přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. dubna 2010, 13:32

Špotáková mezi elitou. Je ambasadorkou Diamantové ligy!

Oštěpařce Barboře Špotákové se dostalo důkazu, že se řadí mezi nejvěhlasnější atlety světa. Stala se jednou ze 14 tváří nejprestižnějšího seriálu atletických mítinků.

Měsíc před prvním mítinkem Diamatové ligy se zkompletovala čtrnáctka atletických hvězd, kteří budou navenek reprezentovat nový projekt, který od letošního roku nahradil dřívější Zlatou ligu. Diamantová liga je na rozdíl od své předchůdkyně nejen podstatně rozsáhlejší, ale také dalo by se říci spravedlivější, neboť v ní již nejsou preferované a lépe hodnocené „zlaté disciplíny“, ale o své odměny mohou vyjma kladivářů, vícebojařů a chodců, kteří mají své vlastní Challenge, bojovat všichni.


Barbora Špotáková po světovém rekordu při světovém finále ve Stuttgartu 2008, foto: www.graf.czTomu odpovídá i složení ambasadorů, v němž jsou vyváženě zastoupeni muži i ženy, stejně jako technické a běžecké (sprinterské) disciplíny. Ani počet vyslanců není náhodný, 14 ambasadorů odpovídá 14ti mítinkům, které do seriálu patří. Českou atletiku může těšit, že se do vybrané společnosti po bok takových veličin jako Bolt, Powell, Gay, Bekele, Vlašičová, Isinbajevová.... zařadila i česká oštěpařka Barbora Špotáková. „Jsem z toho docela nadšená, myslím, že to je velká věc,“ prohlásila novopečená vyslankyně Diamantové ligy na dnešním tiskovém briefingu.

Nová úloha pochopitelně nepřipadla Špotákové ze dne na den, je za tím dlouhodobé jednání na úrovni manažerů. „Klíčové bylo zjištění, na kterých ze závodů bude oštěp žen. Když jsme zjistili, že ta skladba docela zapadá do Bářina závodního plánu, šli jsme do toho,“ popsal Libor Varhaník.
Mezi hlavní povinnosti olympijské vítězky a světové rekordmanky tak vedle startů na všech sedmi závodech seriálu, na nichž bude její disciplína zastoupena, patří účast na promoakcích a tiskových konferencích.

Odměnou je jednak zajímavý kontrakt, ale i další benefity jako třeba letenky do první třídy na daleké lety. „To byla jedna z našich podmínek a jsem ráda, že ji přijali. Se závody Diamantové ligy totiž budu mít velmi nabitý program a musím využít veškeré možnosti k odpočinku. A to se mi těžko povede, když budu x hodin někde natěsnaná s pěti spolucestujícími v řadě,“ řekla Špotáková, která se v souvislosti s novým seriálem dostane i na místa, kde dosud nezávodila. „Moc se těším třeba na závody v Římě, kde jsem ještě nebyla ani jako turistka, nebo na Curych, ať už proto, že to bude pro oštěp finálový závod Dimantové ligy, tak  pro Weltklasse samotnou, neboť je to určitě jeden z nejslavnějších mítinků a ženský oštěp na něm nebyl už kdovíjak dlouho,“ vypočetla své největší taháky v rámci seriálu.

Špotáková bude závodit už na úvodním mítinku Diamantové ligy 14. května v katarském Dauhá, dalšími starty v rámci seriálu pak jsou 10.6. Řím, 3.7. Eugene, 10.7. Gateshead, 22.7. Monako, 13.-14.8. Londýn a 19.8. Curych. První tři z každého závodu získají vedle prize money i bodové ohodnocení, majitel největšího počtu bodů na konci seriálu se může těšit na prémii, kterou nemůže být nic jiného nežli diamant.

Kdo ja spolu s Barborou Špotákovou ambasadorem Diamantové ligy?
Usain Bolt
Sanya Richardsová-Rossová
Kenenissa Bekele
Tyson Gay
Steven Hooker
Jelena Isinbajevová
Asafa Powell
Andreas Thorkildsen
Blanka Vlašičová
Allyson Felixová
Shelly – Ann Fraserová
Tero Pitkamäki
Valerie Viliová

Program Diamantové ligy:
14. května: Dauhá, 23. května: Šanghaj, 4. června: Oslo, 10. června: Řím, 12. června: New York, 3. července: Eugene, 8. července: Lausanne, 10. července: Gateshead, 16. července: Paříž, 22. července: Monako, 6. srpna: Stockholm, 13./14. srpna: Londýn, 19. srpna: Curych, 27. srpna: Brusel.

Adam Pražák

Vytisknout