Špotáková v "supertěsném" závodě druhá

neděle 16. září 2007
Barbora Špotáková znovu poměřila síly s německými soupřekami. Na "jejich" Zlaté lize v Berlíně ji porazila jen Obergföllová. Kateřina Baďurová byla po "dobrodružství" s tyčemi 5.

"Závod jsem si užila, měl báječnou atmosféru," podotkla Špotáková k 70tisícové kulise. "Nakonec byl i výsledkově zajímavý, tři závodnice na pár centimetrech," zhodnotila těsný závod. Na medailových pozicích to vypadalo takto: 1. Obergföllová 64.58, 2. Špotáková 64.51, 3. Neriusová 64.49. "Musím přiznat, že jsem se šetřila na Stuttgart," upozornila Špotáková na závod, na který se především koncentruje, "a tak jsem tři pokusy vynechala." Příští sobotu se s Němkami na Světovém atletickém finále znovu utká. Tam uvidíme i druhou českou závodnici Nikolu Brejchovou, která byla v Berlíně za 59.17 m osmá.

Kateřina Baďurová vůbec zvažovala, zda do závodu odstartuje. Její tyče sice dorazily z páteční Zlaté ligy na hotel, z hotelu na stadion však již ne. Alespoň ne včas, protože 5 minut před začátkem je naše skokanka ještě neměla k dispozici. Vynervovaná a rozhozená pak skočila 452 cm a skončila pátá. Do Stuttgartu si pojede spravit chuť.

Tyč vyhrála Jelena Isinbajevová (482 cm) a zajistila si podíl na milionovém pokladu. To samé se povedlo i Sanye Richardsové, když znovu suverénně zvítězila v čase 49.27.

Stovku ovládla v mírném protivětru Carmelita Jeterová za 11.15. Druhá ze stovky Lauryn Williamsová zvítězila na dvojnásobné trati v čase 22.95. Neporažená je v závěru sezony půlkařka Janeth Jepkosgeiová, v Berlíně sice časem neoslnila tak jako v předešlých závdodech, přesto přesvědčivě vyhrála. Pětku vyhrála další Keňanka Vivien Cheruyiotová, pod 15 minut byly ještě další tři běžkyně. "Litovat" své nynější formy může čtvrtá z MS Susanna Kallurová. Švědka znovu všem ukázala záda a ve výborném čase 12.49 prolétla cílem 100 metrů překážek. Mistryně světa Michelle Perryová byla druhá až o 18 setin zpět. Ve výšce zvítězila opět Blanka Vlašičová, dnes jí stačily rovné 2 metry. Chorvatku zase může mrzet, že se jí nevydařila první ZL, všechny ostatní mítinky ve hře o poklad totiž vyhrála.

Stovku mužů vyhrál při neúčasti favoritů Jaysuma Saidy Ndure za 10.14, těsně před Brity Devonishem a Fiftonem. Ani dvoustovkaři se nedostali pod magických 20 vteřin, jasně ale dominoval Wallace Spearmon (20.22). I mužská čtvrtka podobně jako ženská má svého neporazitelného. Jeremy Wariner nadělil poli vteřinu a více, cílem proběhl za 44.10. Skalp mistra světa Lagata získal na 1500 m Daniel Kipchirchir Komen, když vyhrál za průměrných 3:34.09. 110 m plotů při ovládl absenci favoritů Allen Johnson (13.33). Dlouhé překážky nabídly velmi těsný finiš, vítězného Marka Plawga a třetího Kennetha Fergusona dělily 4 setiny. Setinu za Plawga se vešel ještě James Carter. Tyčce dominovali Němci, vítězný Danny Ecker překonal 586 cm, druhý Björn Otto, stejně jako mistr světa Američan Brad Walker o 5 cm méně. O výhře Aarika Wilsona v trojskoku rozhodl až třetí lepší pokus Američana. Nejlépe měl Wilson 17.07, stejně jako druhý Nelson Évora, mistr světa. V oštěpu znovu nenašel přemožitele Tero Pitkämäki, když hodil 88.58 m.