přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. dubna 2010, 15:20

Špotáková před sezonou: Bude to náročné, ale pak si snad užiju i české léto

V pauze mezi soustředěními spřádala nejlepší česká atletka současnosti plány na nadcházející letní sezonu s vrcholem na mistrovství Evropy v Barceloně.

Na tiskový briefing dorazila usměvavá a s opálením, které si přivezla z Kanárských ostrovů. Myslíte-li si ovšem, že si tam užívala dovolené, jste na omylu, stejně jako posádka letadla, která je na letišti na Gran Canaria vyprovázela. „Vždycky nám po přistání do reproduktorů hlásí, abychom si užili dovolenou. Takovouhle bych ale nikomu nepřála,“ říká Barbora Špotáková s odkazem na tréninkovou dřinu, která obvykle jarní soustředění provází a letošní přípravný kemp rozhodně nebyl výjimkou.

spoty_TK_2010_OK_v.jpg
Barbora na dnešním tiskovém briefingu,
foto: O.Kahoun

Úsilí se však vyplatilo. „Udělali jsme spoustu práce a létalo to slušně daleko. Myslím, že tomu dost pomohla i zimní sezona, kdy jsem na rozdíl od loňska dost závodila v hale, a když se jde do kvality už v únoru, tak se to pak projeví. Navíc se mi podařilo vydržet zdravá, jen teď po návratu mě zase začala jako vždy v tomto období bolet achilovka. Bez toho by to snad ani nešlo,“ usmívá se trpce svěřenkyně Rudolfa Černého, která nyní musí pracovat na tom, aby se obtíží zbavila a byla fit pro další přípravný kemp, na který se od 25. května chystá do maďarského Debrecínu. 

Potkat by se tam měla s Polkou Barbarou Madejczykovou, která tak stejně jako na předchozích soustředěních rozšíří duo „klasický parťákům“ Špotákové, které tvoří talentovaní Jakub Vadlejch s Irenou Šedivou. „Je to strašně milá a optimistická osoba, která pořád vytváří dobrou náladu. Navíc myslím, že se naše spolupráce osvědčila, něco od nás převzala a něco zase my od ní,“ chválí si Madejczykovou Špotáková.

A rozhodně nejde o první dobrou zkušenost, kterou s 33letou polskou rekordmankou s osobním rekordem 64.04 m udělala. Možná si ještě vzpomenete, že to byla právě Madejczyková, která emotivně dodávala Špotákové kuráž před posledním hodem v Pekingu, jímž porazila Rusku Abakumovou a stala se olympijskou vítězkou. „Pak mi ještě přinesla ukázat výstřižek z Gazety Wyborcze, kde je udělaná koláž, jak nade mnou spíná ruce jako nějaká Panenka Marie,“ směje se Bára při té vzpomínce.

Dobrá příprava a také zbavení se potíží s achilovkou budou pro Špotákovou nutností, neboť již za měsíc pro ni prvním mítinkem Diamantové ligy, jíž je ambasadorkou (více o tom zde), začíná závodní kolotoč, který je tentokráte nabitější ještě než obvykle. „Budou to perné tři měsíce, v nichž se budu muset hlídat, abych všechno absolvovala ve zdraví. Budu muset k tomu přistupovat s rozumem a nesnažit se za každou cenu všude hodit 70 m. Také  si musím nechat zajít chuť na některé tradiční kratochvíle a poctivě dbát na regeneraci. Na druhou stranu bych ale měla mít od 19. srpna v podstatě klid, takže bych si po letech mohla konečně užít zase české léto,“ bilancuje Špotáková, pro níž je letos vrcholem ME v Barceloně.

Navazovat bude na čtyři roky staré stříbro z Göteborgu, kde ji o nejcennější kov připravila stejně jako vloni na MS v Berlíně Němka Steffi Neriusová. Ta už ukončila kariéru a na evropském šampionátu startovat nebude, což ale neznamená, že by Špotáková měla cestu ke zlatu nějak ulehčenou. Soupeřky jí nic nedají zadarmo a respekt vzbuzuje třeba dva měsíce starý výkon Marie Abakumovové, která v Adleru hodila 68.31 m. „Na únor je to opravdu hodně daleko. Na druhou stranu to ale ještě nic nevypovídá o tom, jak bude házet v létě,“ poznamenala Špotáková s tím, že se to ale nejspíš brzy dozví. Na rozdíl totiž od minulých let, kdy se připravovala v ústraní a posléze přijela až na velkou akci, se Abakumovová podle všeho chystá závodit na mítincích Diamantové ligy. „Pokud to tak doopravdy bude, budu jedině ráda. Soubojů se nebojím,“ hlásí světová rekordmanka, která by vedle úspěchů v Diamantové lize a na ME letos ráda pomohla ještě národnímu týmu, aby se vrátil do nejlepší skupiny ME družstev.


Čestným hostem briefingu byl ministr obrany a místopředseda vlády Martin Barták. "Jsme hrdí a pyšní na výsledky, které Barbora předvádí. Podporujeme Duklu i armádní sport dlouhodobě, a ona je v současnosti naší asi nejvýznamnější sportovkyní. Je příkladem, který může přivést ke sportu i další," prohlásil ministr na adresu Špotákové.
 
A na co kromě závodů Špotáková letos chystá? Průběžnou aktivitou je bezpochyby kompletní rekonstrukce jejího bytu, která jí zabere dost času i energie spojené většinou s úklidovými pracemi. Některé aktivity přitom lze náročností srovnat s těžkými tréninky. Třeba když s přítelem Lukášem nosili asi 50 sádrokartonových desek do 5. patra po točitém schodišti.
Další větší projekty je však nutno odsunout až za konec sezony, která se ještě může protáhnout v případě úspěchu na ME „povinným“ startem na kontinentálním poháru 5. září ve Splitu. Bude mezi těmi odkládanými „projekty“ i svatba? „Kdo ví, zatím mě ale nikdo o ruku nepožádal,“ reagovala na zvídavý dotaz Špotáková s úsměvem.

Předpokládaný závodní program Barbory Špotákové:  
14/5 Dauhá – diamantová liga
25/5 Turnov - mítink
27/5 Zlatá tretra Ostrava
10/6 Řím – diamantová liga
14/6 Memoriál Josefa Odložila Praha
19/6 Budapešť ME družstev
3/7   Eugene – diamantová liga
10/7 Gateshead – diamantová liga
17/7 Třinec – mistrovství ČR mužů a žen
22/7 Monako – diamantová liga
27/7 - 1/8 Barcelona – mistrovství Evropy
13-14/8 Londýn – diamantová liga
19/8 Curych – diamantová liga

Adam Pražák

Vytisknout