Špotáková vyhrála v Římě výkonem roku

čtvrtek 31. května 2012
Třetí podnik Diamantové ligy přinesl velmi kvalitní podívanou, k níž přispěla i česká oštěpařka hodem do vzdálenosti 68.85 m. Atletická megastar Usain Bolt dal zapomenout na své rozpačité ostravské představení nejlepším časem sezony 9.76. Přední příčky světtových tabulek se měnily ještě pětkrát.

Barbora Špotáková si vítězství vysloužila hodem z poslední série, v němž své náčiní poslala do vzdálenosti 68.85 m a o 70 cm předčila dosud vedoucí Jihoafričanku Sunette Viljoenovou. Třetí skončila s 64.73 Britka Goldie Sayersová, až za ní se seřadily Němka Christina Obergföllová a vítězka prvního letošního měření v rámci Diamantové ligy, Maria Abakumovová z Ruska. "Do závodu jsem byla přemotivovaná, v rozhazování mi to totiž šlo úplně famózně. Bohužel tím, že jsem věřila, že je to hodně dobré, tak jsem do pokusů šla hodně silou," prohlásila Špotáková s tím, že teprve v pátém a šestém pokusu se dokázala uvolnit. „S výsledkem jsem samozřejmé spokojená, ale s délkou hodu úplně ne. Věřím, že budu házet v dalších závodech dál," dodala svěřenkyně Jana Železného, která se dnešním triumfem dostala do čela průběžného pořadí seriálu.

O body dlouho bojovala i česká rekordmanka v běhu na 400 m př,. Zuzana Hejnová, nakonec se však musela spokojit se čtvrtou pozicí za výkon 55.09. „Do osmé překážky jsem držela rytmus, ale pak jsem neběžela tak, jak obvykle běhám. Cítím, že je potřeba ještě dotrénovat a doladit formu. Ještě to není ono. Ale jsem spokojená. Může to takto být lepší, než vloni, kdy jsem začátkem sezony běhala výborně a pak mi to nevyšlo,“ prohlásila finalistka loňského MS v Tegu. Závod v Římě vyhrála časem 54.39 Jamajčanka Kaliese Spencerová.

V běhu na 800 m, který tentokrát nepatřil mezi „diamantové“, jsme měli zastoupení v halovém vicemistru světa Jakubu Holušovi. Doběhl šestý v druhém nejlepším výkonu své kariéry 1:45.46. Vítězný Keňan Leonard Kosencha byl jen o vteřinu rychlejší. "Je to super čas, jen mě mrzí, že v Ostravě jsem s takovým výsledkem mohl bojovat o 2. místo," vylíčil Holuša své mírně rozporuplné pocity.  "Běželo se dobře, jen posledních 40 m jsem vytuhl. Jinak to mohl být i český rekord. 120 m před cílem jsem asi udělal taktickou chybu, když jsem to nakopl a ubralo mi to hodně sil. Měl jsem jít do finiše plynuleji. Byl to ale super závod, pocitově úplně jiný než v Ostravě," těšilo svěřence Dalibora Kupky, který se nyní zaměří na patáctistovku, jíž poběží 11. června na Memoriálu Josefa Odložila.

O velké pozdvižení se jako vždy postaral jamajský sprinter Usain Bolt, který tentokrát svou obvyklou show podpořil i prvotřídním výkonem, když v mírném protivětru (-0.1) zaběhl čtvrtý nejlepší výkon své kariéry 9.76 a o šest setin vylepšil své letošní maximum, s nímž vede světové tabulky. Druhý doběhl do cíle se ztrátou 15 setin jeho krajan Asafa Powell, třetí byl s 10.04 Francouz Christophe Lemaitre.

Další vrchol večera přidal keňský stýplař  Paul Kipsiele Koech, kterému se jen těsně nepodařil útok na světový rekord. Spokojit se musel  s třetím místě v historickém žebříčku, na které ho vyšvihl čas 7:54.31
.
Stejně jako Špotáková, Bolt i Koech aktualizovali první příčky letošních tabulek novozélandská koulařka Valerie Adamsová (21.03), mílařka Abeba Aregawiová díky etiopskému národnímu rekordu 3:56,54, keňská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová, jež na pětce svedla lítou bitvu s Etiopankou Meseret Defarovou  a překvapivě i Brit Robbie Grabarz, který výkonem 233 cm kraloval nabitému poli výškařů.