přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2010, 16:15

Špotáková vytrvale fandí Corny poháru

Oštěpařka Barbora Špotáková je již pátým rokem patronkou celorepublikové soutěže pro středoškoláky. Pomalu už se rýsují i její plány na příští sezonu pod novým koučem Železným.

„Český atletický svaz má ve svém portfoliu řadu soutěží, některé jsme rozjeli v letošním roce jako Atletiku pro děti, jiné jsou dlouho zavedené,“ připomněl předseda ČAS Libor Varhaník tradici středoškolského poháru (SŠAP), která už se blíží třiceti ročníkům – letos se soutěží po dvacáté deváté. „Oslovit teenagery není jednoduché, přesto každý rok účast stoupá. Takováto soutěž není úplně standardní záležitostí, bavil jsem se při evropském šampionátu s kolegy a docela nám to závidí. V tomhle věku dochází odlivu ze sportu. My chceme, aby tomu bylo naopak a také ukázat, že atletika je sportem na celý život,“ upozornil Varhaník na pozitiva Corny SŠAP.

„Jsme rádi, že můžeme podporovat sport v této počítačem hnané době. Středoškolský atletický pohár k tomu perfektně slouží,“ pochvaloval si Radek Macek, generální ředitel společnosti HERO, která vyrábí cereální tyčinky Corny. „Jsme s pohárem už jedenáct let, a budeme ve spolupráci i nadále pokračovat, myslíme si, že je to dlouhodobě přínosné,“ uvedl dále. „Bára je pro mnohé inspirací, a my věříme, že bude stále silnější. Za tu dobu, co je patronkou, se jí povedla řada úspěchů,“ řekl na adresu Špotákové Macek.


„Indiáni si dávají pera, my tyčinky“ - Radek Macek předává „Corny oštěp“ Barboře Špotákové – foto: J. Čech

V tom jsou za jedno s předsedou Varhaníkem. „Bára má na pohár blahý vliv. Když jsme dohadovali v roce 2005 nástupce Tomáše Dvořáka, ptali se všichni udiveně „kdo to je, co nám to tady říkáte“. Tehdejší ředitel firmy HERO byl prozíravý a určitě se mu to vyplatilo,“ řekl k angažování pozdější olympijské šampionky a světové rekordmanky.

Sama Barbora Špotáková si patronát užívá. „Těším se jako každý rok, už dobře vím, jak to probíhá a že je to zábava. V Břeclavi, kde se koná 12. října finále, se mi líbí,“ zmínila již skoro tradičního pořadatele vyvrcholení tříkolové celorepublikové soutěže, kam postoupí šestnáct nejúspěšnějších škol. „Jsem ráda, že mi byla dána důvěra, výhoda je, že jsem aktivní atletka a můžou mě (středoškoláci) sledovat v médiích, můžu je inspirovat. Někteří berou setkání se mnou jako legraci, ale s jinými se potkávám už v reprezentaci, napadají mě Jakubové Holuša a Živec,“ utkvěla dvě jména, která potkala nejprve na Corny poháru.

„Je to pevný bod v mém kalendáři. Vzhledem k termínu přeju atletům pěkné počasí, jednou byla v Břeclavi ukrutná zima, to jsem závodníky obdivovala,“ přiznala Špotáková. V posledních dvou letech také předváděla hod, byť jen molitanovým oštěpem. „Ještě je čas a navíc si myslím, že Bára hodí daleko i levou rukou,“ reagoval Varhaník. „Určitě bychom rádi něco jako v minulosti udělali,“ doplnil jej Macek.

Trénink jí začíná chybět
„Vypadá docela dobře,“ prohlížela si v nadsázce svou hlavní potíž sezony – bolavý loket. „Jak jsem přestala házet, relativní klid to okamžitě zlepšil,“ pokračovala vážněji. „Hlavně jsem ráda, že nemusím na žádnou operaci. A už se pomalu začínám těšit na trénink. Letošní pauza je delší i proto, že příští rok ji nebudu mít po mistrovství světa, které je později.“

Přestávky využila ke krátké dovolené i splnění povinností, které se jí nastřádaly. S přítelem Lukášem projezdili Českou republiku. „Na Lipně jsou parádní trasy na brusle, v Orlických horách jsme jezdili na kole. Byli jsme také v Plzni na Pilsner festu – bylo tam snad třicet tisíc lidí. Co dvě minuty focení a co minutu podpis, museli odjet dřív, než jsme plánovali,“ vzpomněla snad jedinou kaňku na vydařených dnech. „Také jsem konečně uklidila v bytě,“ pochlubila se splněným restem, „a oslavili jsme máminy šedesátiny v Opavě. Je z deseti dětí, takže Lukáš docela koukal, těch čtyřicet bratranců a sestřenic neznal.“

Nejbližší plány
Špotáková ale musí myslet i na další sezonu, s novým trenérem Janem Železným se zatím dohadovali na způsobu tréninku a podobně. „Už jsme začali plánovat i soustředění, zásadní změny mě nečekají. Po finále Corny poháru pojedu na Zadov, pak se vrátím na Atleta roku začátkem listopadu a před vánocemi mě čeká Lanzarote. Už jsme plánovali Afriku, někdy v březnu, ale nebude to tak dlouho, asi na tři týdny. To je zatím daleko,“ vysvětlila oštěpařka.

Také odpověděla, zda se chystá jako obvykle startovat v hale, na obvyklých překážkách či kouli. „Ráda bych závodila, uvidíme jak se to bude vyvíjet. Oštěpařská příprava je dlouhá a je dobré ji přerušit adrenalinem, tím jsou pro mě závody. Myslím, že mi v tom nový trenér bránit nebude,“ uvažovala atletka, která v přípravě nejvíce vyhlíží větší partu. „Těším se na trénink ve skupině, v poslední době jsem hodně trénovala sama.“

Michal Procházka

Vytisknout