přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. listopadu 2010, 23:07

Špotáková počtvrté v řadě atletkou roku

Barbora Špotáková podle očekávání obhájila titul v každoroční anketě ČASu před dvojicí Zuzana Hejnová a Petr Svoboda. Trenérkou roku se stala Martina Blažková, juniorem Pavel Maslák a objevem Josef Prorok.

Slavnostní vyhlášení ankety Atlet roku v hotelu Ambassador v Praze přenášené Českou televizí odtajnilo pořadí finální desítky i jednotlivé doprovodné kategorie. Letošní desítka potvrzuje generační proměnu, po čtrnácti letech v ní chybí jméno pětinásobného vítěze ankety Romana Šebrleho, jenž skončil dvanáctý. S výjimkou vítězky bylo všem letos 26 a méně, a hned tři z oceněných se narodili v roce 1988. Dvě jména – Masná a Klučinová – se v top ten objevují vůbec poprvé.

V galavečeru vystoupil vedle pěveckých profesionálů Petra Koláře, Hany Zagorové a skupiny Toxique už také zkušený zpěvák Petr Svoboda. V duetu s moderátorkou Monikou Absolonovou se zasnil, jaké by to bylo, kdyby jeden dělal to, co umí druhý. Nakonec došli k tomu, že: „Kdyby se nám to nepovedlo, můžeme být rádi, že jsme tím, čím jsme.“ Svoboda si poté odnesl za své atletické výkony unci zlata za třetí místo.

ar_2010_top10_b.JPG
Elita roku 2010 (foto: T. Železný, lze zvětšit), zleva:
- přední řada: Ptáčníková, Hejnová, trenérka Blažková, Rosolová, Masná, Klučinová, Maslák;
- zadní řada: Špotáková, Frydrych, Svoboda, Bába, Holuša, Prorok

Nebyla to pro ni sezona snů, přesto v anketě o atleta roku oštěpařka Barbora Špotáková zvítězila už počtvrté v řadě. A stejně jako v předešlých dvou ročnících s přesvědčivým náskokem. Přes potíže se zdravím objela všechny mítinky Diamantové ligy a získala i celkovou trofej pro vítězku. Po jejím zisku ohlásila změnu trenérského vedení, Rudolfa Černého vystřídal Jan Železný. V Barceloně dokázala již na páté vrcholné akci bodovat medailově – šňůru začala na předešlé „Evropě“ v Göteborgu.

Bronz byl pohříchu jediným cenným kovem celé výpravy. „Upřímně bych byla ráda, aby těch medailí bylo pro českou atletiku příští rok více,“ přála si vítězka, které by prý vůbec nevadilo, když v anketě vyhraje příští rok někdo jiný. Na úvod večera si Špotáková otestovala roli moderátorky, po boku Aleše Hámy zastupovala Moniku Absolonovou, než dorazila ze soutěže Star Dance.

Výrazně napjatější bitva se odehrála o stříbrnou příčku. Ze souboje, který však duelanti nemohli přímo ovlivnit, vyšla nakonec lépe čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, která si tím právě o jedno místo vylepšila dosavadní nejvyšší postavení v anketě z předloňského ročníku.

Svěřenkyně vítězné trenérky Blažkové se druhým místem v Diamantové lize zapsala na mítinkovou scénu, jen setinky jí chyběly na ME i k první velké seniorské medaili. „Se sezonou jsem spokojená,“ reagovala na poznámku k uniklému cennému kovu. „Teď jsme v přípravě na další, se srpnovým vrcholem v Koreji, kde bych se ráda podívala do finále.“

O jednu příčku si proti loňské anketě pohoršil sprinter překážkář Petr Svoboda, jenž má za sebou rozporuplnou sezonu. Tři halové a jeden venkovní český rekord, kterýmž se stal svěřenec Luďka Svobody i tabulkovým evropským lídrem, jsou jednoznačnými úspěchy.

Při hodnocení však patrně nepřeváží nezdar na mistrovství Evropy, kde pokazil medailově rozjetý závod až na šestou příčku. „Chci vzít halové mistrovství Evropy v hale jako satisfakci,“ řekl Svoboda k ambicím pro vyvrcholení zimní sezony v Paříži. „S trenérem jsme takoví blázni, že myslíme jen na ty nejvyšší mety.“


Vítězná trojice (zleva): Hejnová (2.), Svoboda (3.), Špotáková (1.) - foto: J. Kucharčík 

Martina Blažková, jejíž tři svěřenkyně pronikly do elitní desítky ankety, si podle hlasujících zasloužila titul „trenér roku“, jako první žena v historii udílení této ceny. K jistotě v osobě Hejnové, jež nechybí v top ten atleta roku už čtyři roky v řadě, se přidala novicka z Ostravy Rosolová (v anketě 6.) a dařit se začalo také kladenské odchovankyni Klučinové (10.). „Potěšilo mě to, myslím, že je to odrazem mé práce i v minulých letech. Skupina je veliká a s holkama se pracuje báječně, takže je to i ocenění i pro ně. Beru to jako výzvu do dalších let,“ prohlásila Blažková.

Juniorem roku se stal podle hlasujících jednoznačně Pavel Maslák, jenž se na MS v Kanadě prosadil proti těžké konkurenci sprinterů a probil se do finále dvoustovky. Nebýt přílišného větru na domácím mistrovství, vylepšil by svěřenec Daniela Gwóźdźe už tak své skvělé národní rekordy na 100 a 200 metrů.

V kategorii objev rozhodoval každý bod, vítězný 22letý čtvrtkař překážkář Josef Prorok předčil vícebojařku Klučinovou o dva, půlkařku Masnou o tři hlasy. Svěřenec Petra Novotného se obdivuhodně přenesl přes rodinnou tragédii a v Barceloně skvěle zazávodil: dva osobní rekordy mu vynesly šesté místo. Bryskně také odpovídal v dotazníků moderátorů, a tak jsme se dozvěděli, že mezi blondýnou a brunetou „už teď volí brunety“, pokud jde o alkohol, dřív pil víno, teď už pivo, a ze spodního prádla bere.

Zbytek pole odděloval od vedoucího tria výrazný bodový předěl. Jakub Holuša, který se po loňském desátém v anketě místě vyšvihl hned na čtvrtou příčku, bral na nabité osmistovce při halovém i venkovním vrcholu pátá místa. Osobní rekordy přiblížil svěřenec Josefa Vedry v zimě i létě k těm národním.

Páté příčky na HMS i ME – a teď i v anketě, kde poskočila z 9. pozice před rokem – přisoudil osud i tyčkařce Jiřině Ptáčníkové. Lze o ní říct něco podobného jako o Holušovi: svá maxima posouvá svěřenkyně Nikolaje Goroškova směrem k českým rekordům s menší vervou, ovšem vytrvale a pravidelně.

Jen o málo prohrála Denisa Rosolová lepší pozici. Všestranná atletka, která se po hale přesunula od Aleše Dudy z Ostravy k Martině Blažkové do Prahy, však nemusí smutnit. Nová čtvrtkařská specializace sice nepřinesla hned individuální medaili, ale páté místo na ME a triumf při Zlaté tretře ve výtečném osobním rekordu ji vrátily mezi českou atletickou elitu po třech letech.

Loňský symbolický bodový zisk se proměnil v případě půlkařky Lenky Masné hned v účast mezi desítkou nejlepších. Svěřenkyně Jiřího Sequenta však v top ten nechybí po právu: sedmé místo na halovém MS a šesté na venkovním ME, plus kvalitní osobní rekordy, to jsou nepopiratelné devízy její životní sezony.

Výškař Jaroslav Bába, před rokem v anketě třetí, neměl zrovna excelentní rok a důkazem, že mu vždy chyběl potřebný kousíček k úspěchu, je i páté místo v Barceloně.
Vysoké ambice neskrýval oštěpař Petr Frydrych, zvláště po důrazném zlepšení osobního rekordu a vstupu mezi elitu v Diamantové lize. Kvůli zranění ale nebyl na ME v pohodě, což se podepsalo pod desátým místem.
Souboj nováčků o top ten vyzněl zrcadlově k bitvě o „objev roku“. Eliška Klučinová, která letos vyrovnala český rekord starý jako ona sama, nakoukla sedmou příčkou i mezi nejlepší Evropanky.

Pořadí top ten a vítězové doprovodných kategorií

ATLET ROKU 2010
1. Barbora Špotáková 1314 
2. Zuzana Hejnová 1074 
3. Petr Svoboda 1042 
4. Jakub Holuša 759 
5. Jiřina Ptáčníková 657 
6. Denisa Rosolová 633 
7. Lenka Masná 448 
8. Jaroslav Bába 364 
9. Petr Frydrych 311 
10. Eliška Klučinová 204

Junior roku 2010
1. Pavel Maslák 89

Objev roku 2010
1. Josef Prorok 24
 

Trenér roku 2010
1. Martina Blažková 65

Kompletní výsledky i jak kdo hlasoval, naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout