Špotáková si chválí přípravu v JAR a vzhlíží k vrcholu v Asii

Aktuality
úterý 3. května 2011
Nejlepší česká atletka posledních let po změně trenéra poupravila přípravu a s optimismem hledí na sezonu, v níž by se ráda znovu stala mistryní světa i vítězkou Diamantové ligy.

Trenérem Barbory Špotákové je od loňského podzimu Jan Železný a v přípravě oštěpařky se to významně projevilo i v její jarní části. Celé dva měsíce totiž strávila spolu s kolegy ze skupiny v Jihoafrické republice, kde byla naposledy před osmi lety a příliš se jí tam nelíbilo. I proto se zprvu zdráhala zůstat v českým atletům „zaslíbeném“ Potchefstroomu tak dlouho.

Parádní podmínky a změny v tréninku
„Rozhodlo, že tam za mnou mohl přijet na deset dní přítel Lukáš (Novotný),“ uvedla Špotáková hlavní důvod, který převážil ve prospěch dalekého a dlouhodobého soustředění. „Tím se to celé rozdělilo na dvě části, což bylo přijatelnější. Také jsem dostala na pár dní úplně volno, a tak jsme na čtyři dny s Lukášem odjeli do Kapského města. Moc se mi tam líbilo a ráda bych se tam ještě vrátila, ani bych nemusela nic nového objevovat,“ pochvalovala si kouzlo přímořské metropole.

A ještě jedno pozitivum našla na výletu s přítelem do druhého největšího města země oplývajícího krásnými výhledy na modré moře a bílé pláže. „Přestala mě bolet achillovka,“ říkala Špotáková už s úsměvem o potížích, které ji ale prvních čtrnáct dní v Africe omezovaly. „To je také výhoda delšího soustředění, člověk se necítí pod takovým tlakem, když nemůže naplno trénovat a já přitom nemohla pořádně běhat. Navíc trenér vymyslel takový náhradní program, že jsem se opravdu nezastavila,“ vysvětlila.


Barbora Špotáková na tiskové konferenci, foto: O. Kahoun

Ódy pěla Špotáková také na podmínky, které měli atleti v tréninkovém centru v Potchefstroomu. Od pohodlných domečků – „dva měsíce v hotelu by byly o dost horší“ – přes dvě oštěpařské rozběžiště s umělým povrchem a jedno pro odhody na trávě, až po „detaily“ jako posilovnu, sice menší, zato „vychytanou“, s řadou vhodných strojů a plnou medicinbalů. „Ráno na verandě – skoro jsem si nepřipadala ani jako na soustředění. Ale určitě jsem toho ještě nikdy tolik nenatrénovala.“

S novým trenérem samozřejmě přišly i určité změny. „Oštěp teď držím jinak, takže loket si „omlacuju“ z jiné strany. Něco jsme se snažili měnit i dál ve způsobu odhodu, ale je to takový kompromis, ono předělejte to celé ve třiceti… Trenér mě ale uklidňuje a já mu věřím. Mám ještě čtrnáct dní a snad se moje technika ustálí. Jsem teď určitě zpevněnější a cítím se i silnější, přestože nebylo žádné velké tahání činek, spoustu speciálních cvičení jsme zvládli s medicinbaly,“ popsala Špotáková a dodala s pověrečným poklepáním na dřevo: „Nemám teď žádné problémy, nic mě netrápí.“

Netradiční start, očekávané vrcholy
Teď ovšem čeká olympijskou i světovou šampionku to nejdůležitější, prodat vše na závodech. Zatímco vrcholy sezony jsou jasné – úspěch v seriálu prestižních diamantových mítinků a především na mistrovství světa – velký otazník visel nad úvodním startem. Nakonec volba padla na malý mítink v bavorském Schwandorfu v neděli 15. května. „Nechtěla jsem začínat na Diamantové lize jako loni, před prvním závodem je člověk víc nervózní a v Dauhá už jsem musela něco předvést. Tady bych ráda hodila také nějakých 66, 67 metrů, ale uvolněně, ne to tak rvát.“

Po Schwandorfu už přijde start na Diamantové lize v Římě ve čtvrtek 26. 5, kterým se pro ženský oštěp seriál otevírá. Memoriál Ludvíka Daňka v Turnově, který býval tradičním otevíracím závodem Špotákové, se tak kvůli tomu, že je pouhé dva dny před Římem, musí obejít bez jedné z obvyklých hvězd. V sezoně Diamantové ligy má oštěpařka díky loňskému prvenství předplacenu možnost startovat na všech mítincích. V tuto chvíli je rozhodnuta vynechat pouze Eugene, které těsně předchází oblíbenému – navíc veskrze domácímu – Odložilově memoriálu.

„Je příjemné, že nemusím na všechny mítinky, jako když jsem byla ambasadorka, vyhrát ale chci,“ říká Špotáková. Chybět by tak určitě neměla, za předpokladu normálního vývoje, v New Yorku (4. 6.) a na finále v Curychu (8. 9.) a předběžně počítá se všem třemi zbývajícími možnostmi – v Paříži (8. 7.), Monaku (22. 7.) a Londýně (5.-6. 8.).

Zvláštní kapitolu v jízdním řádu Špotákové představuje třetí položka, Zlatá tretra 31. května. Na té se domácí hvězdě příliš nedaří, byť třeba loni byly výrazně proti povětrnostní podmínky. Špotáková tak uvítala přesun do předprogramu, kde ženská oštěpařská soutěž vystřídala tu mužskou. „Moc se mi to líbí, po závodě se projedu před tribunami autem a pak už si sednu a budu si užívat atletiku,“ tvrdila s tím, že ke klidu a pohodě pro kýžený úspěch by mělo přispět i ubytování v půl hodinky autem vzdáleném Frýdku-Místku.

Vedle mistrovství světa zbývá vyplnit další dva důležité body programy. Tím prvním je 18. a 19. června evropský šampionát družstev, ve Stockholmu se bude snažit Špotáková pomoci národnímu týmu k udržení v elitní Superlize. Domácímu publiku se pak představí po Praze a Ostravě také v Brně, kde o prvním červencovém víkendu (2.-3. 7.) proběhne mistrovství České republiky.

Po již zmíněných diamantových startech v červenci a srpnu už přijde na řadu vrchol sezony, světový šampionát v Tegu. První zářijový den v kvalifikaci a na druhý den ve finále se tu bude světová rekordmanka snažit prodloužit šňůru medailových úspěchů, která trvá od roku 2006. A pokud možno si sáhnout stejně jako před čtyřmi lety na nejcennější kov. Z Koreje Špotáková patrně odcestuje rovnou na vyvrcholení Diamantové ligy do Curychu. Tam by měla sezona skončit, vše ale bude záviset na momentální situaci, takže závěry v tomto ohledu nemá smysl dělat.

A na konec ještě jedna poznámka: Jako jedna z mála v předpokládané české výpravě a dost možná jako jediná zná Špotáková dobře dějiště MS. Zajímavou paralalou je i to, že na univerziádu do Tegu v roce 2003 letěla rovnou z Potchefstroomu. Na rozdíl od Jihoafrické republiky se jí v nynějším dějišti mistrovství světa moc líbilo. „Házela jsem tam na tehdejší dobu docela daleko (skončila čtvrtá, vyhrála o dva roky později v Izmiru - pozn.),“ vzpomínala dnes. Český fanoušek si určitě přeje, aby Asie, v tomto případě Korea, zůstala „Báře“ po Japonsku a Číně zaslíbená.

Fotogalerie ze soustředění v JAR (archiv Barbory Špotákové):

Michal Procházka

Fotogalerie