přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2008, 18:47

Špotáková získala cenu Gutha-Jarkovského

Výkonný výbor ČOV dnes na svém zasedání tajným hlasováním rozhodl, že cenu za nejhodnotnější sportovní výkon roku 2008 si převezme světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková.

Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského uděluje výkonný výbor ČOV jednou ročně za nejhodnotnější sportovní výkon dosažený českým sportovcem nebo kolektivem. ČOV ocenil úspěšnou sezonu Špotákové, ve které několikrát vylepšila český rekord, stala se v napínavém pekingském finále olympijskou vítězkou a na závěr sezony si dokonce "střihla" nový světový rekord výkonem 72,28 metru.

Cena byla založena v roce 1933 a s výjimkou několika válečných let byla udělována až do roku 1948. Právě v tomto roce ji získal Emil Zátopek. Před čtrnácti lety byla tradice udílení ceny Gutha-Jarkovského obnovena a v novodobé historii ji získali i další atletické osobnosti, například oštěpař Jan Železný, vícebojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák či běžkyně Ludmila Formanová.

K předání ceny dochází každoročně na plenárním zasedání Českého olympijského výboru. Špotáková by tak měla sochu bohyně vítězství Niké na mramorovém soklu se stříbrnou plaketou s reliéfním portrétem Gutha - Jarkovského převzít 14. ledna 2009.

Karolína Farská

Vytisknout