přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. listopadu 2008, 19:02

Špotáková: Výkon roku? To by bylo extrémní.

Barbora Špotáková se chystá na vyhlášení ankety IAAF Světový atlet roku, ve které je ve hře o vítězství v kategorii o nejlepší ženský výkon roku.

Světový rekord tyčkařky Jeleny Isinbajevové z olympijských her a nejlepší pětka všech dob v podání Tiruneš Dibabaové na mítinku Zlaté ligy v Oslo. To jsou soupeři výkonu oštěpařky Barbory Špotákové ze Světového atletického finále, který také přepsal jednu z kapitol atletické historie. Na slavnostním Gala v Monaku se v neděli 23.listopadu dozvíme, co je podle názoru laické i odborné veřejnosti nejlepší ženský počin tohoto roku z říše královny sportu.


Foto: www.graf.cz

Bude to svěťák Špotákové?  „To nedovedu odhadnout.  Já jsem hlavně ráda, že jsem se dostala do té trojky. Už to mi přijde jako super úspěch. Ale když tak nad tím přemýšlím, tak si myslím, že šance jsou přibližně stejné pro všechny. Je těžké to spolu nějak porovnávat,“ říká samotná laureátka.

Kdyby si měla vybrat, volila by asi stejně. „Svěťáky jsou svěťáky,“ okomentovala pořadí. A že se výrazněji neprosadilo maximum ve stýplu, které v Pekingu zaběhla Gulnara Galkinová-Samitovová? „Tomu se ani nedivím, stýpl je mladá disciplína a jsou tam podle mě ještě obří rezervy, což lidé vnímají,“ myslí si svěřenkyně Rudolfa Černého, která má za sebou skvostnou sezonu.

Za své úspěchy už byla olympijská vítězka vítězstvím v domácí anketě Atlet roku a cenou Gutha Jarkovského, to však s největší pravděpodobností nebude kompletní výčet. Nyní má šanci přidat do sbírky opravdu vzácný kousek. „Já si teda nemyslím, že vyhraji, ale byla bych hodně ráda,“ říká jako bezprostřední odpověď na spekulativní otázku, jakou váhu by případnému vítězství přikládala. Vzápětí se ale poměrně výrazně koriguje: „Byl by to extrémní bonus. Bomba.  Ale na druhou stranu si říkám, že by to možná nebylo dobré. Chtěla bych mít motivaci i dál, říct si – letos to na výkon roku ještě nestačilo, tak musím ještě přidat, aby to příště vyšlo,“ uvažuje Špotáková.

Snáze se jí dumá nad tím, koho by preferovala v hlavní kategorií Gala, kterou je Světový atlet a atletka roku. „Z mužských rozhodně Usaina Bolta,“ připomněla trojnásobného olympijského vítěze a unikátně též trojnásobného rekordmana z tratí 100, 200 a 4x100 m. V ženské kategorii by pak Špotáková nejspíš volila ruskou tyčkařku Jelenu Isinbajevovou. „Přeci jen světový rekord na olympiádě, to už je něco.“

Gala už Špotáková jednou absolvovala, letos to však určitě bude jiné. Jednak je jednou z nominovaných, jednak s ní poprvé pojede její přítel Lukáš. Už mají za sebou společnou obchůzku městem, na které vybírali, co si na vysoce prestižní a honosný večer vezmou na sebe. Neze si však představovat, že by nakupováním a sháněním trávili hodiny. „Vzhledem k časovému presu, co mám, tak jsem toho moc nestihla. Byla jsem pořád na soustředěních.  Ruda (Černý) totiž vždycky, když někam jedu, tak chce, abych si to napracovala. Takže šaty mám, ale ještě to chce doladit s doplňky. S výběrem mi pomáhala máma jedné mojí kamarádky z Jablonce, která pracuje jako vizážistka.  Byly jsme se na ně v pátek podívat s Lukášem a moc se nám líbily. Teď se ještě doupravují a v pátek si pro ně jdu,“ líčila „šatovou“ anabázi.

Lukášův oděv byl vyřešen v půjčovně smokingů. „Bude něco takového mít na sobě poprvé, ale sluší mu to. Moc se těšíme. Já už na Gala jednou byla a je to bomba. Velká večerní,. všichni vypadají úplně jinak. Jdete po chodbě a přijde vám, že tenhle chlápek je nějakej povědomej. A pak zjistíte, že to byl Bob Beamon. A takových lidí tam bude spousta,“ vypráví.

Konkrétní osobnost, se kterou by si na Gala chtěla potkat vybránu nemá. „Těším se tak nějak na všechny. Samozřejmě, že mě zajímá, jak bude ve smokingu vypadat takový Bolt. Ale nejen on. Někteří se dokáží docela odvázat, třeba černošské sprinterky bývají hodně extravagantní. To je pak hodně zábavné sledovat,“ směje se při předtuše věcí příštích kandidátka Výkonu roku Barbora Špotáková.

 

Adam Pražák

Vytisknout