přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. prosince 2009, 12:09

Špotáková: Už nakupuju jen praktické dárky

Včera nejlepší českou atletku ocenili novináři napříč sporty dalším letošním druhým místem. Při té příležitosti jsme se světové rekordmanky v oštěpu ještě před vyhlášením nemohli nezeptat na pár věcí.

Barbora Špotáková už dříve označila sezonu za stříbrnou a anketa Sportovec roku 2009 ji tuto pozici přisoudila po loňském triumfu také. Atletická jednička podlehla jen jediné české mistryni světa sezony, rychlobruslařce Sáblíkové. V jakém se nachází letošní oštěpařská vicemistryně světa rozpoložení? Jak prožije konec roku, jaké vánoční zvyky dodržuje? Co by si třeba přála pod stromečkem? To vše i další zajímavosti najdete na dalších řádcích.

Jaký byl váš poslední program?
V pátek jsem se v noci jsem se vrátila z Kanárů. Docela teplotní skok, z dvaceti stupňů do mínus patnácti. Na letišti zamrzl chobot, tak jsme museli vystoupit na plochu a deset minut v té zimě stáli. Já naštěstí byla připravená, na rozdíl od některých „rádobyzkušených“ kolegů atletů, kteří tam stáli v tričku.

Jak jste spokojena s přípravou?
Na Kanárech jsem bohužel začínala od nuly, měla jsem totiž předtím chřipku. Byl to docela hnus, dostalo se mi to až na průdušky, takže jsem musela brát antibiotika. Ale je dobře, že jsem to doléčila.

Jinak jste fit?
Bohužel jsem si ještě natáhla stehno…

Takže hala je pasé?
Do haly za každou cenu nepůjdu, stalo se mi to právě na překážkách. Když to půjde, ráda bych si zaběhla, ale aby to nedopadlo jako loni (byla hodně nespokojená – pozn. red.).

Jak se posunula rekonstrukce bytu?
Teď je to holobyt, není tam vůbec nic. Po Novém roce se začne stavět.

Kdybyste se měla stěhovat?
Ráda bych, aby se to stihlo před soustředěním v březnu na Kanárech. Ale je to kompletní rekonstrukce, tak uvidíme. Na Lukášovi je tam hodně práce.

Kde teď vlastně bydlíte?
Jsem na ubytovně Dukly. Byt je malý, ale úložného prostoru je v něm dost. Jinak je to tam docela příjemné, hlavně odpadá doprava na trénink, také jídlo je tam výborné. Ti, co tam jsou natrvalo, to mají vlastně jako takové neustálé soustředění s dvoufázovým tréninkem. Ale po čase myslím sklouznete do toho, že ani nevyjdete do města.

Kde tedy budete trávit Vánoce?
Vlastně ještě nevím, nestačili jsme se dohodnout. Buď u mámy na Kladně, nebo u Lukáš v Sýkořici. Vůbec nejlepší by asi bylo, kdybychom byli všichni právě u Lukáše.

Jak nakupujete dárky?
Žádné velké, jen samé praktické. Teď když jsem vyklízela byt, jsem naplnila tolik popelnic! Lidi nakupují nesmysly, co jim leží doma. Taky jsem jich spoustu dřív nakoupila.

Co vy byste si přála?
Žehličku (vážně).

Kdo u vás zdobí stromek?
Vždycky jsem to dělala já, teď vlastně nevím, jak to bude.

Zase vám ale odpadlo uklízení?
Jo, to je fajn, už jsem toho měla dost při vyklízení bytu.

Pečete cukroví?
Ne, to ne. Já ho moc nemusím, Lukáš taky ne, máma ani nemůže. Určitě ho bude ale spousta od Lukášových rodičů.

Kde trávíte samotný závěr roku?
To už je tradiční silvestrovský víceboj v jablonecké hale. Organizované veselí moc nemám ráda, takže mi ani nevadí, že pojedeme pryč brzo, protože Lukáš musí na Nový rok pracovat.

Vraťme se ještě k anketě, s kým se ráda vidíte z desítky?
Ráda si popovídám s Tomášem Berdychem, jsme pod stejnou značkou a jinak se s ním tolik nepotkávám.

Byl nějaký sportovní výsledek, který vás nadchnul jako diváka?
Právě postup tenistů do finále Davis Cupu. To byl opravdu velký zážitek.

Co říkáte, že je v desítce Josef Váňa (skončil třetí – pozn. red.)?
Za to, co dokázal, si zaslouží, že tu je. Slyšela jsem, že se to někomu nelíbilo, ale já si myslím, že tohle je anketa o českého sportovce a on je český sportovec. Tak proč ne?!

Jak vidíte svoje šance v anketě v příštím roce, kdy mají zimní sporty olympiádu a vy „jen“ mistrovství Evropy?
Budu muset hodit aspoň světový rekord (s úsměvem).

Michal Procházka

Vytisknout