přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. ledna 2008, 21:57

Špotáková druhá ve Sportovci roku

Oštěpařka Barbora Špotáková se umístila těsně druhá za rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou v anketě Sportovec roku 2007.

                                           Autor: Josef Čech

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala vítězkou ankety Klubu sportovních novinářů pro rok 2007. Vystřídala loňskou vítězku Kateřinu Neumannovou. Běžkyně na lyžích obsadila v posledním roce své kariéry páté místo.

Druhá (jen o 32 bodů za Sáblíkovou) skončila oštěpařka Barbora Špotáková. Za zisk titulu mistryně světa, několik překonaných rekordů a sympatické vystupování, ji hlasující poslali před třetí Šárku Záhrobskou: "Ráda bych poděkovala svému nejbližšímu okolí i fanouškům, kteří jsou pro mě motorem," řekla Špotáková v přímém přenosu České televize. Zároveň dodala, že v letošní halové sezoně poběží stejně jako loni běh na 60 m překážek.

Vícebojař Roman Šebrle obsadil 4. místo. Mistr světa z Ósaky se umístil nejvýše z nominovaných sportovců - mužů. U videa zavzpomínal na dva "infarktové" nezdařené pokusy ve skoku o tyči ze světového šampionátu. "Ze zisku titulu jsem byl naměkko," přiznal. "Dosáhl jsem svého životního díla." Titul mistra světa byl posledním velkým úspěchem, který do roku 2007 světovému rekordmanovi a olympijskému vítězi chyběl.

V elitní desítce oceňovaných nechyběla ani stříbrná medailistka z Japonska, tyčkařská rekordmanka České republiky Kateřina Baďurová. Tu dělilo od sedmé pozice fotbalisty Jankulovského pouhých 14 bodů a skončila osmá před hokejistou Jaromírem Jágrem. Posílená úspěšnou sezonou si dovolila úvahy o světové jedničce v tyčkařském sektoru - Jeleně Isinbajevové: "V roce 2007 jí na paty šlapalo pět, šest holek. Jelena Isinbajevová byla neporazitelná možná dříve, kolem roku 2005." Dodala, že s trenérem Paterou volí jinou cestu tréninku, než světová rekordmanka.

Atletika měla zástupce také v juniorské kategorii. Juniorský mistr Evropy Jakub Holuša obsadil druhé místo.

Sportovec roku 2007:
1. MARTINA SÁBLÍKOVÁ - 1268 bodů
2. Barbora Špotáková - 1236
3. Šárka Záhrobská - 1227
4. Roman Šebrle - 1098
5. Kateřina Neumannová - 875
6. Petr Čech - 761
7. Marek Jankulovski - 566
8. Kateřina Baďurová - 552
9. Jaromír Jágr - 503
10. Michal Šlesingr - 481

David Klempíř

Vytisknout