Špotáková jedním hodem do finále

Špotáková jedním hodem do finále
Aktuality
úterý 7. srpna 2012
Královna sportů se v Londýně dostává do poloviny programu. Dopoledne zasáhla do bojů vedle Špotákové i druhá z oštěpařek Klimešová, která se o dva decimetry nevešla mezi dvanáct nejlepších, a na dvoustovce Maslák, jemuž chyběla k semifinále setina. Za obhajobou číslo dvě vykročil úspěšně Bolt.
Špotáková za obhajobou, Klimešová 14.

Úřadující olympijská šampionka Barbora Špotáková se v kvalifikaci oštěpařek nerozpakovala a hned prvním hodem si zajistila účast ve čtvrtečním finále. Její hod měřil 66.19 a hladce překonal potřebnou normu (62 m). "Energii jsem pošetřila, technicky to nebylo zrovna vydařené," věděla dobře Špotáková. "Taky mi hned Honza (Železný) řekl: 'To ale nebyl dobrej hod.' 'Já vím, že nebyl,' odpověděla jsem mu, 'kdybych hodila líp, mohla to být devítka'," popisovala svou komunikaci se svým trenérem. "Techniku musím ve finále ukočírovat, mám pocit, že v téhle neuvěřitelné atmosféře ani není potřeba dávat tolik energie. Nevím, co tu udělali s akustikou, ale takový řev jsem ještě nezažila. Když se ozvaly všechny tribuny, musela jsem si zacpávat uši," kroutila nevěřícně hlavou zkušená závodnice, která je už na své deváté vrcholné akci v řadě a může tedy srovnávat. Teď čeká Špotákovou dva dny pauza, které vyplní především relaxací, jenom ležet ovšem nebude. "Uvidím se s Lukášem, ale mimo vesnici, protože do ní nemůže. Bude to ale 500 metrů tam, 500 zpátky," říkala. Pozítří se pak postaví do svého druhého olympijského finále kariéry. "Chtěla bych hodit prvním pokusem těch 69 a moc bych si přála, aby výsledek nakonec začínal sedmičkou," přiblížila své tužby před obhajobou.

O účast mezi nejlepšími dvanácti usilovala také tréninková kolegyně Špotákové Jarmila Klimešová. Svou skupinu zahájila výkonem 56.76, v druhé sérii se zlepšila na 59.90, ale už v tu chvíli bylo jasné, že tato vzdálenost na finálový tucet nestačí. Závěrečný pokus svěřenkyni Jana Železného nevyšel, a tak jej úmyslně přešlápla, skončí tak na konečném 14. místě. "Velké zklamání to není, ale je pravda, že 22 centimetrů je kousíček. Na druhou stranu za mnou zůstaly favoritky, které měly být i v nejlepší osmičce, takže jsem vlastně "papírově" splnila víc, než se očekávalo," brala svou Klimešová třetí olympiádu a třetí konec v kvalifikaci s úsměvem. "Po druhém pokusu, v němž byly nedostatky, jsem si posunula náběh o půl metru, ale bylo to takové rozhozené. Nevyšlo to, je to sport. Ale atmosféra byla perfektní, když byl na startu někdo z Angličanů, bylo to jako by to bylo finále a ne rozběh. S předešlými dvěma olympiádami se to vůbec nedá srovnávat," shrnula své dojmy 31letá oštěpařka, pro niž to možná ještě nebyly poslední hry. "Uvidíme, když bude zdraví, proč ne?" uzavřela Klimešová.

Výkon Špotákové zůstal v kvalifikaci nepřekonán, na pět centimetrů se mu přiblížila Němka Obergföllová, nedaleko zůstala i bronzová z Tegu Jihoafričanka Viljoenová. Celkem deset oštěpařek zdolalo požadovaných 62 metrů, nechybí mezi nimi ani úřadující mistryně světa Ruska Abakumovová, obě zbývající Němky Stahlová a Molitorová či Slovinka Ratejová. Za překvapení lze považovat na jedné straně islandský rekord Hjalmsdóttirové (62.77) a na straně druhé výpadek ukrajinské mistryně Evropy Rebrykové či Američanky Pattersonové.

Maslák o setinu ze hry, favorité postupují

Navzdory prohlášením po semifinále čtvrtky byla nakonec polovinční trať s účastí Pavla Masláka. Na českém rekordmanovi bylo vidět, že stahuje především v závěru, ale nakonec mu v kvalitním čase 20.67 (přes mírný protivítr -0.4 m/s) chyběla setina k postupu do zítřejšího semifinále. "Byl jsem předevčírem po doběhu naštvaný, takže nebyla úplně pravda, že se mi nechtělo běžet. A určitě by byla škoda to aspoň nezkusit. V deváté dráze se mi běželo dobře, ale zase jsem měl smůlu na protivítr a i jsem byl trochu unavený po těch čtvrtkách. Zkrátka to nebylo úplně ono," shrnul své pocity svěřenec Dalibora Kupky. "Setina mě mrzí, ale to je život. Doufal jsem, že poběžím aspoň osobák, to se nepovedlo, tak snad příště. Zklamaný ale nejsem, to už jsem si vybral po čtvrtce," uzavřel stále teprve 21letý talent.

Do semifinále hladce prošli favorité, kteří vesměs vypouštěli poslední metry, přesto vyhráli. Řeč je nejen o Boltovi či Blakovi, ale také evropské hvězdě Lemaitrovi, který byl dokonce i rychlejší než oba zmínění Jamajčané. Do statistik se zapíše jako nejlepší čas prakticky neznámého Ekvádorce Quiňóneze, který vytvořil i nový rekord své země - 20.28.

Čína opět smutní, vypadla domácí trojskokanská naděje

Londýn se měl stát příležitostí pro návrat, šance olympijského vítěze z Atén na 110 metrů překážek Liou Sianga však skončily již v rozběhu. Čínský šampion a bývalý světový rekordman dopadl podobně jako na domácích hrách v Pekingu, pro zranění nedoběhl, a pak již jen symbolicky, ovšem za aplaudu tribun doskákal na jedné noze do cíle se zastávkou na polibek poslední překážky. Do dalších bojů jinak postoupili všichni velcí favorité, současný světový rekordman z Kuby Robles, mistr Evropy Rus Šubenkov, Američané Merritt (lídr letošních tabulek byl vůbec nejrychlejší s 13.07), Porter, i oba poslední mistři světa Richardson (USA, Tegu) i Brathwaite (Barbados, Berlín).

Kvalifikace trojskokanů potvrdila, že zdejší sektor závodníkům zrovna dvakrát nevyhovuje. Pouze dva dnes splnili normu zajišťující přímý postup (17.10), Američan Taylor o 11, Bahaman Sands (obhajuje bronz) o 7 cm. Naopak spousta favoritů měla potíže: stříbrný z Pekingu a domácí favorit Idowu zůstal mimo finálovou dvanáctku o decimetr, dva smolné centimetry chyběly druhému z Helsinek El-Sheryfovi a třeba z tria silných Kubánců prošel pouze Copello. V bojích o medaile nicméně uvidíme mistra Evropy Itala Donata.

Žádné velké překvapení se nekonalo na ovále při rozbězích na 5000 metrů žen. Postupy si pohlídaly všechny favoritky z Etiopie (Defarová - nejrychlejší s 14:58.48, Defarová, Burkaová) i Keňanky (Cheruiyotová, Kipyegová, Kibiwotová).

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie