přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. října 2011, 11:29

Špotáková v Břeclavi na Corny poháru

Oštěpařka Barbora Špotáková, olympijská vítězka a světová rekordmanka, je již po šesté v řadě patronkou Corny středoškolského atletického poháru (SŠAP). Podpoří proto i finále letošního již 30. ročníku, které se uskuteční v úterý 11. října v Břeclavi.

Do Břeclavi se opět sjede 16 nejúspěšnějších týmů středních škol z okresních a krajských kol, aby se v úterý 11. října utkaly o celorepublikový pohár. Jejich snažení podpoří již pošesté od roku 2006 Barbora Špotáková, patronka Corny SŠAP. Letos stříbrná oštěpařka z mistrovství světa v Tegu bude rozdávat autogramy a po skončení závodů se zúčastní také slavnostního předávání cen v místním kině Koruna. 
Mistryně světa i olympijská vítězka potvrdila letos příslušnost ke světové špičce šestou medailí na vrcholné akci v řadě. Úspěšné období se kryje s její patronací poháru a Špotákové vysoká popularita tak stále pomáhá mladé adepty přitáhnout ke královně sportu. Patronát nad Corny Středoškolským pohárem převzala oštěpařka Špotáková před šesti lety od desetibojaře Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa, v současné době šéftrenéra ČAS.

Letos bojují mladé atletické naděje o pohár již po třicáté. Soutěž je určena pro studenty 1. až 4. ročníku SŠ (také pro kvinty až oktávy víceletých gymnázií). Krajská kola se uzavřela koncem září, finále pořádá skoro již tradičně 11. října Břeclav. Za školu může v kvalifikačních kolech soutěžit až dvanáct atletů, pro finále jsou pak týmy desetičlenné. Hodnotí se podle bodovacích tabulek dva nejlepší výkony v jednotlivých sedmi disciplínách. Dívky běhají 60, 200 a 800 m, a hází tříkilovou koulí, chlapci mají na programu 100, 400 a 1500 m, a kouli 5 kg. Pro obě kategorie pak platí výška, dálka a štafeta 100-200-300-400 m.

Z okresního kola postupovaly nejlepší týmy do krajského. Z něj pak pokračují do finále vítězové ze 14 krajů, spolu s nimi ještě dvě družstva s nejvyšším bodovým ziskem z druhého, popř. třetího místa. Celkově tedy atmosféru finále zažije 16 středních škol z celé České republiky. Loňské poháry získali chlapci z olomouckého gymnázia s 9 899 body a dívky ze šumperského gymnázia s rekordními 9 404 body.

Corny Středoškolský atletický pohár pomáhá nejen přivádět nové naděje ke krásnému sportu. Podchycuje také mladé lidi ve věku, kdy mají jiné, mimosportovní zájmy.

Více informací najdete v Zaotřeno na...

Karolína Farská

Vytisknout