přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. září 2009, 22:20

Špotáková za Abakumovovou, Bába za Rybakovem

Druhá místa si ze světového finále (SAF) odveze dvojice českých reprezentantů, kteří se představili první den soutěží v řecké Soluni.

Barbora Špotáková podlehla pouze držitelce nejlepšího letošního výkonu Marii Abakumovové. Ani bronzová Ruska z mistrovství světa se však hodu z kvalifikace v Berlíně 68.92 nepřiblížila, když předvedla nejlépe hned v první sérii 64.60. Světová rekordmance se tentokrát doletěl nejdále druhý pokus dlouhý 63.45, a po třech vítězství si tak ze světového finále odváží stříbrnou pozici.
„Dnešní závod odpovídá trendu celé mé letošní - stříbrné - sezony. S druhým místem na SAF jsem vcelku spokojená, stejně jako s celou sezonou. Musím říci, že pocitově mi to přišlo takové utahané, unavené. Bylo pro mě letos těžké si závody užívat. Nebylo to snadné, neměla jsem pocit, jako třeba vloni, jako že to jde všechno "samo". Přesto si myslím, že mohu být spokojená,“ shrnula dnešní závod i celou sezonu česká oštěpařka.
Mistryně světa Steffi Neriusová skončila v posledním závodě na světové scéně třetí za 62.59, poslední 60metrovou byla druhá z Němek Christine Obergföllové, jež hodila 45 cm méně.

Výtečně si ve výškařském sektoru počínal Jaroslav Bába, který ztroskotal až na 234, což je o 1 cm výše než jeho letošní nejlepší výkon. „V Řecku jsem vždycky zaskákal dobře, ať už to bylo kdekoli. I dnes bylo teplo, i když ne vedro, jako když jsem tu byl dřív v létě. Jsem spokojený, že jsem se dokázal připravit, po mistrovství světa mi chyběla motivace ještě trénovat. Určitě je to taková náplast, protože až na MS to byla úspěšná sezona,“ zhodnotil Bába.
Svěřenec Jana Janků sice měl jednu opravu již na 222, pak ovšem napoprvé zvládl 226 i 229, a 232 sice „až“ napodruhé, zato už v soutěži pokračoval kromě něj jen mistr světa Jaroslav Rybakov. Rus poté zdolal i napotřetí 234, Bába si po dvou neúspěších schoval poslední šanci na 236, které už také nezvládl. „Trochu mi dnes přišlo, že je k neporažení, ale určitě je,“ usmál se Bába. „Dneska mu to však vyšlo, těch 234 byl pěkný skok. Já jsem zkusil těch 236, ale už jsem byl unavený. I když to nebylo úplně špatné,“ konstatoval. Bábu teď čeká poslední start 17. září na náměstí v Olomouci. „Rád bych vyhrál, což se mi tam ještě nepovedlo. Trénovat už na to ale nebudu. Potom mě čeká dovolená a 5. října nastupuju na přípravu na novou sezonu.“
Dnes se nedařilo třeba stříbrnému z MS Kypřanovi Ioannou, jenž překonal jen 222. „Někdy to tak bývá, třetí pokus na 226 lehce shodil a třeba na MS se v kvalifikaci zachraňoval na 224 a pak se chytil,“ řekl k soupeř český skokan. Třetí příčka připadla lepšímu z Američanů na pokusy za 229 Jesse Williamsovi.

Pomyslnou obhajobu mistrovského titulu zvládli vedle Rybakova také další berlínští šampioni, takřka výhradně reprezentanti USA. Dálkařka Brittney Reeseová za výtečných 708 cm, koulař Christian Cantwell překonal rovněž maximum světového finále vrhem 22.07. Čtvrtkař překážkář Kerron Clement jednoznačně vládl za 48.11, stejně jako na hladkých 400 metrů LaShawn Merritt (44.93). Pátou opakovanou šampionkou z USA byla dnes Allyson Felixová na dvoustovce, o jejím prvenství před krajankou a čtvrtkařskou specialistkou Sanyou Richardovou rozhodly při 22.29 až tisíciny.

Na 100 m překážek nenechala nikoho na pochybách jamajská Brigitte Foster-Hyltonová (12.58). I když na jiné trati, za úspěšnou obhajobu můžeme označit i vítězství Kenenisy Bekeleho na nemistrovské trojce. Etiopská vytrvalecká legenda nenechala nikoho na pochybách, když pomalý závod jasně ovládla svým smrtícím finišem, v němž jí jako na pětce v Berlíně sekundoval znovu jen naturalizovaný Američan Bernard Lagat.

O zajímavé události nebyla nouze ani v dalších disciplínách. Tak trochu se čekalo, že mistryně světa v tyči Anna Rogowská to bude mít diplomaticky řečeno složité. Polka však tentokrát nezdolala ani 460 cm a s nejlepším skokem o decimetr níže skončila čtvrtá. Kraloval kdo jiný než Jelena Isinbajevová, která se po 480 třikrát neúspěšně pokoušela o pozvednutí vlastního světového rekordu na 507 cm.

Výtečnou formu, bohužel až po nezdařeném MS, má jeho semifinalista David Rudisha. Keňan, jenž před týdnem překonal letitý národní rekord a stal se čtvrtým nejrychlejším půlkařem všech dob, dnes kraloval stylem start-cíl v rekordu světového finále 1:44.85. Mistr světa Mbulaeni Mulaudzi finišoval třetí za Kanaďanem Reedem.

Očekávaným soubojem byla mužská stovka. Od startu po naprostou většinu trati vedl Asafa Powell. Poslední slovo však měl na šachovnici Tyson Gay, a tak bylo jejich interní pořadí stejné jako v Berlíně. Časy sice nebyly oslnivé, ovšem vše pod 10 vteřin se počítá a Američanovi se to podařilo o 12 setin, Jamajčanovi o rovnou desetinu.

Ke střetu dvou etiopských rivalek došlo na pětce. Meseret Defarová na MS neúspěšně zastupovala Tiruneš Dibabaovou v bojích o nejvyšší posty – získala jen bronz právě na 5 km. Teď se utkaly v závodě bez vodičů, tedy vysoce taktickém, a úspěšnější byla Defarová. Na patnáctistovce závod zvládla nejlépe olympijská vítězka Nancy Jebet Langatová, čtvrtá byla mistryně světa Marjam Džamálová. Všechny diskařské medailisty z Berlína předčil dnes Vergilijus Alekna, jemuž k tomu stačilo 67.63 m. Nejblíže byl Litevci mistr světa Robert Harting (66.37).

Výsledky z prvního dne

Fotogalerie Aleše Gräfa

Michal Procházka

Vytisknout