přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. října 2010, 09:47

Špotáková v Břeclavi na Corny poháru

Oštěpařka Barbora Špotáková je již popáté v řadě patronkou Corny středoškolského atletického poháru. Podpoří proto i finále letošního již 29. ročníku, které se uskuteční zítra v Břeclavi.

Do Břeclavi se opět sjede 16 nejúspěšnějších týmů středních škol z okresních a krajských kol, aby se v úterý 12. října utkaly o celorepublikový pohár. Jejich snažení podpoří již popáté od roku 2006 Barbora Špotáková, patronka Corny SŠAP. Letos bronzová oštěpařka z mistrovství Evropy v Barceloně dorazí tentokrát na jih Moravy již o den dříve, a tak bude k dispozici v pondělí 11. 10. v břeclavském kině Koruna od 16:30 v besedě pořádané nejen pro školy, ale i veřejnost. Samotné soutěže začnou druhý den dopoledne.

Závodnímu programu tvoří tradiční vsuvku charitativní akce. Tentokrát v podobě charitativního hodu Báry Špotákové pro nadační fond Ledňáček. Středoškoláky čeká i autogramiáda světové rekordmanky. Mistryně světa i olympijská vítězka potvrdila letos příslušnost ke světové špičce pátou medailí na vrcholné akci v řadě. Úspěšné období se kryje s její patronací poháru a Špotákové vysoká popularita tak stále pomáhá mladé adepty přitáhnout ke královně sportu. Patronát nad Corny Středoškolským pohárem převzala oštěpařka Špotáková před pěti lety od desetibojaře Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa, v současné době šéftrenéra ČAS.

Letos bojují mladé atletické naděje o pohár již po dvacáté deváté. Soutěž je určena pro studenty 1. až 4. ročníku SŠ (také pro kvinty až oktávy víceletých gymnázií), konkrétně sportovce narozené 1991 až 95 včetně. Krajská kola se uzavřela 5. října, finále pořádá skoro již tradičně 12. října Břeclav. Za školu může v kvalifikačních kolech soutěžit až dvanáct atletů, pro finále jsou pak týmy desetičlenné. Hodnotí se podle bodovacích tabulek dva nejlepší výkony v jednotlivých sedmi disciplínách. Dívky běhají 60, 200 a 800 m, a hází tříkilovou koulí, chlapci mají na programu 100, 400 a 1500 m, a kouli 5 kg. Pro obě kategorie pak platí výška, dálka a štafeta 100-200-300-400 m.

Z okresního kola postupovaly nejlepší týmy do krajského. Z něj pak pokračují do finále vítězové ze 14 krajů, spolu s nimi ještě dvě družstva s nejvyšším bodovým ziskem z druhého, popř. třetího místa. Celkově tedy atmosféru finále zažije 16 středních škol z celé České republiky. Loňské poháry získali chlapci Církevního gymnázia Německého řádu z Olomouce historickým součtem 10061 bodů a dívky ze šumperského gymnázia (8486). Obhájci prvenství nebudou letos v Břeclavi chybět.

Corny Středoškolský atletický pohár pomáhá nejen přivádět nové naděje ke krásnému sportu. Podchycuje také mladé lidi ve věku, kdy mají jiné, mimosportovní zájmy.

Více informací naleznete na stránkách Corny SŠAP - www.ssap.cz .

 

Michal Procházka

Vytisknout