přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2011, 14:09

Špotáková obhájila stříbro, s Abakumovovou útočily na světový rekord

Druhá česká zástupkyně v oštěpařském finále Klimešová přidala osmé místo. Maslák na dvoustovce doběhl pro 14. příčku.

Ve strhujícím finálovém souboji ženského oštěpu se z premiérového titulu radovala v rekordu šampionátu Ruska Abakumovová, české favoritce přes druhý nejdelší hod kariéry zůstalo stříbro. Úvodní série vyšla nejlépe Barbora Špotáková, tím však prdloužila na šest unikátní medilovou řadu, která trvá již od ME v Göteborgu 2006. Česká výprava díky ní rozšířila počet medailových zemí na 38, v hodnocení umístění do osmičky se reprezentace posunula na 15. příčku se 17 body.

Dnešní závod pro Špotákovou začal dobře, ujala se vedení hodem 68.80 metru, jímž si i zajistila medaili. Abakumovová si však poprvé řekla o zlato hned v následujícím pokusu, který dolétl čtvrt metru za 71 m. S touto výzvou se svěřenkyně Jana Železného prala až do páté série, v níž po 71.58 m mohla vybuchnout její radost. Bohužel netrvala dlouho, jen do následujícího hodu. Ruska v něm poslala 600gramové náčiní pouhý centimetr od 72metrové hranice, dále hodila v historii disciplíny pouze její největší dnešní soupeřka. Ta se už v poslední sérii zlepšit nedokázala, přesto uzavřela vynikající sérii v níž všech šest hodů letělo za 66 metrů, polovina z nich za 68.

"Jak to zhodnotit? Bylo to šílené i úžasné, není moc takových závodů v historii atletiky. Kdo by čekal před finále tak dlouhé hody?" divila s po závodě Špotáková. "Abych byla upřímná, chvílemi jsem se trochu bála i o světový rekord. Ale můj trenér Jan Železný věří, že pořád dokážu hodit ještě dál. I já vždycky myslím na dlouhý hod, tady jsem čekala 70, a 71 je skvělý výsledek. Abakumovová hodně překvapila a zdá se, že bych měla začít trénovat na 73," uzavřela s úsměvem.

Její rivalka, která musela podobnou porážku s dalekými hody skousnout před třemi lety na olympiádě, se po vítězství nechala slyšet: "Mám z toho dnes dvojnásobnou radost. Jednak se mi povedl takovýto skvělý výsledek a pak se mi podařilo překonat zranění nohy, které mě měsíc trápilo a zvažovala jsem, zda vůbec do Tegu odletět. Díky rodině a daším lidem, kteří mi pomohli, jsem dokázala vrátit do formy," prohlásila Ruska a dodala: "Když mě Barbora přehodila, myslela jsem na to, že musím na její pokus odpovědět."

Bronz vybojovala Jihoafričance Viljoenová díky kontinentálnímu rekordu 68.38, rovněž z páté série. "Maria a Barbora byly skvělé. Hodit přes 68 je něco, na čem jsem tvrdě pracovala a bronz ze "světa" je pro mě něco navíc," prohlásila oštěpařka, která má na svém kontě i triumf z nedávné univerziády v Šen-čenu. O kvalitě výkonů medailistek svědčí i to, že by Viljoenové její dnešní rekord stačil k prvenství na předešlých dvou šampionátech. Naprázdno tentokrát vyšly Němky, z nichž nejlepší byla na čtvrtém místě Obergföllová (65.24). Tréninková kolegyně Špotákové Jarmila Klimešová se probojovala díky prvnímu pokusu dlouhému 59.27 metru mezi elitní osmičku, nakonec přispěla české výpravě jedním bodem.

Sprinter Pavel Maslák završil své premiérové vystoupení na mistrovství světa výborným 14. místem. Na dvoustovce mu k tomu pomohl semifinálový výkon 20.87 v protivětru 1 m/s. „Chtěl jsem být rychlejší, ale úplně jsem nezvládl dva běhy v jednom dnu. Také mě trošku vykolejilo, jak se vedle mě narval Bahaman, něco takového se mi stalo poprvé v životě. Ale celkově jsem spokojený, cíl bylo semifinále a to jsem splnil,“ prohlásil svěřenec Dalibora Kupky. Do finále prošli hlavní favorité, v čele s Jamajčanem Boltem (20.31), ještě o něco rychlejší byl Francouz Lemaitre (20.17).

Zlato, stříbro, bronz vybojovali ...

Napínavou bitvu o medaile připravili také koulaři. Od druhé série vedoucí Němec Storl s 21.60 svou pozici v průběhu soutěže ztratil, při poslední ráně se však dokázal vybičovat již ke třetímu vylepšení osobního rekordu. Prvním, dlouhým 21.59, se kvalifikoval do finále, tím posledním - 21.78 - si řekl o zlato. Kanaďan Armstrong už na to nedokázal odpovědět a bral tak stříbro za 21.64. Bronz si vysloužil Bělorus Michněvič (21.40). Bez medaile skončili Američané, přestože byli všichni čtyři mezi osmičkou nejlepších, obhájci titulu Cantwellovi chyběly k pódiu 4 cm. Polák Majewski, olympijský vítěz dokonce nepronikl ani do užšího finále.

Prakticky nezávodil, přesto soupeře jasně předčil. Američan Phillips letos absolvoval před mistrovstvím světa pouhé tři závody. Už ve včerejší kvalifikaci byl nejlepší s 832, dnes k tomu přidal pro něj šťastných 13 cm a obhájil zlato z Berlína. Se stříbrem za 833 se musel spokojit australský favorit a lídr tabulek Watt, o 4 cm zpět zůstal objev sezony ze Zimbabwe Makusha.

Zrodila se nová hvězda vytrvaleckých tratí? Keňanka Jepkemoi Cheruiyotová díky prvenství na pětce za 14:55.36 zkompletovala mistrovský double. Zatímco na desítce se prala o zlato výhradně se svými krajankami, ve finiši na poloviční trati přibyla etiopská rivalka Defarová. Ta se však nakonec musela spokojit s bronzem, když ji přespurtovala ještě kolegyně Cheruiyotové, Jebiwott Kibetová. Do puntíku se tak zopakovalo pořadí z Berlína, déja vu podpořila ještě i čtvrtá Etiopanka Ejiguová.

Odplata z poloviční trati se podařila na dvoustovce Jamajčance Campbell-Brownové, která k titulu dofinišovala v protivětru -1 m/s v pěkné vypadajícím čase 22.22. Úřadující olympijská šampionka už dvakrát brala na této trati na MS stříbro, teď se dočkala nejvyššího stupínku. Vítězka stovky Američanka Jeterová tahala po většinu rovinky za kratší konec a nakonec proběhla cílem o 15 setin později. Mocně se na ní dotahovala krajanka Felixová, stříbrná ze čtvrtky se však nakonec přiblížila až na 5 setin.

Tečku za programem sedmého dne provedla mužská štafeta na 4x400 metrů. Očekáváná dominance čtveřice USA se nekonala a finišman Merritt se musel o titul bít až do posledního metru, "misi" však splnil v čase 2:59.31. Pod tři minuty se vmáčkl ještě kvartet Jihoafričanů, v němž chyběl hendikepovaný Pistorius, který pomáhal na prvním úseku s postupem z rozběhu, naopak jej pro finiš nahradil bronzový z překážek Van Zyl. Bronz uhájil pro Jamajku Leford Green, taktak že jej však nepředstihl ruský finišman Alexejev, který v posledním kole předčil i pátého z hladké čtvrtky Belgičana Kevina Borléeho.

Výsledky

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout