přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. listopadu 2011, 14:07

Špotáková pošesté v řadě mezi sportovní elitou ČR

Volba tuzemského sportovce v roce 2011 má za sebou první kolo, v němž se vybírala nejlepší desítka. V ní už šestou sezonu nechybí atletická jednička Špotáková, bodovali také haloví medailisté Rosolová, Svoboda a Bába.

Anketa, v níž volí členové Klubu sportovních novinářů, má za sebou první fázi, po níž známe deset nejlepších sportovců uplynulé sezony. V druhém kole už se vybírá pouze z nabízené desítky, v níž nechybí mimo jiné obhájkyně posledních dvou vítězství rychlobruslařka Martina Sáblíková i pravděpodobná horká favoritka na letošní triumf, tenistka Petra Kvitová. Atletické fandy jistě těší i nominace oštěpařkyBarbory Špotákové, která se zaskvěla stříbrem na mistrovství světa v Tegu.

Mezi elitou se oštěpařská šampionka a rekordmanka objevila poprvé v roce 2006, kdy také začala šňůra prvenství žen v rámci ankety, a nepřerušená řada účastí Špotákové v desítce neskončila ani letos. Po olympiádě v Pekingu 2008 celou anketu vyhrála, rok předtím i poté skončila druhá, vloni si odnesla desáté místo.

Šest z loňska, tři nováčci

Účast mezi elitou si vedle svěřenkyně Jana Železného zopakuje dalších pět kolegů z jiných sportů. Vedle také již zmíněné obhájkyně Sáblíkové ještě veslař Synek (vloni 3.), tenista Berdych (4.), cyklokrosař Štybar (5.), hokejista Jágr (9.). Úplnými nováčky v top ten jsou tenistka Kvitová, cyklista Kulhavý a veslařka Knapková, kteří tím zdvojnásobují zastoupení svého sportu, naopak návrat si připsal jediný zástupce fotbalu Čech.

Bodovali další atleti

Do hlasování se zapojilo rekordních 249 členů Klubu sportovních novinářů, loňské maximum bylo překonáno o 17 hlasů. Alespoň jeden hlas dostalo 101 jednotlivců a 30 kolektivů, což je rovněž nejvíce v historii. Podruhé za sebou skončil na nevděčném jedenáctém místě žokej Josef Váňa, kterému loni chybělo na desítku 14 bodů, letos dokonce jen tři. Vedle Špotákové bodovali i čtvrtkařka Denisa Rosolová, překážkář Petr Svoboda a výškař Jaroslav Bába, všichni se vešli do pouhých devíti bodů na konec třetí desítky.

Druhé kolo ankety se rozběhlo dnes a skončí v pátek 9. 12., vyhlášení proběhne tři dny před Štědrým dnem, tedy 21. prosince. Vítěz ankety obdrží 250 tisíc korun, druhý nejlepší dostane o 50.000 méně, třetí místo je ohodnoceno částkou 170.000. Slavnostní večer, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize na svém prvním programu, budou moderovat Lucie Výborná a Jan Pokorný.

Desítka sportovce roku 2011 v abecedním pořadí:

Tomáš Berdych (tenis), Petr Čech (fotbal), Jaromír Jágr (hokej), Mirka Knapková (veslování), Jaroslav Kulhavý (horská kola), Petra Kvitová (tenis), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Ondřej Synek (veslování), Barbora Špotáková (atletika) a Zdeněk Štybar (cyklokros).

Atleti v dalším pořadí:

… 26. Denisa Rosolová 51 bodů, 28. Petr Svoboda 48, 29. Jaroslav Bába 42. 

Michal Procházka

Vytisknout