přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2008, 22:21

Špotáková vítězná v Aténách, Svoboda třetí

Na mítinku IAAF v Řecku svedli tuhé bitvy se světovou elitou také čeští reprezentanti.

Velmi tuhou bitvu o triumf v kolébce antiky svedli oštěpařky. Cenné skalpy soupeřek si nakonec přeci jen odnesla mistryně světa Barbora Špotáková, byť ji po výkonu 63.70 m dělilo jen 7 cm od světové rekordmanky z Kuby Osleidys Menéndezové a 38 cm od v pořadí třetí Němky Christine Obergföllové. Špotáková, která letos posunula český rekord až na 69,15 metru vstoupila do soutěže v řecké metropoli hodem dlouhým 61,69 metru. Postupně se propadla na třetí místo, zlepšení v páté sérii ji však posunulo do čela. "Po delším volnu od republikového šampionátu jsem se dneska nemohla dostat v prvních třech pokusech do rytmu. Čtvrtý jsem raději vynechala, abych si odpočinula. V páté sérii jsem změnila oštěp, použila karbon a konečně se zadařilo. Samozřejmě jsem s vítězstvím spokojená. Nyní se chci vrátit k přitrénování," vzkázala z Atén svěřenkyně Rudolfa Černého.
Další ze silných Němek, Steffi Neriusová, byla s 61.66 m čtvrtá. Jarmila Klimešová obsadila s výkonem 57.44 m sedmou pozici.

Překážkář Petr Svoboda nestačil v nabité konkurenci pouze na světového rekordmana Dayrona Roblese (13.04) a Američana Davida Payna (13.27) a časem 13.42 v mírném protivětru obsadil třetí pozici. V přímém souboji s Ukrajincem Sergejem Demiďukem navíc uhájil pozici nejrychlejšího Evropana této sezony.

Fenomenální Švéd Stefan Holm o sobě zase jednu dal vědět, když ve výškařském sektoru zdolal 237 a usadil se v čele světových tabulek. Cestu za vítězstvím mu příliš nekomplikovala ani jinak velmi kvalitní konkurence, nejdéle Holmovi sekundoval Rus Andrej Těrešin, jenž skočil 230 cm. Češi Tomáš Janků a Svatolav Ton obsadili za 220 cm osmou, resp. dělenou devátou pozici.   

Vítězslav Veselý skončil v soutěži oštěpařů sedmý po výkonu 74.70. Zvítězil Lotyš Eriks Rags, který hodil o téměř 10 metrů více.

Světový rekordman na stovce Usain Bolt z Jamajky vylepšil na dvounásobné trati osobní maximum na 19.67 (-0.5), čímž si upavnil vládu v letošních tabulkách a v těch dlouhodobých poskočil už na 5. místo, dvě setiny za Wallace Spearmona a 35 setin za světovým rekordem Michaela Johnsona z Atlanty 1996.
Třetí nejrychlejší čtvrtku s překážkami v sezoně zaběhl Jihoafričan  L.J. van Zyl, který proťal cíl v čase 48.22. Pod 49 sekund se vešli též Jamajčan Danny McFarlane (48.67)  a Američan Reuben McCoy (48.78).
Sanya Richardsová srazila ze svého letošního maxima, které zaběhla na úspěšné americké kvalifikaci pro OH, další tři setiny a na jednom okruhu excelovala výkonem 49.86. O tři setiny rychleji letos běžely pouze Nigerijka Amantle Montshoová a krajanka Richardsová, Allyson Felixová.   
Kvalitní patnáctistovku předvedla mistryně Maryam Jusuf Jamalová z Bahrajnu, která jen o 67 setin překročila čtyřminutovou hranici a poskočila na čtvrtté místo letošních tabulek. 
Tyčkař Brad Walker málem znovu pokořil šestimetrovou hranici, nakonec jí zůstal vzdálen na deset centimetrů.  
Třetí nejrychlejší stýpl sezony ukázal Keňan Ezekiel Kemboi, který si v pohodě doběhl pro vítězství v čase 8:09.25. Taktéž na třetí příčku v sezoně poskočil řecký dálkař Louis Tsatoumas, který před domácím publikem dolétl do vzdálenosti 844 cm.

Výsledky naleznete zde.     

Adam Pražák

Vytisknout