přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. října 2010, 12:18

Špotáková mezi Dukláky po roce opět třetí, nechybí ani v Saudkově kalendáři

Oštěpařka Barbora Špotáková skončila letos opět jako jediná atletka mezi nejlepšími deseti armádními sportovci. Spolu s kolegy z Dukly se podílela na kalendáři, který do třetice a prý naposledy nafotil Jan Saudek.

Před dvěma lety Barbora Špotáková anketu Armádního sportovního centra po své životní sezoně ovládla. Letos byl její evropský bronz a vítězství v Diamantové lize oceněn stejně jako loni třetím místem. V 15. ročníku ankety ohájila prvenství rychlobruslařská královna olympiády ve Vancouveru Martina Sáblíková (z Dukly však po OH odešla). Na druhé místo tentokrát hlasující vybrali veslařského mistra Evropy Ondřeje Synka, před rokem šestého.

Výjimečný rok to byl pro celou Duklu, jejíž sportovci letos nasbírali celkem 90 medailí ve skladbě 29 zlatých, 21 stříbrných, 40 bronzových. Setkání v Domě armády na pražském Vítězném náměstí poctil svou přítomností i ministr obrany Alexandr Vondra. „Chtěl bych vám poděkovat za skvělou reprezentaci, u některých vašich výkonů jsem plakal. Budu dbát na to, abyste měli podporu, která vám náleží,“ přislíbil člen vlády, pod jehož rezortem sportovní centrum Dukla působí.

Elitní desítka armádního sportovce:

1. Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2. Ondřej Synek (veslování)
3. Barbora Špotáková (atletika)
4. Jiří Gečnuk (parašutismus)
5. David Svoboda (moderní pětiboj)
6. Jan Sychra (sportovní střelba)
7. Lenka Marušková (sportovní střelba)
8. Milan Kadlec (cyklistika)
9. Pavel Churavý (klasické lyžování)
10. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vodní slalom)
Trenér roku: Petr Novák (rychlobruslení)
Junior roku: Eva Samková (snowboarding)

 
„Třikrát a dost“
Už skoro tradičně představili „Dukláci“ spolu s vyhlášením svých nejlepších sportovců také kalendář, pravděpodobně naposledy od Jana Saudka. „Fotil jsem nejrychleji, jak jsem dovedl, ale ne že bych to odflinknul. Chci poděkovat těm krásným klukům a holkám, že mi přinesli domů takový jarý duch. Jsou zvyklí na kamery, takže s nimi nebyl nejmenší problém,“ pochvaloval si Saudek.

Svým svérázným stylem pak vysvětloval, proč tuto úspěšnou práci po třech letech ukončil: „Tohle focení nedělám kvůli penězům, i když dvacet tisíc se vždycky hodí. Nechtěl jsem už letos, ale protože jsem to tu loni veřejně slíbil, tak jsem slovo splnil. Teď si dávám raději ruku do kapsy a nejdřív se k tomu vrátím za 20 let, až budu starej.“ Při zmínce o šesti tisících exemplářích jen zalitoval: „Škoda, že to Dukláci neprodávají, mohli by se za to pořádně opít.“

Sportovci si vesměs pochvalovali, s jakou rychlostí Saudek pracoval. Barboru Špotákovou, která se podílela už na obou předešlých kalendářích Dukly pod vedením známého fotografa, svižný průběh nepřekvapil. „Tentokrát trvala trochu déle příprava, na rozdíl od minulých focení jsem dostávala make up. Ale líbilo se mi spojení s jinými sporty, se Štěpánkou (Hilgerovou) a Luckou (Maruškovou) jsme si stihly i popovídat,“ pochvalovala si nadporučice Špotáková.


Zleva atletka Špotáková, střelkyně Marušková a vodní slalomářka Hilgertová - všechna foto: J. Saudek

„Tahle fotka se mi líbí ze všech třech nejvíc, přijde mi skoro jako obraz,“ komentovala Špotáková snímek pro měsíc září, který by mohl mít podtitul „královny armádního sportu ve starobylém negližé“. Ve spodním prádle málem musela oštěpařka z ateliéru odjet, neboť dorazila na svém skútru a cestou na focení pořádně promokla. „Moje džíny měly snad deset kilo, a tak mi pan Saudek půjčil svoje. Byly mi sice nad kotníky, ale aspoň nebyla taková zima,“ popsala příhodu Špotáková.

V kalendáři se jako obvykle neobjevila jako jediná zástupkyně královny sportů. V dubnu se budou moci majitelé díla dívat na desetibojaře Romana Šebrleho a Roberta Změlíka

…v srpnu na Jana Železného a jeho elitní trio oštěpařů - zleva Frydrych, Vadlejch, Veselý

…a konečně v prosinci na mladé naděje Dukly – vlevo Kateřina Šebrlová.

Michal Procházka

Vytisknout