přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. července 2010, 00:05

Špotáková třetí v Eugene

Barbora Špotáková podlehla v zámoří na mítinku Diamantové ligy domácí Pattersonové a Slovince Ratejové. Překážkář Oliver atakoval SR.

Jediná česká zástupkyně na mítinku v Eugene, světová rekordmanka Barbora Špotáková, přidala sedmý bod do svého „diamantového účtu“, když v soutěži oštěpařek obsadila třetí místo. Svěřenkyně Rudolfa Černého poslala svůj oštěp nejdále v poslední sérii, v níž jí změřili výkon 61.12 m. „Přijela jsem do Eugene, kde pršelo a bylo 13 stupňů.  Bohužel to nebylo jediné překvapení, neboť mi nepřišla zavazadla ani oštěpy a závod jsem tedy musela absolvovat v nestandardních podmínkách,“ prohlásila Špotáková, která navíc do USA zamířila přímo z tréninkového campu v Nymburce. „Po zvážení všeho, co mě potkalo, výsledek beru. Hlavně že jsem zdravá a achilovka drží,“ dodala olympijská vítězka.

Lepší byly Slovinka Martina Ratejová, která Špotákovou předčila už na letošní Zlaté tretře, a především Američanka Kara Pattersonová, jež navázala na svůj nedávný národní rekord dalším dalekým hodem – 65.90 m. V průběžném pořadí Diamantové ligy patří 24leté Američance se 4 body druhá příčka, Špotáková má téměř dvojnásobek a vede.

Ve výtečné formě  se jeví v posledních dnech další americký atlet, sprinter na 110 m př. David Oliver.  Bronzový medailista z olympiády, který před týdnem na národním šampionátu v Des Moines vylepšil svůj OR na 12.93, byl tentokrát ještě o 3 setiny rychlejší (12.90) a přiblížil se tak už na dosah světovému rekordu Kubánce Dayrona Roblese. Ten má hodnotu 12.87 a Robles jej zaběhl před dvěma lety v Ostravě.  V kontextu evropského šampionátu a medailových ambicí Petra Svobody je zajímavé i zlepšení Poláka Artura Nogy na 13.29. 

Hned tři závodnice na stovce se dostaly pod dosavadní výkon roku, nejvíce z něj ukrojila Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová, která vyhrála za 10.78. V bitvě o zbývající body do hodnocení Diamantové ligy byla úspěšnější olmypijská vítězka a mistryně světa Shelly Ann Fraserová, jež po výkonu 10.82 porazila o setinu domácí „tryskáč“ Carmelitu Jeterovou.

Jen dvě půlkařky z 11, které dokončily, nestlačily svůj výsledek pod dvě minuty. Domácí Shannon Rowburyová, pro níž je však čas 2:00.47 osobním rekordem, a bývalá superstar Pamela Jelimová z Keni, která „zametla“ s odstupem téměř tří vteřin. Na opačném konci pole excelovala Ruska Maria Savinovová, která uhájila prvenství před Keňankami Langatovou a Jepkosgeiovou a vylepšila vlastní výkon roku na 1:57.56.
 
Zcela bezkonkurenčně se v koulařském sektoru jeví Američan Christian Cantwell. Svoji aktuální neporazitelnost doložil nejdelším vrhem v sezoně 22.41 m. Další výkon roku, byť na netradičním kilometru, pak přidal dvojnásobný halový mistr světa v běhu na 800 m Abubaker Kaki ze Sudánu. Jeho čas má hodnotu 2:13.62.

Mezi vrcholy mítinku nepochybně patřila i dálka. Byť se vítězný výkon Irvinga Saladina z Panamy 846 cm do tabulek kvůli nepovolené podpoře větru nezapíše. V čele žebříčku tak zůstane domácí Dwight Phillips, který dnes skočil (regulérně!) jen o 5 cm méně.

A ještě dvě zajímavosti na závěr. První se týká dvoustovky, kde Walter Dix předčil po výkonu 19.72 o 4 setiny hvězdného Tysona Gaye, druhá ženské tyčky, kde nezvládla svůj základ 458 cm vládkyně letošních tabulek s výkonem 4.89 Jennifer Suhrová (dříve Stuczynská).

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout