přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2010, 21:02

Špotáková vyhrála mítink Diamantové ligy, Hejnová vylepšila národní rekord

Barbora Špotáková neměla v Římě konkurenci a suverénně vyhrála výkonem 68.66 m. Zuzana Hejnová posunula vlastní národní maximum z loňského července o 77 setin na 54.13. Jiřina Ptáčníková byla třetí se 460.

Úspěchy trojice českých žen zaznamenal čtvrtý díl Diamantové ligy v italské metropoli. Padaly ve velkém výkony roku, nakonec se počet zastavil na čísle šest.

Barbora Špotáková odjížděla do Říma vyspravit si sebevědomí po nepříliš vydařených posledních závodech. Záměr vyšel dokonale, když své soupeřky, mezi nimiž nechyběly třeba Němka Obergföllová či přemožitelka Špotákové z Ostravy Ratejová, porazila takřka rozdílem třídy. Podařilo se to díky hodu ze čtvrté série, v němž poslala své náčiní do vzdálenosti 68.66 m a jen o 23 cm zaostala za dosavadním výkonem roku Abakumovové z Ruska, která v Římě nestartovala.

"S výsledkem jsem maximálně spokojena," pochvalovala si svěřenkyně Rudolfa Černého, "už když jsem do Říma jela, chtěla jsem si to užít a předvést dobrý výkon. Cestovali jsme sem s přítelem Lukášem, takže jsme trochu nasáli věčného města. Mám pocit, že jsem získala energii, kterou tu zanechalo mnoho generací," myslela si Špotáková. "Navštívili jsme sice jen Koloseum a strávili příjemnou večeři na jednom z klidných náměstí Říma, ale i tak jsem cítila, že mě to naplnilo energií. V závodě jsem se neustále zlepšovala a jsem ráda, že jsem zlepšila i rekord mítinku. Poprvé jsem se letos cítila odpočatá a věřím, že už to bude jenom lepší," přála si na závěr.

Nejblíže světové rekordmance dnes byla Jihoafričanka Viljoenová, jíž od Špotákové dělilo více než pět a půl metru. Druhá česká závodnice v soutěži, Jarmila Klimešová, obsadila osmou příčku po svém standardním výkonu 59.48 m.   

Pro běžkyni na 400 m př. Zuzanu Hejnovou to byla v italské metropoli premiéra v prestižním seriálu Diamantové ligy. A vyšla na výbornou. Svěřenkyně Martiny Blažkové nejen že se neztratila mezi světovou elitou a obsadila čtvrté místo, navíc ještě řádně provětrala národní tabulky. „Jsem hrozně šťastná. Podmínky byly ideální. Jsem ráda, že se pro mě podařilo zařídit druhou dráhu, kterou jsem chtěla, abych měla soupeřky před sebou. Už před závodem jsem si říkala, že bych byla zklamaná, kdyby se mi nepodařilo zaběhnout čas okolo 54.50. Z tohoto výsledku jsem ale úplně nadšená,“ vzkázala Hejnová krátce po doběhu. 

Třetí příčka, za níž by získala bod do hodnocení Diamantové ligy, Hejnové utekla jen o 13 setin. Lepší než ona byly dnes jen Jamajčanka Spencerová, Ruska Anťuchovová a především Američanka Demusová, která časem 52.82 zaběhla suverénně nejrychlejší čas dosavadní sezony a na půl vteřiny se přiblížila i světovému rekordu. 

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková dokázala  podruhé za sebou v Diamantové lize bodovat, když stejně jako na úvodním mítinku v Dauhá obsadila dělenou třetí příčku s mistryní světa Rogowskou z Polska. Obě skočily 460 cm a předtím měly jeden nezdar o decimetr níže. Vítězství si odvezla halová šampionka z Dauhá, Brazilka Murerová, která se 470 cm předčila na pokusy vítězku úvodního dílu Němku Spiegelburgovou. Ta nadále vede hodnocení disciplíny v DL před Murerovou.

Příteli Ptáčníkové, Petru Svobodovi, se naopak premiéra v boji o diamanty nevydařila. Skončil v poli poražených, na osmém místě v čase 13.86. Prvenství bral s přehledem světový rekordman z Kuby Robles, kterému k tomu stačil čas 13.14. Pro dva body do seriálu si doběhl Jamajčan Thomas (13.31), pro jeden mistr světa z Barbadosu Brathwaite (13.34).

Jamajský sprinter Powell dokazuje, že je momentálně ve výborné formě. Jedna z hvězd Zlaté tretry dokázala ubrat ze svého ostravského času další setinu a upravila tak letošní výkon roku na stovce na 9.82. Další sprinteři, včetně evropské hvězdy Lemaitra z Francie, se pod 10 vteřin nedostali.

Statistiky se upravovaly také po stýplu, v němž opět kralovala Keňanka Cheiwaová a přidala výkon roku 9:11.71. Na stupně vítězů ji doprovodily krajanky Kipkemoiová a Rotichová, které zůstaly zpět o vteřinu a půl, resp. o 7 s.

O nejlepší skok sezony se v dálce postaral Američan Phillips, jenž dolétl na vynikajících 842 cm. Jeho soupeři sváděli souboj spíše mezi sebou a diamantové body nakonec získali panamský Saladino (813) a Australan Lapierre (811).

Čtvrtkaři ukrojili setinky z času pod 45 vteřin. Američané Wariner a Taylor se prali do posledního metru, v němž o setinu uspěl prvně jmenovaný za 44.73. Bahamský Brown zaběhl na třetím místě 45.05.

Tabulky se upravovaly i na půlce, kde hned tři běžkyně předvedly čas pod 1:59. Nejrychlejší z nich byla Maročanka Hachlafová (1:58.40) před Keňankou Jepkosgeiovou a Britkou Meadowsovou.

Tuhou bitvu na vysoké úrovni svedly v trojskoku Kubánka Savigneová a Kazaška Rypaková. Při shodě na 14.74 rozhodl o prvenství Savigneové až o centimetr lepší druhý pokus (14.62:14.61). Třetí příčku brala o tři decimetry zpět Ukrajinka Saladuchaová.

Třetí mítink Diamantové, třetí prvenství. To je vizitka Američana Cantwella. Na čelo se však vyšvihl až v poslední sérii pokusem dlouhým 21.67 m před Kanaďana Armstronga (21.46). Za 21 metrů se dostal i další Američan Hoffa.

Další ostrý souboj svedly ve výšce Chorvatka Vlašičová a Američanka Loweová. Obě se zastavily s úspěšnými skoky na 203 (vyrovnaný rekord mítinku), znovu tak rozhodoval lepší zápis a byl i tentokrát příznivější pro Vlašičovou. Třetí příčka patří podruhé za sebou Spencerové, která při 195 cm předčila Di Martinovou a Beitiaovou na pokusy.

Po diskvalifikaci minulý týden na dvoustovce tentokrát uspěla Američanka Mooreová naplno na poloviční trati, kterou zvládla za 11.04, o desetinu před bahamskou Sturrupovou a o 13 setin před Harriganovou.

Na dvoustovce se prosadil v rekordu mítinku 19.86 Američan Dix před krajanem Spearmonem (20.05). O třetím místě s velkým odstupem za prvními dvěma (20.60) rozhodly až tisíciny, když Ir Hession předstihl dalšího Američana Cartera.

V diskařském sektoru se nejvíce dařilo Poláku Malachowskému, jenž hodil rekord mítinku 68.78. Do metru a půl za ním se vešli Estonec Kanter (67.69) a Maďar Kóvágo (67.26).

Jen tři setiny dělily čelní trojici v časech lehce nad 13minutovou hranici. Nejvíce důvodů k radosti měl Etiopan Merga, o tisíciny s ním prohrál Keňan Mutahi, třetí skončil Uganďan Kipsiro. Kvalitní patnáctistovku mimo program DL vyhrál Augustin Choge za 3:32.21.

Výsledky mítinku DL v Římě

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout