přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. srpna 2007, 13:51

Špotáková zlatá a rekordní

Česká oštěpařka získala titul mistryně světa! Její kolegyni Nikole Brejchové medaile opět těsně utekla.

"Já si ještě hodim," mohla si říct před posledním pokusem již jistá mistryně světa Barbora Špotáková. Stříbrná medailistka z loňského evropského šampionátu se tak v šestadvaceti letech dočkala životního úspěchu. Vítězným hodem z třetí série 67.07 metru napodobila také Kateřinu Baďurovou a Zuzanu Hejnovou a je třetí českou rekordmankou na MS. Na druhém místě skončila s výkonem 66.46 m Němka Christina Obergföllová, třetí byla její krajanka Steffi Neriusová. Nepopulární bramborová medaile zbyla potřetí v kariéře na velké akci na Nikolu Brejchovou.

Špotáková soupeřky paralyzovala hned od začátku, kdy poslal oštěp na metu 66, 40 m. "Já už mnohokrát říkala, že tohle je můj způsob, jak vstoupit do soutěže. Vždycky se o něco takového snažím. Cítila jsem ovšem, že mohu hodit ještě  dál, a rozhodně jsem nechtěla aby to dopadlo jako vloni v Göteborgu, kde jsem se prvním hodem nechala ukolíbat a nakonec jsem skončila druhá," popsala své pocity během soutěže. Nebezpečí bylo reálné a hrozilo především z německé strany. "Přece jen jsou to závodnice a Nikolu nakonec taky přehodila 4. pokusem Neriusová, která vypadala, že 62 m dneska nemůže hodit," připomněla vítězka a dodala, že čtvrté místo Brejchové je tou jedinou kaňkou na jinak bezchybném večeru.
Nervy před posledním pokusem soupeřky Obergfölové ani necítila. "Soustředila jsem se na poslední pokus a říkala jsem si, že jakmile mě přehodí, tak hodím ještě dál. Nepřipouštěla jsem si, že jsem mistryně světa a připravovala se na to, že to budu muset prokázat." Přesto jí trochu zatrnulo. Oštěp z ruky německé závodnice letěl daleko a Obergfölová po něm začala divoce křepčit. "Naštěstí jsem viděla grafiku a hlavně Věrku Cechlovou, která jasně říkala, že jsem vyhrála já. Volali na mě, ať už se raduji, ale já měla obrovskou chuť zkusit si ještě ten poslední hod. Škoda, že mě nenechali jít na něj hned, protože to by jinak letělo strašně daleko, jak jsem byla nabuzená. Pak to ale ze mě vyprchalo," litovala novopečená světová šampionka.
Jak jí zní v uších titul mistryně světa? "Hrozně, prostě tomu nemůžu uvěřit.  Nevím, co budu dělat, budu brečet jako želva na stupních, ze srandy jsem si poslechli německou hymnu, ale tuhle hymnu já nechci slyšet na stupních vítězů. Nevím, co budu dělat, až to uslyším, doufám, že jsem udělala velkou radost hodně lidem, mým kamarádům, to je to nejhezčí."

Foto: Graf.cz

Nikola Brejchová byla čtvrtá stejně jako na MS v Edmontonu i na olympiádě v Aténách. A aby toho nebylo málo, opět jí přehodila Steffi Neriusová. "Však jsem také za ní po soutěži přišla a řekla jí, že je moje noční můra. Omlouvala se mi," líčila s trpkým úsměvem zkušená vrhačka, která tak ani tentokráte nedosáhla na svou první medaili z velké akce. "Neřekla bych však, že je to nějaký neúspěch, protože když jsem v červnu na Zlaté tretře dala 57 m, tak jsem přemýšlela, jestli vůbec budu pokračovat v sezoně," prohlásila. Negativní pocity se jí prý dlouho nedržely: "Čtvrté místo je hezké, a když se Bára stala mistryní světa, tak jsem na nějakou smůlu úplně zapomněla a byla šťastná, že ji Obergföllová nepřehodila. Všechny moje emoce šly okamžitě pryč a nastoupila velká radost," líčila závodnice, která se na podzim hodlá rozhodnout, zda bude dále pokračovat v kariéře. "Výsledek z MS na to nebude mít vliv, hlavní slovo bude mít má rodina. Život je o něčem jiném než o medailích. Doma se modlí dcera, abych se už vrátila. A pokud ne ona, tak všichni okolo, kteří si už určitě potřebují odpočinout," myslela i po závodě především na své blízké.  

Adam Pražák

Vytisknout