přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. srpna 2008, 05:51

Špotáková postoupila, Klimešová se Ščerbovou ne

Oštěpařka Barbora Špotáková byla v kvalifikaci nejlepší, její kolegyně Jarmila Klimešová však končí, stejně tak v dálce Denisa Ščerbová.

Úřadující mistryně světa v hodu oštěpem neměla v kvalifikaci sebemenší problém, hned napoprvé hodila 67.69 m, o více než 6 m překonala hranici přímého postupu a jasně ovládla svou kvalifikační skupinu. Nejblíže jí byla Němka Steffi Neriusová z Němka, která poslala své náčiní do vzdálenosti 63.94 m. Ještě o půlmetr méně předvedla další adeptka medaile Maria Abakumovová z Ruska. Přehodit kvalifikační limit se povedlo také Španělce Mercedes Chillaové (61.81) a domácí Li Zhang (61.77). Světová rekordmanka Osleidys Menéndezová musela čekat na výsledky druhé kvalifikační skupiny. Jejích 60.51 m však nakonec stačilo.


Barbora Špotáková - foto: E. ERben

Druhé skupině jasně dominovala patrně největší soupeřka Špotákové, Christine Obergföllová z Německa, která předvedla podobně suverénní výkon 67.52 m. Za kvalifikační limit hodily i Britka Goldie Sayersová (62.99) a Polka Barbara Madejczyková (62.81). Výkon 57.25 druhé české zástupkyně v soutěži Jarmily Klimešové na postup nestačil a obsadí 21. příčku.


Jarmila Klimešová - foto: E. Erben 

Po soutěži má i Denisa Ščerbová. Svěřenkyni Aleše Dudy chybělo po výkonu 6.46 m k účasti mezi nejlepší dvanáctkou 14 cm a skončí stejně jako Klimešová 21. Spolu s bronzovou medailistkou z HME v Birminghamu zůstala v kvalifikaci i např. favorizovaná Portugalka Naide Gomesová, vládkyně tabulek zvládla po dvou přešlapech jen 629 cm. Dále nejdou ani spíše trojskokanky Yargelis Savignová z Kuby a Řekyně Hrysopiyí Devetzíová či Slovenka Jana Velďáková, která nezaznamenala měřený skok. Nejlepší výkon předvedla Američanka Brittney Reeseová (687 cm), kvalifikační limit 675 zdolaly už jen Maurren Higa Maggiová z Brazílie a Ukrajinka Ljudmila Blonská, stříbrná žena olympijského sedmiboje.


Denisa Ščerbová - foto: E. Erben

Ščerbová v Pekingu odstoupila hned v prvním dnu atletických soutěží minulý týden v pátek ze sedmiboje kvůli bolestivému kolenu. To ji ale dnes podle jejích slov nelimitovalo. "Bolí mě to jen při točivých momentech," řekla. Z dnešního výkonu byla smutná. "Blbý to bylo," utrousila. 
V rozcvičování se přitom cítila dobře, ale pak prý ztuhla. Prodloužila si rozběh kvůli rychlému povrchu, ale ani jeden z dvou úvodních pokusů jí nevyšel podle představ. Vsadila na riziko a ve třetí sérii si značku posunula dopředu. "Ale špatně jsem se rozběhla. Aspoň, že jsem lepší než v Aténách," připomněla tehdejší 25. pozici. 
    
Výsledky naleznete zde.

  

Adam Pražák

Vytisknout