přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. srpna 2009, 21:55

Špotáková ve finále, Straková se Škrobákovou o postup

Úterý na MS v Berlíně nabízí z českého pohledu napínavou podívanou, ve hře je i medaile.

Český účet načne dopoledne výškařka Iva Straková, kterou nečeká zrovna lehká výzva uspět v konkurenci 32 soupeřek a proniknout mezi tucet nejlepších. Podle startovních listin má však slabší letošní maximum než svěřenkyně trenérů Nejdla a Kováře pouze osm soupeřek. Kvalifikační limit pro postup je stanoven na 195 cm.
 
V odpoledním programu pak bude české barvy hájit nejprve Lucie Škrobáková, kterou čeká v 18:24 třetí z rozběhů na 100 m př. Podle stanoveného klíče budou postupovat čtyři nejrychlejší  a další čtyři s nejlepším časem, přičemž přímými konkurentkami Škrobákové budou například dvojnásobná mistryně světa Michelle Perryová, držitelka nejlepšího letošního maxima ze zúčastněných, Australanka Sally McLellanová či halová mistryně světa z roku 2006 Derval O´Rourkeová. „Rozběh musím běžet naplno, taktizovat nehodlám,“ říká proto svěřenkyně Jany Jílkové, která touží po účasti ve finále.

„Bude k tomu potřeba pod 12.80 možná pod 12.75. A ve finále se může stát leccos. Není tam nikdo nepřekonatelný jako Bolt, překážky jsou navíc zrádné a i favoritka může skončit poslední. Bude záležet, komu to sedne nejlépe,“ domnívá se Škrobáková, která dnes zařadila jen lehkou posilovnu na tonizování. „Trenérka je sice lehce nervózní, že neoťukám dráhy, ale ono to snad bude stačit. Forma doufám že je. V sobotu jsem šla poslední rychlost a dala jsem si dva osobáky,“ říkala atletka, která se stejně jako Straková a také diskařka Věra Cechlová připojila k výpravě v neděli. „Vyhovuje mi to tak. Je to podobné mítinku. Tady je všude strašný kvantum lidí, na rozcvičováku se nedá hnout. Takto jsme v klidu s trenérkou dokončily přípravu na Strahově,“ pochvalovala si Škrobáková.

Špotáková o medaili
Závod sezony čeká na Barboru Špotákovou. V 19:25 začíná její finále, kam postoupily hlavní favoritky, z nichž nad všechny čněla Ruska Maria Abakumovová, která předvedla výkon roku. Špotáková postupovala ze čtvrtého místa a stěžovala si, že se nemůže najít. 

„Letos jsme měli přípravu trochu delší a den před kvalifikací se lehce posilovalo, což závodu moc nepomohlo. Večer jsme si to vypovídali. Měla strašně rychlé nohy a mrtvý vršek,“ hodnotil její trenér Rudolf Černý, podle něhož si Bára navíc dala při rozcvičování „ránu“ do problémového lokte. Včera na ní usilovně pracoval masér i doktoři, dnes se podrobila péči fyzioterapeutky Končalové.

Černý se vyjádřil i k formě Rusky Abakumovové. „Na mě to působí depresivně. Může klidně hodit svěťák, když se to sejde. Na druhou stranu se nemusí srovnat s technikou. Na ME v Göteborgu hodila Bára v kvalifikaci český rekord, ve finále pak méně a všichni se divili.A loni Abakumovová postupovala až druhým hodem za 63 m a pak zazářila ve finále,“ připomněl Černý, že nelze dělat přímou úměru mezi kvalifikací a bojem o medaile.

Adam Pražák

Vytisknout