přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2009, 20:56

Špotáková vítězná v Rhetymnu

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála mítink na Krétě, druhé místo přidala v tyči Ptáčníková. Škrobáková byla na překážkách pátá.

Barbora Špotáková hodila nejdál ve třetí sérii, kdy její oštěp letěl do vzdálenosti 62.93 m. Její velká rivalka a spolufavoritka pro MS Christina Obergföllová z Německa. Předvedla výkon o metr a 15 cm horší. Zbylé oštěpařky již nepřehodily šedesátimetrovou hranici. "Soutěž měla hodinu zpoždění, měřilo se pásmem. Navíc jsme se při soutěži střídaly se skokem o tyči, bylo to zdlouhavé. Mondo bylo velmi vysušené a tvrdé jako beton, takže jsem musela hodit jen z překroku. Cítila jsem totiž na tvrdém povrchu po soustředění achilovky," popsala vítězka podmínky, které během závodu panovaly.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková skončila druhá, byť výkonem 435 cm poněkud zaostala za výkonnostní standardem poslední doby. Zvítězila Ruska Taťjana Polnovová, která se úspěšně přenesla přes 456 cm.

Česká rekordmanka Lucie Škrobáková obsadila páté místo, když znovu pokořila 13vteřinovou hranici. Po výkonu 12.93 zaostala o 46 setin za vítěznou Američankou Lolo Jonesovou, která časem 12.47 vytvořila nejlepší výkon dosavadní sezony. Druhá byla Američanka Damu Cherryová s časem 12.53, třetí doběhla o další 7 setin zpět Jamajčanka Deloreen Ennis-Londonová.

Mužské krátké překážky vyhrál v čase 13.17 světový rekordman Dayron Robles z Kuby. Původně ohlášený Petr Svoboda nestartoval. „Nebyli jsme si ještě ve středu jistí, že to bude super a chtěli jsme potvrdit start v pátek. Oni však už nechtěli čekat, měli v záloze Američany,“ vysvětlil jeho kouč a jmenovec Ludvík Svoboda.

Další nejlepší výkon roku přidala na dvoustovce Debbie Ferhgussonová McKenzieová, která půl oválu zvládla za  22.32. Rovných 20 vteřin trvalo totéž vítězi mužů Alonso Edwardsovi z Panamy.  Na hladké stovce vyhrál Američan Ivory Williams ve výborném čase 9.93,  v ženské kategorii si vavříny vysloužila Carmelita Jeterová, která proťala cíl, když časomíra ukázala 10.97. Druhá byla za 11.08 specialitka spíše na dvounásobnou trať Alyson Felixová.

Britka Nicola Sandersová byla nejrychlejší na čtvrtce (51.21), stejně dlouhé trati s překážkami kralovala LaShinda Demusová za 54.29, mezi muži se prosadil vítěz papírově slabšího běhu Javier Culson, který svým výkonem 48.46 předčil i favorizovaného Bershawna Jacksona.

Dálka se stala kořistí Australana Michaela Watta, který skočil 843 cm. Další bitvu diskařských titánů Alekna vs Kanter rozhodl estoncův hod 69.10. Alekna zaostal jen o 16 cm.

Výsledky z Rhetymna zde.

Adam Pražák

Vytisknout