přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Špotáková: Ráda bych závodila na olympiádě u nás

Mistryně světa dnes v oblíbené restauraci U Pinkasů prozradila novinářům, jak se těší na finále CORNY Středoškolského poháru, co si myslí o olympiádě v Číně a jestli je reálné uspořádat OH v Praze.

                                             Foto: Josef Čech

Ještě minimálně tři starty čekají letos na mistryni světa v hodu oštěpem Barboru Špotákovou. O svých plánech, ale nejen o nich, promluvila v restauraci U Pinkasů. Také hned na úvod tiskové konference převzala od ředitele svůj osobní půllitr a místo pro čestné hosty. "Tento půllitr bude s ostatními vystaven ve vitríně pro čestné hosty a bude vždy jen pro vás, Barboro. Je to ta nejmenší věc, kterou pro vás jako pro mistryni světa můžeme udělat," řekl ředitel restaurace Ludvík Bejvančický, když předával Báře půllitr. "Vím, že jste po té vitríně dosud pošilhávala, nyní již nemusíte. Jste jedna z 23 lidí, kteří tu nyní mají svůj vlastní půllitr a místo." Dodal ovšem, že pokud Špotáková za rok vyhraje i olympijské hry, neví, co víc už jí může nabídnout. "Snad jen svou kancelář."

Barbora Špotáková po návratu ze světového šampionátu stihla již několik společenských událostí; zúčastnila se podpisu primátora pod kandidaturu Prahy pro OH 1016, online diskusi pro jeden český portál, večeři s rodiči a samozřejmě návštěvu své oblíbené restaurace. "Jen na tréninku jsem zatím nebyla, což trenéra jistě netěší," řekla Barbora. "Ale po návratu z Japonska mě překvapila zima a začalo mě bolet ucho. Byla bych nerada, kdyby na mě teď ještě něco vlezlo."

Sezona pro zlatou medailistku z MS totiž ještě neskončila. Již tuto sobotu bude startovat v Sušici na mistrovství republiky družstev, v jednání je Premium mítink EAA v Linzi, 16. září Zlatá liga v Berlíně a 22. září Světové atletické finále ve Stuttgartu. Navíc se stejně jako loni zhostí úlohy patronky CORNY Středoškolského atletického poháru. "V online diskusi na internetu mi spousta lidí psalo, že doteď atletiku nesledovali, ale na finále ženského oštěpu se dívali," dodala k tomu Špotáková. "To bylo příjemné. Kdyby to bylo takhle u mládeže, bylo by to super. Ráda bych přispěla k tomu, aby se mladí o tento sport začali zajímat. Je složité je k tomu motivovat, ale patronkou jsem byla už loni a bylo to perfektní, bylo z nich cítit obrovské nadšení. a CORNY SŠAP výsledky přináší. Vždyť i juniorský mistr Evropy Jakub Holuša začínal v CORNY Poháru," připomněla. "Navíc si cením toho, že jsem patronkou v řadě velkých osobností. Přede mnou to byl pět let Tomáš Dvořák, před ním Dana Zátopková. A to je výjimečná žena."

Jak ale přijmou děti na republikovém finále CORNY SŠAP mistryni světa? "Jestli tam bude ostych a nesmělost? Ta už se trošičku projevila loni a nyní to možná bude obdobné, ale snad ne horší. Doufám ale, že s nimi najdu společnou řeč a ti mladí rychle poznají, že uvnitř jsem se nezměnila a zůstávám taková, jaká jsem kdy byla," věří Špotáková. Na větší zájem veřejnosti si musí ale i tak zvykat. "Nedávno za mnou běžel po ulici nějaký mladík, že chce autogram," vypráví oštěpařka. "Tužku ale neměl a já taky ne. Považovala jsem to tedy bohužel za vyřízené, ale on okamžitě odchytil kolemjdoucí pošťačku a tužku si od ní půjčil."

Prioritou zůstávají pro Špotákovou olympijské hry. Ty se za necelý rok konají v Pekingu. Barbora neskrývá rozčarování z místa konání her, ale vysvětluje (nejspíš nejen své) rozpolcení sportovců: "Olympiáda v Číně 2008 je pro mě dilema. Byla jsem pobouřená, když jsem se dozvěděla, že se tam budou konat. Všichni víme, jak je to v Číně s dodržováním lidských práv. Na druhé straně je účast na olympiádě pro každého sportovce vrchol kariéry. Proto to dilema." A dodala citát z Cimrmanů: "Můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat."

Barbora naopak podporuje snahu Prahy a vůbec České republiky kandidovat na pořádání OH v roce 2016. "Praha a vůbec Česká republika má na to, aby olympiádu pořádala. A zasloužíme si to. Já tomu věřím. A kdybychom tomu věřili všichni a nevedli kolem toho žabomyší spory... Je to zatím jen sen, ale je potřeba pro něj něco dělat. Já jsem měla sen, že budu mistryní světa. A splnil se mi. Ale nepřišlo to samo od sebe." A jestli by se zúčastnila české olympiády jako aktivní atletka? "Pokud to vyjde v roce 2016, bude mi třicet pět. Oštěp se dá v tomto věku dělat, ráda bych tu startovala."

David Klempíř

Vytisknout