přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. srpna 2009, 19:23

Špotáková vítězně v Gatesheadu, Hejnová druhá

Dvě české reprezentantky uspěly na Grand Prix ve Velké Británii. Mítink co do výkonnosti v řadě disciplín poznamenal vítr a také déšť.

„Byl to hezký mítink, úžasní diváci. Byla jsem potěšená, že oštěpu dali hodně prostoru jak v jeho prezentaci, tak i při samotné soutěži,“ pochvalovala si Barbora Špotáková, která k vítězství přidala i rekord stadionu 65.57. „I přestože jsem do Gatesheadu neodjížděla v úplné pohodě, stále jsem byla trochu unavená, ověřila jsem si, že v této sezoně ještě mohu hodit daleko, že mám ještě na lepší výkon. Na Soluň se budu připravovat,“ věří stříbrná medailistka z Berlína v posun svého letošního maxima 68.23, třeba při Světovém atletickém finále.

V Británii totiž také nebyly zrovna přívětivé  podmínky. „Bylo typicky anglické počasí, přeháňky a hodně se točil vítr, každý pokus tak mohl být jiný,“ uvedla svěřenkyně Rudolfa Černého i směrem k soupeřkám, kde se již jen Christine Obergföllová dostala za 60 metrů. Němka, která skončila na domácím MS až pátá, předvedla 62.02, třetí byla Australanka Kim Mickleová za 59.51. Až za dvojicí dalších německých oštěpařek Stahlovou a Molitorovou se umístila domácí Goldie Sayersová, na niž při tom pořadatelé lákali spolu s českou hvězdou.

Druhou českou účast v Gatesheadu představovala Zuzana Hejnová, a také její vystoupení můžeme označit za úspěšné. Česká rekordmanka dnes podlehla na 400 metrech překážek jen Angele Morosanuová, finalistky z Berlína. „Ani nevím čas, nechtělo se mi čekat v dešti na výsledek,“ ptala se svěřenkyně Martiny Blažkové, která dosáhla času 55.56, Rumunka byla o tři desetiny rychlejší. „To jsem tak nějak čekala. Na ty podmínky, které jsme měly, je to dobré, v půlce trati nám začalo pršet. A vítr? V Jablonci při družstvech to byl oproti dnešku vánek. Necítím se špatně, jen mě zas bolí zub. Uvidíme, jestli se ještě nějaký závod neobjeví, na světové finále už to ale asi nevypadá, zas tolik mítinků už není,“ popsala své dojmy Hejnová, aktuálně desátá v pořadí světové tour, se značnou ztrátou na sedmou příčku zajišťující start v Soluni.

Sprinterům rovněž odvál časy vítr. Dvoumetrový proťák, třeba jako na mužské stovce, nebyl výjimkou, spíše pravidlem, a tak ani hvězdná obsazení nevedla k žádným mimořádným výkonům. Tyson Gay se tak musel spokojit s časem 10.15, i když soupeřům pěkně naložil, téměř tři desetiny. Dvojnásobnou trať rovněž vyhrál Američan, Shawn Crawford oplatil těsnou porážku z Berlína Wallacei Spearmonovi stejným způsobem (20.80 vs. 20.81). A také mezi ženami se radovaly Američanky, jen sotva je však mohly těšit výkony, pokud si tedy nesledují statistiky v protivětru. Stovku ovládla bronzová z MS a vítězka páteční curyšské Weltklasse Carmelita Jeterová (11.07, -0.9 m/s), dvoustovku pak mistryně světa Allyson Felixová (23.13, -3.4). Podmínky postihly samozřejmě i překážkáře, Američan David Payne tak dosáhl na vítězství za 13.60 (-2.8), šampionka z Jamajky Brigitte Foster-Hyltonová za 12.88 (-1.9).

Ani běžci na dlouhý sprint či střední tratě nějak zvlášť nezářili. A to byli třeba na čtvrtce přítomni oba aktuální olympijští šampioni, LaShawnu Merrittovi však změřili jen 45.10, Christine Ohuruoguové 50.94. Krom nevýrazných výkonů byla dalším charakteristickým rysem nadvláda USA. Prvenství získali totiž i američtí půlkaři, Nick Symmonds za 1:47.30, Christy Wurth-Thomasová za 2:01.22, i na 1500 m Leonel Manzano (3:41.10). Jen trojka zůstala v rukou Keni, když zvítězila šampionka z 5 km v Berlíně 8:53.04, resp. Ugandy, když uspěl Moses Kipsiro (7:35.69). Na poloviční trati nenašla přemožitelku domácí Lisa Dobriskeyová, stříbrné z MS změřili 4:13.60.

Z tria dosud nezmíněných technických disciplín vybočuje snad jen výška, kde se Andra Manson z USA (odkud jinud?) přenesl přes 233 cm, Rus Rybakov pak zdolal jen o 2 cm méně. Tři z osmi tyčkařů nezvládli základ, výhru bral Rybakovův krajan Viktor Čistjakov za 570. V trojskoku stačilo k vítězství domácímu Phillipsi Idowu 17.32, s větrem přesně na povolených dvou metrech.

Výsledky

 

Michal Procházka

Vytisknout