přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. prosince 2010, 23:26

Špotáková ve Sportovci roku desátá

Čtyřnásobná Atletka roku se popáté v řadě prosadila mezi elitní desítku sportovců v České republice. Vítězkou ankety Klubu sportovních novinářů se stala podle očekávání obhájkyně z minulého roku rychlobruslařka Sáblíková.

Celkově již potřetí získala ocenění „Sportovec roku“ Martina Sáblíková, která letos zazářila dvěma zlatými a jednou bronzovou na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Rychlobruslařská královna obhájila prvenství v hlasování sportovních novinářů, poprvé zvítězila už před třemi lety. „Pro mě to byla naprosto výjimečná sezona,“ přiznala v přímém přenosu České televize Sáblíková, která už mezi nejlepší desítkou figuruje od roku 2006, stejně jako Špotáková.


Sáblíková odpovídá novinářům před slavnostním vyhlášením,
foto: J. Kucharčík

Křesla pro krále českého sportu v roce 2010 pak doplnili dvojnásobný medailista z olympiády v lyžování Lukáš Bauer a veslařský mistr světa Ondřej Synek. Pro oba je to nejvyšší umístění v anketě, Bauer už byl dvakrát třetí (2006 a 2008), Synek nejlépe šestý před dvěma lety. „Letos to bylo bez šance,“ reagoval Bauer na otázku, zda si nemyslel, že by mohl letos vyhrát.

Nadvládu Sáblíkové dokázala v posledních čtyřech ročnících narušit pouze Barbora Špotáková předloni. Z pěti účastí „v top ten“ za sebou si odnesla i dvakrát druhé místo (2007 a 2009), právě za rychlobruslařskou hvězdou. Podle hlasujících z KSN stačili oštěpařce letošní bronz z mistrovství Evropy a vítězství v Diamantové lize na celkovou desátou příčku. „Hodně si vážím výkonů ostatních sportovců, takže je velký úspěch, že jsem vůbec v desítce,“ uznala Špotáková.


Na vyhlášení to Barboře slušelo,
foto: I. Roháčková

Mezi kolektivy získali nejvíce hlasů hokejoví mistři světa před basketbalovými vicemistryněmi světa. Sportovní legendou byla zvolena gymnastická šampionka Eva Bosáková.

Výsledky ankety Sportovec roku 2010:
Jednotlivci
1. Martina Sáblíková (rychlobruslení),
2. Lukáš Bauer (lyžování),
3. Ondřej Synek (veslování),
4. Tomáš Berdych (tenis), 5. Zdeněk Štybar (cyklistika), 6. Filip Jícha (házená), 7. Šárka Záhrobská (lyžování), 8. Hana Horáková (basketbal), 9. Jaromír Jágr (hokej), 10. Barbora Špotáková (atletika), … 30. Petr Svoboda (atletika)

Týmy
1. hokejisté ČR, 2. basketbalistky ČR, 3. štafeta běžců na lyžích (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál)

Michal Procházka

Vytisknout