zaplněný více než dvěma desítkami zástupců médií.

„Každý mi tě Corny závidí“

„Týden na Madeiře nás s přítelem nadchl, vydrželi bychom tam i déle, ale musela jsem se vrátit právě kvůli finále Corny poháru,“ připomněla akci, díky níž se dnešní setkání konalo. Středoškolského atletického poháru (SŠAP) se letos zúčastnilo na patnáct tisíc studentů a je svého druhu ojedinělá. „V Evropě nám ji závidí, kolegové ze Skandinávie mi to dokonce nevěřili. Všichni víme, že je to komplikovaná kategorie, a proto jsme rádi, že pohár plní i tu preventivní funkci,“ upozorňoval předseda ČAS Libor Varhaník. „Jde o věk, v němž dochází k největšímu odlivu sportovců a i my si myslíme, že tahle spolupráce na poháru je velmi úspěšná,“ doplnila Varhaníkova slova Lenka Kočišíková za společnost Hero, která zastupuje značku Corny.


Výjimečná soutěž s výjimečnou patronkou.
Při finále Corny poháru v Břeclavi - foto: J. Čech

Sama Špotáková si už šestým rokem jako patronka SŠAP všímá, kdože to v poháru závodí. „Letos mě zaujal Martin Stašek, který – sice lehčí koulí, ale přesto – hodil nějakých 22 metrů. To bylo úžasný,“ tvrdila oštěpařka, jejíž disciplína ovšem v programu soutěže chybí. „V tom bych neviděla problém, důležitá je podle mě všestrannost, kterou já měla. A navíc jsem sama pořádně začínala s oštěpem až ve dvaadvaceti,“ oponovala. Možná i díky pozdější specializaci dosáhla letos na mistrovství světa již na šestou medaili při vrcholném atletickém podniku v řadě.

„Důchodcovská“ dovolená jako nezbytný relax

Teď však již od půlky září Bára odpočívala a v dovolenkovém programu nechybělo vedle Madeiry také Maďarsko – země geograficky podstatně bližší, zato jazykově vzdálenější, ovšem zpopularizovaná pálivými papričkami a mj. i díky české oštěpařce také termálními lázněmi. „Jak asi víte, moje babička je Maďarka, a tak je to pro mě srdeční záležitost. Nám oběma s Lukášem dělají termály dobře a vyhovuje nám i ta trochu „důchodcovská“ dovolená. Na druhou stranu já nejsem typ člověka, který vydrží dlouho nicnedělání, takže jsem třeba hráli i tenis,“ osvětlila Špotáková.

Psychické a fyzické vyčerpání bylo po náročné sezoně veliké. „Cítila jsem, že potřebuju větší odpočinek, a to se také potvrdilo. Hrozně dlouho mi trvalo, než mě přestaly bolet achilovky. Ale teď je to snad už v pořádku a o to víc energie budu mít na trénink. Bude to třeba, zima je dlouhá, to už vím moc dobře,“ konstatovala Špotáková, která už má představu, jak bude přípravné období probíhat. Ostatně, zásadní změny ji nečekají, snad jen čtrnáctidenní posun soustředění v Africe kvůli dřívějšímu vrcholu sezony.

Plán přípravy: „stálice Špindl a Kanáry“ plus Afrika, váhání mezi Kuortane a Nymburkem

„Po Atletovi roku (5. listopadu – pozn.) vyrazíme do Špindlerova Mlýnu, v prosinci nás čeká Lanzarote (na Kanárských ostrovech). Z něj bych se měla vrátit na Sportovce roku. Pozvánka na tuhle akci i  Atleta je pro mě vždycky příjemná, protože ukazuje kontinuitu mých úspěchů, i když je pravda, že už to neprožívám tak jako první rok,“ uznala Špotáková. „Uvažujeme také o cestě do Finska, neboť náš trenér Železný začal nově spolupracovat také s Terro Pitkämäkim. V Kuortane mají dost dobré podmínky, ale v porovnání s Nymburkem tam chybí cestovní komfort. No a pak dva měsíce v Africe,“ dodala Bára s tím, že podobně jako letos za ní v polovině přijede přítel Lukáš.

Do Londýna 2x290 tyčinek a Helsinky? Jen stěží...

Pomalu se začínají pro příští rok rýsovat i závodní plány. O vrcholu sezony devátého srpna, kdy bude Špotáková v Londýně obhajovat olympijské zlato z Pekingu, nikdo nepochybuje. Dnes to zástupkyně společnosti Hero Kočišíková připomněla mírně zaražené oštěpařce Barboře Špotákové 580 tyčinkami Corny, aby si mohla dát dvě každý den, který do finálového závodu zbývá. „Jsem celkem v obraze, za kolik dní to je, ostatně dostala jsem už metr od Pinkasů. Spíš mě překvapilo, kolik jich musím sníst,“ vtipkovala obdarovaná. „Ale nemám s tím problém to rozdat, on o to docela zájem je,“ dodala o něco vážněji.

A jaké jsou další závodní plány pro příští sezonu? „Určitě se zúčastním mítinků Diamantové ligy, protože se člověk potřebuje nějak rozzávodit.“ Velký otazník však visí nad mistrovstvím Evropy, poprvé konaným v dvouletém cyklu, tedy právě v olympijském roce. Již dříve se k této akci stavěla Špotáková spíše negativně, teď se ve svém pohledu ještě utvrdila. „Se startem na Evropě nepočítám, to bych se musela cítit perfektně a mít velkou chuť jet do Helsinek. Spíš se chci soustředit na Londýn a myslím si, že je to pro mě i lepší,“ uvedla k tomu dnes.

„Snad zase trefíme formu“

K definitivnímu rozhodnutí, zda ME ano či ne, je pochopitelně ještě daleko, Špotáková se nechala slyšet, že i v případě startu by šampionát pojala spíše jako jeden z mítinků Diamantové ligy. Rádce ke konečnému verdiktu bude mít jednoho z nejlepších, svého kouče. „Honza Železný má v tomhle velké zkušenosti (jako závodník šetřil svými starty v sezoně) a letos se nám to myslím docela podařilo na mistrovství světa načasovat formu, tak snad se to povede i na Londýn,“ uzavřela Barbora Špotáková.

Michal Procházka

Vytisknout