přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. prosince 2011, 22:54

Špotáková osmá ve Sportovci roku

Atletická vicemistryně světa z Tegu si v očích 253 tuzemských sportovních novinářů polepšila oproti loňsku o dvě místa. Vítězkou prestižní ankety se rekordním počtem hlasů stala tenistka Petra Kvitová.

Barbora Špotáková poprvé mezi českou sportovní elitu nakoukla v roce 2006 po vydařeném mistrovství Evropy v Göteborgu, kde získala stříbrnou medaili. Od té doby si cenné kovy z velkých soutěží vozí vytrvale, s čímž souvisí i její pravidelné účinkování při slavnostním vyhlašování ankety o nejlepšího Sportovce roku České republiky. Z hlasování, které pořádá Klub sportovních novinářů, vzešla před třemi lety po olympijském triumfu v Pekingu dokonce jako vítězka, vedle toho byla dvakrát druhá (2007 a 2009). Letos přidala ve velmi silné konkurenci do své sbírky osmou příčku.

Moderátoři večera Lucie Výborná a Jan Pokorný jí při té příležitosti připomněli nadcházející olympijskou sezonu a naznačili možnost zlatého repete. „Že by se opakoval Peking v plné míře, to si teď dost dobře nedovedu překvapit, ale byla bych ráda, kdyby se to povedlo alespoň z malé části a já si z Londýna odvážela podobné pocity,“ odpověděla svěřenkyně Jana Železného, která zároveň vyloučila, že by chtěla pěstovat přátelské vztahy se svojí největší konkurentkou z posledních let a přemožitelkou z Tegu Marií Abakumovou z Ruska. „Nemyslím, že  přátelství mezi soupeřkami je patřičná věc. Vždy v něm bývá něco nezdravého,“ prohlásila Špotáková.

Vítězkou letošního ročníku ankety se s rekordním počtem bodů a historicky největším odstupem od druhého místa stala tenistka Petra Kvitová. Wimbledonská šampionka a vítězka Turnaje mistryň si navíc společně s kolegyněmi z vítězného fedcupového týmu převzala i ocenění pro nejlepší sportovní kolektiv roku.

Jejím prvenstvím se prodloužila ženská vláda nad tuzemským sportem. Tu načala v roce 2006 lyžařka Kateřina Neumannová a až do současnosti ji podržely Špotáková a třikrát rychlobruslařka Martina Sáblíková. Obhájkyně loňského prvenství skončila letos třetí, když se před ni dostal ještě cyklistaJaroslav Kulhavý.

Slavnostní večer byl kvůli státnímu smutku o poznání méně okázalý než předchozí ročníky a vedle oslavy úspěšných sportovců se dostalo i na poctu  Václavu Havlovi"Chtěla bych poděkovat za vše, co pro nás udělal. Všechno, co vykonal a proklamoval, v nás zasadilo semínko naděje. Abychom byli lepšími, abychom na sobě trochu pracovali. Přála bych si, aby v nás to semínko vzklíčilo," prohlásila na adresu zesnulého exprezidenta bývalá sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Výsledky ankety:

1. Petra Kvitová (tenis) 
2. Jaroslav Kulhavý (cyklistika)
3. Martina Sáblíková (rychlobruslení)
4. Miroslava Knapková (veslování)
5. Jaromír Jágr (hokej)
6. Zdeněk Štybar (cyklistika)
7. Tomáš Berdych (tenis)
8. Barbora Špotáková (atletika)
9. Ondřej Synek (veslování)
10. Petr Čech (fotbal)

Sportovní kolektiv roku:

1. Tenistky ČR
2. Fotbalisté Viktorie Plzeň
3. hokejisté ČR

Junioři roku:

1. Karolína Erbanová (rychlobruslení)
2. Josef Dostál (kanoistika)
3. Martin Fuksa (kanoistika)

Sportovní legenda:

Jan Kodeš (tenis)

Adam Pražák

Vytisknout