přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. října 2010, 16:01

Špotáková: už myslím na olympiádu

Rozhovor s Barborou špotákovou, která v Břeclavi plnila roli patronky Corny středoškolského atletického poháru.

Sezona byla letos kratší, ale o to intenzivnější. Jak se cítíte?
Byla to asi nejnáročnější sezona, co jsem měla, hlavně kvůli tomu, že jsem se chtěla zúčastnit všech závodů Diamantové ligy. Podařilo se mi seriál vyhrát, což beru jako jeden ze svých největších úspěchů, protože dokazovat stabilnost výkonů je těžší, než se připravit na jeden závod. Dalo mi to hrozně moc zabrat a připadalo mi, že jsem za sezonu zestárla o pět let. Ještě měsíc po ní jsem nemohla o oštěpu ani mluvit, natož abych si chtěla jít hodit.

Znamená to, že tento model už nechcete opakovat?
Vzhledem k tomu, že za dva roky je olympiáda a člověk stárne, tak už asi nic takového zkoušet nebudu. Měla jsem z toho zdravotní problémy a to už si nemůžu dovolit. Stačilo, abych měla s loktem něco vážnějšího...Kvůli tomu, že člověk chce moc, by mohl přijít o všechno.

Zmínila jste poraněný loket. Jak na tom je?
Měla jsem natažený vaz, takže je loket takový volný, což není ideální. Budu muset na něm pracovat, začít cvičit. Je potřeba ho stabilizovat, věnovat se menším svalům, svalovým disbalancím. Zkrátka dělat věci, na které v sezoně není prostor.

Stihla jste už i dovolenou?
S přítelem Lukášem jsme byli jako tradičně na 10 dní v termálech, což je pro mě ideální způsob odpočinku. Bohužel jsme nebyli nikde v teple, na to dojde až na soustředění v Lanzarote, a pak asi v lednu. Chtěla bych si tak zkrátit zimu, protože nejsem její fanoušek.

Ani zimních sportů?
Ani těch. Já se hodně řídím podle těla a to chytře říká, že není ideální, jezdit třeba na lyžích, když je mínus dvacet. Nejsem zastáncem sportování v takových podmínkách, a proto dělám letní sport.

Plánujete i pod novým koučem Janem Železným závodit v halové sezoně v doplňkových disciplínách?
Bavili jsme se o tom a říkal, že není proti, abych překážky šla. Jsem ráda a když budu zdravá, určitě je zařadím. Zima je dlouhá a mě vždycky prospívalo, když jsem i v halové sezoně šla do kvality. Je potřeba si od oštěpu odpočinout.

Kdy zahájíte přípravu na další sezonu?
Příští týden speciálními oštěpařskými cvičeními. Chtěla jsem jet na soustředění na Zadov, ale včera jsem to musela odhlásit, protože je uprostřed toho termínu vyhlášení Dukláka roku. Nemělo by smysl soustředění půlit a tak raději pojedu na déle s novou skupinou do Špindlu.

Těšíte se?
Dva roky do olympiády znamená, že člověk nad tím začíná víc přemýšlet. Věřím, že mě čeká  zajímavé období. Těším se, že se připravíme na olympiádu společně pod vedení Jana Železného, což zní pěkně a doufám, že to pěkný i bude.

Adam Pražák

Vytisknout