přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2008, 22:23

Špotáková získala spolu s Dibabaovou ocenění za nejlepší ženský výkon roku

Světovými atlety roku byli v Monaku vyhlášeni Usain Bolt a Jelena Isinbajevová. Nejlepším mužským výkonem sezony byl zvolen světový rekord Dayrona Roblese z ostravské Zlaté tretry.

Vyšňořený Salle des Etoiles sportovního klubu  d’Eté v Monte-Carlu byl naditý atletickými hvězdami současnosti i minulosti, které se při té příležitosti oděly do působivých večerních rób a smokingů. Nejvíce lesku patřilo Usainovi Boltovi a Jeleně Isinbajevové, které speciálně sestavená komise IAAF zvolila Světovými atlety roku 2008. Vybírala přitom ze tří finalistů, které vzešly z hlasování veřejnosti a členů „rodiny IAAF“, jíž tvoří zástupci členských federací mezinárodní atletické asociace.

Usain Bolt z Jamajky podle očekávání předčil své spolufinalisty, kterými byli etiopský běžec Kenenisa Bekele a kubánský překážkář Dayron Robles. Vytáhlý mladík dlouho hledal slova. „Je to pěkné, moc, moc, moc pěkný,“ doloval ze sebe přes rozpaky slova trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman na tratích 100, 200 a 4 x 100 m. Záhy se však rozhovořil a poděkoval hlavně svému kouči, rodině a všem, kteří ho podporovali. „Být spojen s takovými velkými jmény našeho sportu je obrovská čest. Budu se snažit být jí hoden každý další rok,“ řekl Bolt s odkazem na plný sál a předchozí vítěze ankety.  

Olympijská vítězka a lamačka rekordů ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevová, která už doma má totéž ocenění z let 2004 a 2005, zase mluvila o splněném snu. „Předcházející dvě sezony pro mě byly dost těžké, ale jsem šťastná, že se mi podařilo tu zeď prolomit,“ řekla legenda tyčky, která letos po chudších letech opět „narazila zlatou žílu“ rekordů a svůj zatím poslední zápis předvedla na olympijských hrách v Pekingu. Porota jiupřednostnila před běžkyněmi Pamelou Jelimovou (800 m) a Tiruneš Dibabaovou (5000 a 10000 m, kros). Obě „poražené“ finalistky se však svého ocenění dočkaly i tak.

Vítězka milionového jackpotu Golden league Jelimová byla vyhlášena Objevem roku. Cenu jí předávala bývalá vynikající běžkyně Jarmila Kratochvílová, která drží nejdéle platný venkovní atletický rekord historie, když její čas 1:53.28 na 800 m vydržel ve statistikách již více než 25 let. Nyní se na podiu potkala s Jelimovou, která se jí od té doby dokázala přiblížit nejvíce, a sice na rozdíl 73 setin.


foto: Julian Finnley, Getty Images

Velká chvíle dvojnásobné olympijské vítězky Dibabaové zase přišla při vyhlašování nejlepšího ženského výkonu roku. Nebyla však na podiu sama, o prestižní cenu se dělí s českou oštěpařkou Barborou Špotákovou! Nezvyklou remízou ocenila komise těžko souměřitelné světové rekordy v běhu na 5000 m a v hodu oštěpem. Pro Špotákovou se tak oceněním na světové scéně završila úžasná sezona, v níž získala olympijský triumf a posunula hranice ženského oštěpu na 72.28 m (rozhovor s oceněnou atletkou si přečtěte zde). 

Za nejlepší mužský výkon byl zvolen rekordní běh Dayrona Roblese ze Zlaté tretry v Ostravě, při kterém o setinu předčil čas Liu Xianga z mítinku v Lausanne v roce 2006. Za ten byl 25letý Číňan před dvěma lety oceněn ve své nepřítomnosti stejnou cenou, jako letos Robles. Tehdy nepřijel a napravil to až letos, takže se na jednom podiu sešli vedle sebe bývalý a současný rekordman s bývalým a současným oceněním.

Za vynikající kariéru byli odměněni švédští výškaři Stefan Holm a Kajsa Bergqvistová spolu s ekvádorskou legendou chůze Jeffersonm Pérezem. Tzv. „inspirational Award“ byla předána legendárnímu keňskému běžci Henry Ronovi, který v roce 1978 překonal během pouhých 81 dnů hned čtyři světové rekordy. Plaketa k výročí 80 let ženské atletiky na olympijských hrách byla jakožto zástupci skvělých atletek předána bývalé vynikající závodnici a dosud držitelce SR v sedmiboji Jackie Joynerové-Kerseeové.         

Adam Pražák

Vytisknout