Špotáková už i evropskou šampionkou

Špotáková už i evropskou šampionkou
Aktuality
čtvrtek 14. srpna 2014
Oštěpařská rekordmanka dnes v Curychu zkompletovala svou unikátní sbírku titulů a přidala už svou osmou medaili z velké akce. Pátou příčku vybojoval překážkář Svoboda, šestou tyčkařka Svobodová, do finále postoupili čtvrtkařka Rosolová a oštěpař Veselý.
Česká finále

Olympijská vítězka, mistryně světa a teď už i evropská šampionka. Taková je vizitka oštěpařky Barbory Špotákové po dnešním večeru v Curychu. Ve finále, kde svěřenkyně Jana Železného od první série tahala za kratší konec - vedla nakonec bronzová Němka Stahlová s 62.81 -, opět ukázala to pravé závodnické srdce a pátým pokusem předčila národní rekord 64.21 Srbky Jelačaové o dva decimetry. Na vrcholné akci už světová rekordmanka vybojovala cenný kov po osmé za sebou, řadu úspěchů od roku 2006 (ME v Göteborgu) přerušila ji pouze při své loňské mateřské pauze. "Je to úžasné zkompletovat všechny tituly," řekla Barbora v rozhovoru přímo na ploše. "Je skvělé, že jsem se dokázala takhle vrátit a i vyhrát, i když se mi dnes povedl jediný pokus. Díky všem, kteří dnes fandili oštěpu," dodala. (Více s šampionkou připravujeme.)

Jiřina Svobodová obsadila v tyčkařském finále šesté místo. Svěřenkyně trenérů Lubenského a Ptáčníka se soutěží protrápila, už základ 4.35 zvládla napodruhé, o decimetr výš dokonce vyčerpala všechny možnosti. Ale uspěla, narozdíl od úrovně 455, která byla dnes nad její síly. Zklamaná však nebyla. "Finále pro mě byl úspěch po celé této sezoně. Jsem ráda, jak to dopadlo. A ještě pár let budu skákat, tak si to vynahradím," říkala Jiřina. "Vyšťavila jsem se na začátku, opravy mi daly dost zabrat. Ale užívala jsem si ten závod, z každého skoku jsem měla radost. Výkon jsem tedy nepředvedla nic moc, ale s umístěním jsem jakž takž spokojená. Při závodě jsem se usmívala, nebyla jsem ve stresu, dnes mě to bavilo," popsala své dojmy.

Titul si vysloužila Ruska Sidorovová, která v soutěži plné křížků jako jediná zdolala 465 cm - symptomaticky napotřetí -, na stupně ji doprovodila Řekyně Stefanidiová (stříbro) a krajanka Žuk-Krasnovová, které obě zvládly nejlépe 460.

Překážkář Petr Svoboda už působil ve finále stodesítky unaveně a také zaběhl svůj nejpomalejší čas v Curychu 13.63, který však nakonec po diskvalifikaci původně bronzového Francouze Bascoua stačil na páté místo. Klobouk dolů před Petrem za comeback po vážných zdravotní peripetiích; je to ještě o příčku lepší umístění, než které předvedl před čtyřmi lety v Barceloně, kde však závodil v pozici favorita. "Po semifinále jsem cítil tříslo," přiznal svěřenec Ludvíka Svobody. "Říkal jsem si: Klasika, to se mi stává furt. Jenomže, jak jsem se začal rozcvičovat v tunelu, zkusil jsem náběh, zatáhlo se mi to. Je vidět, že to není vyzávoděné. Tělo není připravené, abych tady předváděl světové výkony," uznal Svoboda, který ale musel nejprve vydřít nejlepší osmičku, v semifinále trať proběhl cílem za 13.39, svým nejlepším výkonem od doby před zraněním. "Zaspal jsem na startu, trefil první překážku, což mě hodně zpomalilo, a pak jsem to už jen rval a rval. Hrozný běh. Ale dokázal jsem to," říkal po postupu do finále. Po něm pak přiznal: "Fyzicky jsem věděl, že nemám natrénováno na velké časy, ale evidentně jsem nikdy neprodal to, na co jsem měl. Jestli jsem potom, co jsem natrénoval za dva měsíce, běžel 13.39, tak doufám, že to bude ještě lepší," uzavřel.

Obhajobu z Helsinek v dramatickém boji zvládl Rus Šubenkov, když s časem 13.19 (+0.5) jako jediný "vystoupil z řady". Čtyři další sprinteři se totiž vmáčkli do rozmezí 13.27-29, přičemž nejvíce se mohl radovat Brit Sharman. Po diskvalifikaci Francouze Bascoua bral bronz jeho krajan, favorizovaný Pascal Martinot-Lagarde, který letos běžel už pod 13 vteřin.

Češi o finále

Denisa Rosolová poběží finále 400 m překážek, když ji v jejím běhu porazila pouze Britka Childová, s 54.71 nejrychlejší v této fázi závodu. Svěřenkyně Martiny Blažkové se ještě také vešla pod 55 vteřin - o čtyři setiny. "První dvoustovku jsem byla hodně blízko, budu muset přemýšlet a nebát se to přikracovat dříve. Dneska jsem chtěla běžet na jistotu, v závěru jsem mohla zaútočit, ale řekla jsem si, že by mě to stálo hodně sil. Musím to teď probrat s Martinou, když ale zvládnu plynuleji začátek, tak si myslím, že tam rezerva je. Netroufnu si ale říct kolik, jestli sekunda...," uvažovala nahlas Denisa. "Teď se budu snažit odpočívat, nevím, co se mnou ty dva dny udělají. Někdy je to horší za dva dny než za jeden. Zítra budu trénovat, a jinak budu odpočívat, regenerovat, sbírat síly, jak psychické, tak fyzické," přiblížila obhájkyně stříbra.

Oštěpař Vítězslav Veselý hodil v kvalifikaci v první sérii rovných 80 metrů, zbývající krátké pokusy úmyslně přešlápl. Ve své skupině byl svěřenec Jana Železného třetí, když ani nejlepší Rus Tarabin nepřekonal 81 m zajišťující přímý postup. "První hod nebyl špatný, ale pak jsem se nějak trápil. Trochu mi vadí povrch, ale zase mi vykompenzoval, že byl rozběh kratší, protože jsem se nemohl rozběhnout extra rychle. Tak jsem lépe vešel do rozběhu, i když jsem pořád jsem byl blízko čáry a trochu jsem tomu uhýbal,"popisoval první kolo Vítězslav. "Možná ještě zkusím vyměnit hřebíky na tretrách, to by mi mohl pomoct. Finále se bude házet z druhé strany a tam bude rozběh o něco delší, což je pro mě jedna z nejpovzbudivějších zpráv, to mi zvedá šance na lepší umístění," dodal obhájce titulu, který nakonec prošel ze sedmého místa.

Mezi dvanáckou nejlepších budou chybět Veselého tréninkoví parťáci, kterým chyběly ke kýženému tři metry. Je samotné mezi sebou dělilo pět centimetrů, Petr Frydrych skončí 19. za 75.19, Jakub Vadlejch hned za ním s 75.14.

Ve finále osmistovky bude chybět Lenka Masná, když se jí nepodařilo v závěru vybojovat přímou postupovou pozici a ani čas 2:01.80 nestačil na přímou postupovou pozici. V konečné klasifikaci bude svěřenkyni Jiřího Sequenta patřit dělená devátá příčka. "To sice není špatné, ale minimální cíl byl finále, takže jsem zklamaná," říkala finalistka mistrovství světa v Moskvě venku i Sopotech v hale."Myslím, že taktika byla správná, mohla jsem se aspoň trochu v tom větru schovat. Bohužel se mi podařilo zrychlit až v posledních metrech, a to je málo. Zřejmě se nám nepodařilo vyladit formu po soustředění. Anebo to prostě dneska nebyl můj den," hodnotila své vystoupení Masná.

Finále bez české účasti a sedmiboj

Mistrem Evropy na 3000 m steeplechase se potřetí v řadě málem stal Mekhissi-Benabbad. Do cíle doběhl Francouz, "proslulý" svými útoky na soupeře či maskoty, první v čase 8:25.30, jenže pojal oslavu po svém a už před poslední překážkou si sundal dres. To se nelíbilo soupeřům a jury jejich protest uznala. Mistrem se Evropy se tak stal jiný Francouz, Kowal za 8:26.66, stříbro připadlo Poláku Krystianu Zalewskému a na bronz se posunul Španěl Mullera.

První medaile mezi dospělými a hned ta nejcennější. Francouz Campaoré si o ni v trojskoku řekl již úvodním pokusem, jenž měřil 17.46. Soupeři sotva překonali 17metrovou hranici, o 9 cm se to povedlo Rusovi Adamsovi, o 4 jeho krajanovi Fjodorovovi a o jeden smolaři Rapinierovi (FRA).

V sedmiboji přenocuje po prvním dni na čele Belgičanka Thiamová, ale její pozice je velmi vratká, na Nizozemku Broersenovou má náskok deseti, na Němku Schäferovou dokonce jen šesti bodů.

VÝSLEDKY

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík